Eurovision’da bir BİLGİ’li: Can Bonomo

TRT uzun tartışmaların ardından Eurovision’daTürkiye’yi Can Bonomo’nun temsil etmesine karar verdi. BonomoEurovision’a özel bir şarkı besteleyecek.
Daha önce Eurovision için Kıraç, Atiye, Sıla ve Hande Yener’in adı geçmişti. TRT yönetimi ters köşe yaparak, Eurovision için son dönemde özellikle klipleriyle adından söz ettiren Can Bonomo’yu seçti.

OTORİTELER TRT’NİN TERCİHİ İÇİN NE DEDİ?

Haşmet Babaoğlu: TRT’nin Eurovision kararlarındaki cesur seçimlerine hayranım. Olabildiğince avantgarde davranıyorlar ve beni şaşırtıyorlar… Can Bonomo çok yeni parladı, ona güvenmeleri de ilginç, ama çok yetenekli bir müzisyen. İki konserini izledim sahne hakimiyeti çok yüksek, sahnedeki haline bayıldım. Aynı zamanda çok sempatik ve şirin. Zaten Eurovision ille de yarışma olarak değil orada boy göstermek olarak algılanmalı. Bugün Can Bonomo’yu Eurovision’a göndermek onu bir tür ödüllendirmektir aynı zamanda. “Neden daha bilinen isimler gitmedi” diyenlere de katılmıyorum, onlar neden gitsinleri ki? Onlar zaten ödüllendirilecekleri kadar ödüllendirildiler. Paraysa para kazanmışlar, ünse ün kazanmışlar! Onlar Eurovision’a gidip ne yapacaklar? Can Bonomo ya da onun gibi gençlerin gitmesini çok doğru buluyorum. TRT her yıl çok şaşırtan kararlar veriyor. Çok farklı müzik türleri belki ama Hadise tercihi de çok çarpıcı ve avantgarde bir tercihti. Can Bonomo için de aynı şey geçerli. Kim yapıyorsa bu seçimleri bravo!

Mehmet Tez: (Müzik Yazarı)
Benim için de sürpriz oldu açıkçası, ama ben gayet olumlu karşılıyorum. Zaten iki ay önce ‘Can Bonomo Eurovision’a gitmeli’ diye bir yazı yazmıştım… Çünkü benim önerim daha genç, gelecek vaadeden ve pop olan ama daha alternatif müzik yapan insanların oraya gitmesi. Çünkü zaten Eurovision’a diğer ülkelerden de o tip insanlar gidiyor. Her ülken kendi en ünlü sanatçısını göndermeye çalışmıyor. ünlü olanlar zaten ünlü. Eurovision’a gitmeye ihtiyaçları yok. Tanınmak için müzisyenlere şans vermek bence gayet olumlu bir şey. TRT doğru bir tercih yaptı. “Can Bonomo kim?” diyenler var, fark etmez ki! Şimdi herkes görecek Can Bonomo’nun kim olduğunu! Bence gayet de başarılı olacak.

Geveze: (Radyo Programcısı) TRT’nin kendi tercihi sonuçta. Bana sorarsanız Can Bonomo eğlenceli keyifli bir solist, ama sonuç ne olur bilmiyorum, ne yazar onu da bilmiyorum açıkçası. Bu TRT’nin subjektif bir tercihi, Can Bonomo’yu değil de Müslüm Gürses’i de seçebilirlerdi… Günün sonunda bu bir şarkı yarışması ve eğer doğru seçim yapılacaksa buraya amatör şarkıcıların yollanması gerekli. Dünyanın hemen her yerinde bu böyle yapılıyor…Bizde ise son birkaç yıldır sipariş üzerine yapılıyor. Eurovision’un ruhuna çok uygun olmadığını düşünüyorum. Bu Michael Schumacher’i, Bağdat Caddesi’nde, otomobillerini modifiye ettiren çocuklarla yarıştırmaya benziyor. TRT’nin seçtiği şarkıcılar da sonuçta bu işten para kazanan, profesyonel şarkıcılar… Bana sorarsanız Can Bonomo da amöter değildir. Öyle ya da böyle kendini ispat etmiştir. Günün sonunda ülkeyi temsil edecektir, hayırlı uğurlu olsun…

CAN BONOMO KİM?

İzmirli Can Bonomo, müziğe 8 yaşında gitar çalarak başladı. Ortaokul ve lise boyunca sürdürdüğü müzik çalışmalarına İstanbul’da devam etti. 17 yaşında İstanbul semalarına açılmaya karar veren Bonomo, müzik dünyasına ses prodüksiyonculuğu yaparak atıldı. Bilgi Üniversitesi’nde Sinema-Televizyon Bölümü’nde okudu. Üniversite yıllarında Radyo Klas, Number One FM ve Radio N101’de radyoculuk yaptı. Daha sonra, televizyona geçerek Number One TV ve MTV’de televizyon programları hazırladı. Televizyonculuk kariyeri süresince çeşitli reklamlarda rol aldı.

Müzisyenlik kariyeri, Irwin Welsh’in Porno adlı kitabının ilk yaprağına sardığı demosunu Can Saban’a gönderdiğinde yeni bir boyut kazandı. Lise ve üniversite yıllarında amatör müzik gruplarıyla İzmir ve İstanbul’da birçok konser veren Bonomo, sonunda “Hazırım” diyerek ilk albümü için kolları sıvadı. Yaklaşık iki yıllık hummalı bir hazırlıktan sonra da Ocak 2011’de Can Saban’ın yapımcılığı ile ilk albümü “Meczup”u yayınladı. Can Bonomo ve ilk göz ağrısı “Meczup”, 24 Ocak’ta Babylon’da düzenlenen bir geceyle dinleyicileriyle buluştu.

Kimlerle, Neler Yapıyor?

“Meczup”un biri hariç tüm parçalarının söz ve bestesi Can Bonomo imzasını taşıyor.Düzenlemeler ise aynı zamanda albümün prodüktörlüğünü ve müzik direktörlüğünü üstlenen Can Saban’a ait. Parçaların miksing ve mastering’i Ali Rıza Şahenk tarafından yapıldı. TheFatLab’de kaydedilen “Meczup”, We Play – TheFatLab etiketiyle yayınlandı. Albüm kapağındaki albümün art work’leri bizzat Can Bonomo’ya ait, kapak fotoğrafını ise Dilan Bozyel çekti.

Albümün çıkışparçası “Şaşkın”ın klibinin yönetmeni ise Can Eskinazi. Haziran ayı başında yayınlanan 2. klibi Bana Bir Saz Verin’in yönetmen koltuğunda ise Can Saban vardı. Aslında sık sık arkadaşlarıyla yaptığı doğaçlama müzik ve sohbetlere, takipçilerini de dahil ederek, kendine özgü online performanslar yapıyor.

Müzikal yolculuğu boyunca The Shins, Wax Poetic, The Kinks, The Libertines ve The Beatles’dan etkilenen ve esinlenen Bonomo, Alaturka nağmelerden indie melodilere gezinen müziğini ‘İstanbul Müziği’ olarak tanımlıyor.

Sanatın hemen her dalına ilgi duyan Can Bonomo, müziğin yanı sıra illüstrasyon yapmaya ve fotoğraf çekmeye bayılıyor!

Aldığı Ödüller:

– 8. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri 2011 ‘En İyi ÇıkışYapan Sanatçı’

– 38. Altın Kelebek Televizyon Ödülleri 2011 ‘En İyi ÇıkışYapan Solist’

KAYNAK: Medyatava

Powered by Openmedia