Şehir Tiyatroları’nın kadrolu oyuncusu

Özge Kırış / Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi 2005 / Oyuncu

Lise yıllarında tiyatro eğitim almaya başladı. New York’ta nyfa’da aldığı kamera önü oyunculuk eğitimi ile profesyonel oyunculuğa adım attı. Bugün şehir tiyatrolarının kadrolu oyuncusu.

‘Hayatta mutlu olmak için ne yapmalıyım’ sorusunun cevabını oyunculukta bulan Özge, amatör olarak 1996, profesyonel olarak ise 2008 yılından beri oyunculuk yapıyor. Lise yıllarında tiyatro eğitimi almaya başlayan Özge, lise hayatı boyunca Pera Güzel Sanatlar’da Nesrin Kazankaya ile üniversitede ise Stüdyo Oyuncuları’ndan Şahika Tekand’la beş yıl çalışır. Üniversitede okurken Emre Koyuncuoğlu’nun Tiyatro Festivali için Sarah Kane’in oyunlarından hazırladığı ‘Kıvranış’ adlı projede staj yapan Özge, 2000 yılından itibaren İKSV’nin film, tiyatro ve caz festivallerinde rehberlik yapar. Bu sırada Pina Bausch ve ekibinin de rehberlerinden biri olan Özge, burada yaptığı rehberlik sayesinde Pina Bausch’un sahnede ve öncesinde dansçılarıyla nasıl çalıştığını görme fırsatı yakalar, bu ona çok özel bir deneyim kazandırır. Burada tanıştığı dansçılardan bazıları ile hala iletişim içinde olduklarını, hatta fırsat bulduklarında yüz yüze görüştüklerini dile getiren Özge, bazen iş için birbirleriyle yardımlaştıklarını da belirtiyor.

New York’ta oyunculuk eğitimi aldı

Üniversiteyi bitirme tezi projesini 51. Uluslararası Venedik Bienali’nde yapan Özge, “O sene Galerist’in düzenlediği Türkiye Pavyonu’nun sanatçısı Hüseyin Çağlayan’dı. Bu proje için beş ay boyunca İstanbul’da, bir aya yakın da Venedik’te çalıştım. Şimdi dönüp baktığımda öğrencilik dönemimde beni en mutlu eden işlerden birinin bu olduğunu düşünüyorum” diyor.

Mezun olduğu sırada İstanbul Bienali’nde çalışan Özge, Bienal’in bitmesiyle Santralistanbul’da Sanat Koordinatörü Asistanı olarak çalışmaya başlar. Burada iki yıl çalıştıktan sonra işi bırakarak, New York’a gidip NYFA’de kamera önü oyunculuğu eğitimi alır. Dört ay süren eğitiminin ardından Türkiye’ye dönen Özge, Talimhane Tiyatrosu’nda Program Koordinatörü olarak çalışır. Bu sırada Kadir Has Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler Fakültesi Film ve Drama Bölümü’nde Oyunculuk Yüksek Lisansı’na başlayan Özge, programdan bu yıl tezli olarak mezun olur. İşiyle doğrudan bağlantılı olan bu yüksek lisans sayesinde, Çetin Sarıkartal, Tilbe Saran, Ayşenil Şamlıoğlu, Müge Gürman gibi çok değerli oyuncular ve yönetmenlerle çalışma şansı yakalar.

İki yıl önce Talimhane Tiyatrosu’ndan ayrılarak İstanbul Şehir Tiyatroları’na giren Özge,

New York’ta aldığı oyunculuk eğitiminin, özellikle metod oyunculuğu ve meisner üzerine eğitim aldığı hocası Grant Neale’nin kendisine çok büyük katkısının olduğuna inanıyor. New York’ta aldığı eğitimin dışında, orada seyrettiği oyunların da üniversitede aldığı teorik eğitimi pratikte görmesi açısından önemli olduğunu düşünen Özge, “Özellikle yakın dönem yazarların nasıl oynanması gerektiğini yıllarca hocalarımdan dinledikten sonra New York’ta sahne üzerinde gerçek örneklerini görmek benim için hem çok heyecan verici hem de fikir değiştirici nitelikteydi. Özellikle Mikhail Baryshnikov’dan izlediğim Beckett’in kısa oyunlarının, yıllarca öğrendiğim her şeyi bir saat içinde yerle bir etmesi inanılmaz bir deneyimdi” diye konuşuyor.


Ünlü yönetmen ve senaristlerle çalıştı

İki yıldır oyunculuk yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda aynı zamanda tiyatronun Dış İlişkiler Birimi’nde de görev alan Özge’nin ilk profesyonel oyunculuk deneyimini, bugüne kadar oynadığı bazı kısa filmler dışında Romen yönetmen Mihai Maniutiu’nun İstanbul Şehir Tiyatroları’nda yönettiği ‘Bakhalar’ oyununda yaşar. Bakhalar’da Jülide Kural, Şebnem Köstem, Nergis Çorakçı, Özge Borak gibi oyuncularla beraber ‘Bakha’ kadınlarından birini oynayan Özge, daha sonra ‘Underground’ filminin senaristi olan Dusan Kovacevic’in ‘Buluşma Yeri’ isimli oyununda canlılar ve ölüler dünyası arasında kalan Profesör’ün karısı rolündeki Militsa Pavloviç’i oynar. M. Nurullah Tuncer’in yönettiği oyunun bir üçlemenin ikinci oyunu olduğunu söyleyen Özge, geçen sezon oynamaya başladıkları,  Bennu Yıldırımlar, Müge Akyamaç, Sezai Aydın, Bora Seçkin gibi isimlerin oynadığı ‘Buluşma Yeri’nin bu sezon da oynamaya devam edeceğini belirtiyor. Özge, oynadığı üçüncü oyun olan ‘Dar Ayakkabıyla Yaşamak’ın ise; 2012 Şubat-Mart dönemine çıkmasının planlandığını açıklıyor. Seyahat etmeyi çok sevdiği için bu yaz Portekiz ve İspanya’dan sonra iki haftalık bir Hindistan turu yapan Özge, seyahat etmediği dönemlerde özellikle kış aylarında fırsat buldukça buz pateni yapmaya çalışıyor.

Powered by Openmedia