Matematiğe olan ilgisi teknik alanlara yöneltti

Şebnem Çetiner / Hukuk Fakültesi 2004 / Çetiner Hukuk Bürosu Kurucusu ve Sahibi

Müvekkilleri arasında hem şahıslar hem de şirketler olan şebnem, ağırlıklı olarak gayrimenkul ve miras hukuku alanında çalışıyor.

Lisede fen-matematik bölümünde okuyan Şemben, üniversite sınavındaki tercih anına kadar hep mühendis olmayı düşünür. Ancak babasının avukatlık mesleğinin; kuvvetli olan sosyal, dışa dönük kişiliğine daha çok hitap edeceğini, ayrıca okumaya olan düşkünlüğünü de göz ardı etmemesi gerektiğini belirterek masaya hukuk fakültesi kartını da eklemesi ile Hukuk Fakültesi’ne girmeye karar verir. Matematik tutkusunun üniversite eğitimde analitik düşünme boyutuyla oldukça işine yaradığını söyleyen Şebnem, BİLGİ’nin Hukuk Fakültesi’nin kelimenin tam anlamıyla dolu dolu akademik eğitim verdiğini, öğrencilere çok yönlü düşünme becerisi, kendini ifade etme yeteneği ve tecrübesi ile vizyon kazandırdığını düşünüyor. “Bu kadar kaliteli bir öğretim kadrosu elinde yetiştiğim için kendimi gerçekten çok şanslı hissediyorum. Aldığım temelin ne kadar sağlam ve bilgilerin gerçekten nakış gibi ince ince bize işlenmiş olduğunu, meslek hayatına atıldığımda çok daha iyi anlama şansım oldu” diyen Şebnem, üniversitede okurken BİLGİ’nin ‘çalışan öğrenci’ programında, İnsan Hakları Merkezi’nde bir sene çalışır.

Gayrimenkul alanında uzmanlaştı

Mezuniyet sonrası adliye stajı ile birlikte Postacıoğlu Hukuk Bürosu’nda avukatlık stajına başlayan Şebnem, daha sonra Atamer&Karaman Hukuk Bürosu’nda yine stajyer avukat olarak çalışır. Bu büroda çok şey öğrense de kariyerine deniz hukuku alanında devam etmek istemediğini anlar ve apayrı bir alan olan telif hukuku alanına geçiş yapar ve Ömer Durak Hukuk Bürosu’nda bir süre avukatlık yapar. Burada uluslararası işler ile de ilgilenebildiği oldukça öğretici ve keyifli bir süreç yaşar. “Ceza mı hukuk mu temel ayrımında artık yolunun hukuk olduğu kesinlik kazandı” diyen Şebnem, çok yoğun adliye işleri olmasını rağmen bundan keyif aldığını fark eder, danışmanlığın yanında ağırlıklı dava avukatlığına yönelir.

Bu alanla ilgili konferansları ve sertifika programlarını takip eden Şebnem, Baro’nun ve çeşitli kurumların meslek içi eğitim için verimli çalışmalar yaptığını düşünüyor. Spesifik olarak gayrimenkul hukuku alanında uzmanlaşan Şebnem, teknik bilgi gerektiren bu alanı, matematik ve teknik meselelere duyduğu ilgi nedeniyle tercih eder.

2008 yılında bir meslektaşı ile ortak olarak serbest çalışmaya başlayan Şebnem, o dönemde ağırlıklı yabancı şirketlere hizmet eder. Ayrıca banka ve gerçek/tüzel kişilere ilişkin dava ve danışmanlık hizmeti de verir. Yabancı hukuk büroları ile çeşitli işbirlikleri yapar. “Çok verimli bir dönem geçirdik ve bir işveren olarak avukatlık nedir tecrübe edebildim” diye konuşan Şebnem, 2009 yılında ortağından ayrılarak kendi ofisini açar.

Şahıslar ve şirketlerle çalışıyor

Müvekkilleri arasında hem şahıslar hem de şirketler olduğunu ve ağırlıklı olara gayrimenkul üzerinde çalıştığını yineleyen Şebnem’in ilgilendiği alanlar arasında miras da var. Dava sonunda müvekkillerinin yüzüne yansıyan mutluluğun ve o içten teşekkürün, kendisine verilmiş en güzel ödül olduğunu vurgulayan Şebnem, gelecekte bürosunun istikrarını devam ettirmeyi ve şu anki gibi müvekkil memnuniyetini sürdürmeyi hedefliyor. Şebnem bununla ilgili şunları söylüyor: “Benim asıl ölçüm çıkan işin kalitesi ve asıl hedefim bu kaliteyi korumak ve arttırmak. Yaptığım işi aşkla yapıyorum, beni tanıyanlar ne kadar titiz olduğumu bilir. Dolayısıyla kalite önceliğimdir. Ayrıca kendimi de her gün geliştirmeye devam ediyorum. Henüz yaşım çok genç, yapacak çok şey var. Öğrendikçe daha çok öğrenmek isteyen bir insanım.”

Çok dinamik bir meslek olan avukatlıkta pratik düşünmenin çok önemli olduğuna dikkat çeken Şebnem, “Size hukukçu olmayan biri meseleyi aktarırken; sizin bir yandan aktarılanları aklınızda şablonlara yerleştirmeniz lazım. Bilgiyi süzmek ve düzenleyebilmek çok önemli ve gerekli bir beceri” diyor. İş dışında düzenli spor yapmaya çalışan Şebnem, haftada iki gün pilates yapıyor. Vakit buldukça kısa kaçamaklarla seyahat edip dinleniyor. Bunu dışında iflah olmaz bir hayvan sever. Dans etmeyi ve arkadaşlarıyla güzel bir yemek sofrasında uzun sohbeti tercih ediyor.

Powered by Openmedia