Perakende tecrübesini online’a taşıyor

Alparslan Kapani / İşletme 2005 / Webiesel’in Sahibi

Tesco Kipa’da edindiği perakende tecrübesi ile Pixelplus’ta edindiği web tecrübesini birleştiren Alparslan, kurduğu online alışveriş sitesi jetrend.com ile sektörde fark yaratacak.

Hızlı tüketim ürünleri (FMCG) sektörünün her zaman kendini yenileyen, geliştiren bir sektör olduğunu düşünen Alparslan, işlerin durağan olmaması ve sektörün kendini güncel tutmasından etkilenir. “Aslında müşteri davranışlarının analizi ve bu davranışların yaratıcı iş ve pazarlama modelleriyle nasıl etkilendiği konusu, sektörle ilgilenmemi sağladı” diyen Alparslan’a göre bu etki alanının doruğunda da web oturuyor. Ona göre web de yapacağınız şeyler sizin düşünceniz ile sınırlı.

Üniversitede eğitiminin en büyük faydasının ‘teorik bilgileri, kavramları öğretmesi’ olarak gören Alparslan, ancak BİLGİ’nin modern ve yenilikçi tüm kavramları çok iyi şekilde kendilerine aktardığını belirtiyor. BİLGİ’den mezun olduktan sonra UCSD San Diego’da Premba Programı’na katılan Alparslan, bu program sayesinde, diğer kültürlerin bakış açısı ile iş yapış şekillerini anlayabildiğini dile getiriyor.

Üniversitede okurken staj da yapan Alparslan, üçüncü sınıfta Garanti Bankası’nın Hazine Bölümü’nde, dördüncü sınıfta ise denetim şirketi Deloitte&Touche’de denetim ve şirket birleşme bölümlerinde çalışarak profesyonel hayata atılmadan önce iş tecrübesi edinir. San Diego’da da Joseph Griffen adında bir ayakkabı tedarikçisinde staj yapma fırsatı bulan Alparslan, bir gün bile yapılsa, staj yapmanın gerçekten çok önemli olduğunu düşünüyor ve kurumların kültürü, işleyişi hakkında bilgi sahibi olma fırsatı vermesi nedeniyle herkese tavsiye ediyor.

Tesco Kipa’da perakendeyi öğrendi

Üniversiteden mezun olduktan sonra bahriyeli olarak Kocaeli’nde askerliğini yapan Alparslan, askerden döndükten sonra TescoKipa’da çalışma hayatına atılır. Burada yaklaşık bir yıl çalışan Alparslar, bu dönemde yönetim kurulu direktörünün asistanlığını yapar. Genelde satış ve analiz raporları hazırlayıp toplantılarda sunumunu yapmaktan sorumlu olur. Bu dönem weble ilgilenmeye başlayan Alparslan, bunun için çeşitli proje teşebbüsünde bulunur ancak işin içinde çok fazla knowhow olduğunu anlar. Bu nedenle TescoKipa’dan ayrılarak bir web ajansında çalışmaya karar verir. Web ajansı Pexelplus’ta proje yöneticisi olarak çalışmaya başlayan Alparslan, yaklaşık bir yıl burada çalıştıktan sonra kendi şirketini kurmak üzere buradan da ayrılır.

Ağustos 2011’de Webiesel adındaki şirketini kuran Alparslan, burada web tabanlı projeler üzerinde çalışıyor. Şu aralar Webiesel’in ilk projesi olan online alışveriş sitesi üzerinde çalışan Alparslan, TescoKipa’da başlayan perakende tecrübesi ve Pixelplus’ta edindiği web tecrübesinin harmanlanması sayesinde bu işe girdiğini söylüyor. Dolayısıyla online perakendecilikte uzmanlaşmaya doğu gittiğini dile getiriyor.

Jetrend.com’u hizmete sokuyor

Genel yönetmenliğini yaptığı şirketinde, finans, muhasebe, yazılım, tasarım, hukuk, depo, operasyon ve müşteri ilişkileri departmanlarının uyumu ve yönetimini sağlayan Alparslan, çok yakında hizmete açılacak sitenin adının ‘JETREND.com’ olacağını açıklayan Alparslan, bu proje ile ilgili şirkette şu aralar 10 kişinin canla başla çalıştığına dikkat çekiyor ve “İnanıyorum ki projemiz yayına geçtiğinde Türkiye’de internet sektörünün örnek alacağı, hem yazılımı, tasarımı hem de iş modeli olarak yeni bir alan olarak, sektöre vizyon katacak, çıtayı birkaç tık yükseltecek bir proje olduğu görülecek” diyor.

Alparslan’ın gelecek planları arasında; sektörde inovasyon ile fark yaratmak ve Amerikan pazarına açılmak bulunuyor. Bir Türk şirketi olarak yurtdışında Türkiye’yi temsil etmek istiyor. Şirketi Webiesel’ın sloganının “Path to next web” olduğuna dikkat çeken Alparslan, bununla ilgili şunları söylüyor: “Özetle, hedefimiz insanların hayatını kolaylaştıran, daha efektif kılan ürünler çıkarmak ve kalıcı bir şirket yaratmak.”

Spor yapmanın kendisi için bir yaşam biçimi olduğunu belirten Alparslan, iş dışındaki zamanlarında yaptığı sporlar arasında, yüzmek, windsurf, fitness ve basketbol bulunuyor. Ralliye de ilgi duyan Alparslan, şu an bunun için gerekli boş vakit ve bütçeye sahip olmasa da ilerde mutlaka denemek istiyor.

Powered by Openmedia