İK YÖNETİCİLERİ: IKEA’nın İK’sı Dilan’a emanet

Dilan Atalay Birinci / İşletme 2001 / IKEA Türkiye İnsan Kaynakları Müdürü

Kariyerine bankacılıkta başlayan Dilan, önce satışa sonra insan kaynaklarına geçer. İKEA’nın Türkiye’deki ilk mağazasının işe alımlarını yapan Dilan bugün şirketin İK Müdürü.


Üniversiteden mezun olur olmaz Citibank’da yaklaşık üç ay staj yapan Dilan, bankacılık sektöründe devam etmek istemediğini anlayarak, başka sektörlere yönelme kararı alır. İlk profesyonel iş tecrübesini,  Maytur AŞ’de edinen Dilan, burada satış departmanında iki yıl çalışır. İki yılın sonunda yine bir Maya Holding kuruluşu olan IKEA’da (Mapa Mobilya AŞ) çalışmayı sürdürür. Uzun yıllar satış alanında tecrübe edinmesine rağmen, insan kaynakları alanını kendisine hep yakın bulduğunu söyleyen Dilan, “IKEA Türkiye’nin kuruluş aşamasından bu yana organizasyonda aktif olarak yer aldım ve organizasyonun genelini tanıyordum. İK konusuna yabancı olmadığım için de şirket yönetimi tarafından İK bünyesinde bir pozisyon teklif edilince heyecanla kabul ettim” diyor.

2005 yılında evlenen Dilan, eşinin de Bilgi mezunu olduğunu belirtiyor. IKEA’da beş yıl farklı bölümlerde görev aldıktan sonra, oğlu Can’ın doğmasıyla iş yaşamına altı ay ara verir. Perakende sektörünün doğası gereği oldukça hızlı bir iş temposunda çalışmış olmanın alışkanlığı ile kısa sürede iş hayatına geri dönerek IKEA bünyesinde farklı sorumluluklar alır.

Üniversitede aldığı işletme eğitiminin çok yönlü bir eğitim olması ve bireylere her türlü iş kolunda kullanabilecekleri donanımı sağlaması açısından avantajlar sağladığını düşünen Dilan, “Üniversite yıllarında teoride anlatılan birçok konunun iş hayatına adım atıldığında, uygulamada görmek ve teoride öğrendiklerimizi içinde bulunduğunuz sektörün dinamiklerini dikkate alarak hayata geçirmek önemli bir konu. Bu bağlamda işletme bölümünde okuyanların ileride ne yapacaklarını seçerken daha rahat olduğunu ve seçimlerini daha güvenli yaptıklarını düşünüyorum” diyerek eğitimini aldığı işletme bölümünün İK alanına katkılarından söz ediyor.

Bugün, IKEA’da Ülke İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalışmalarını sürdüren Dilan, daha Türkiye’deki mağazalar açılmadan IKEA’nın Türk pazarında nasıl konumlandırılacağını, rakipleri, rakiplerdeki ürünleri ve fiyat aralıklarını araştırarak işe başladığını söylüyor. Dilan, “IKEA ailesine 2003 yılında yönetici adayı olarak katıldım. Ben başladığımda çok ufak bir ekiptik. Yaklaşık bir yılın sonunda da eğitim müdürü olarak görev aldım. IKEA’nın ilk mağazası olan İstanbul Ümraniye mağazasında, tüm personelin işe alınmasını gerçekleştirdik ve ardından IKEA’nın konsepti ve kültürü ile ilgili eğitimleri verdik” diyor.

Ümraniye mağazasına alımları yaptı

Ümraniye mağazasında yaklaşık 400’e yakın çalışanın istihdam edildiğini belirten Dilan, yaklaşık iki sene bu görevi yaptıktan sonra kurumsal satış ülke müdürlüğü görevine getirilir. Kurumsal satış departmanını ve mağazalardaki altyapıyı kurarak uzun dönemli strateji oluşturur. Üç sene kurumsal satış müdürü olarak çalıştıktan sonra, bir yıl önce tekrar insan kaynakları alanına dönerek, şu anki görevine gelir. Merkez ofisteki insan kaynakları ekibinin dört kişiden oluştuğunu ifade eden Dilan, IKEA’da kendisi ile birlikte farklı alanlardan sorumlu bir insan kaynakları müdürü daha çalıştığını açıklıyor. Her IKEA Mağazası’nda insan kaynakları müdürü dahil 3-4 kişi çalıştığını, tüm organizasyon genelinde toplamda 20 kişilik bir ekip olduğunu dile getiren Dilan, sorumlu olduğu işlerle ilgili şunları söylüyor: “İşe alım, peformans yönetimi, eğitim, yedekleme ve gelişim planları, ücret yönetimi, çalışan ilişkileri gibi tüm insan kaynakları süreçlerini yönetiyoruz. Biz merkez ofiste ana stratejileri oluşturduktan sonra mağazalarla paylaşıyor, mağazalar da tüm İK süreçlerini, kendi ekipleri ile birlikte yönetiyor.”

Şu günlerde, IKEA’da gerçekleştirmeyi istedikleri “Yetkinlik Merkezi” projesi üzerinde çalışan Dilan, perakende pazarında beşinci yılını tamamladıklarında belli pozisyon ve bölümlerde oldukça deneyimli bir ekibe sahip olduklarını, bu deneyimlerin başta yeni açılacak mağazalara ve organizasyon geneline aktarılması amacı ile bu projeyi oluşturma kararı aldıklarını söylüyor.

Gündeminde yeni açılacak Ankara mağazası var

Şu an çok önemli bir diğer projenin de Ankara mağazasının açılışı olduğunu belirten Dilan, hazırlıkları süren mağazayı 2011 yazında açmayı planladıklarını dile getiriyor. “Türkiye’deki beşinci IKEA mağazasının tüm işe alım ve eğitim süreçlerini planlayarak hayata geçireceğiz”  diyen Dilan, IKEA’da çalışmaktan çok mutlu. Burada yaklaşık 8 senesini geçirdiğini, gerçek bir ailenin parçası gibi çalışmanın çok büyük bir ayrıcalık olduğunu ifade eden Dilan, son iki yıldır işten arta kalan sınırlı vaktini oğluyla geçirmeye gayret ediyor. Bunun yanı sıra, yeni yerler keşfetmeyi ve  ve güzel anları arkadaşları ve sevdikleriyle paylaşmayı çok seviyor. Bol bol seyahet ederek yeni kültürler tanımaktan çok keyif alıyor. Oğlu doğduğunda aldığı İspanyolca derslerine ara veren Dilan, bu derslere devam ederek, fotoğrafçılık, perküsyon ve yelkencilik gibi hayallerini de gerçekleştirmek istiyor.

Powered by Openmedia