BİLGİ, Kurucusu Latif Mutlu’yu son yolculuğuna uğurladı

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Kurucusu Latif Mutlu’yu son yolculuğuna uğurladı. Mutlu’nun cenaze törenine eğitim, iş ve medya dünyasından pek çok isim katıldı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Kurucusu Latif Mutlu’ya veda etti. 91 yaşında yaşamını yitiren Latif Mutlu için ilk tören, kurucusu olduğu İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin santralistanbul yerleşkesinde yapıldı. Buradaki törene Latif Mutlu’nun, gazeteci oğlu Zafer Mutlu, küçük oğlu Serdar Mutlu, Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Rifat Sarıcaoğlu, Bilgi Üniversitesi Rektörü Mehmet Durman, öğretim elemanları, öğrenciler ve üniversite çalışanları katıldı.

Latif Mutlu’nun cenazesi daha sonra cenaze töreninin düzenleneceği Teşvikiye Camii’ne getirildi. Törende taziyeleri Latif Mutlu’nun oğulları Zafer ve Serdar, gelinleri Nüket ve Yasemin Mutlu, kızı Güneş ve damadı Kerem Mavituncalılar ile torunları Cem, Deniz ve Naz Mutlu kabul etti. Törene, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP genel başkan yardımcıları Enis Berberoğlu, Erdoğan Toprak, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Hürriyet Gazetesi Yazarı Ertuğrul Özkök, Eski Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, iş adamları Sedat Aloğlu, Bülent Eczacıbaşı, Cem Boyner’in de aralarında bulunduğu iş, siyaset ve medya dünyasından çok sayıda ünlü isim katıldı.

1965’ten beri eğitim sektörünün içinde yer aldı

21 Haziran 1924’te Nazimiye’de doğan Latif Mutlu Türkiye’nin önde gelen kurumlarında çalıştı. Petrol Ofisi’nde 15 yıl müdür olarak görev yaptı. Türkiye’nin ilk boru hattı olan İskenderun–Batman Boru Hattı’nın Kurucu Müdürü olarak faaliyet yürüttü. Bu arada üç yıl Ankara hukuk fakültesine devam etti ise de bitiremedi.(1958-1965). Ardından Ankara’ya gelerek Ankara İktisadi Ve Ticari İlimler Yüksek Okulu’nun kuruluşuna katılmış, 1968 yılında Diş Hekimliği ve Eczacılık Özel Yüksekokullarını kurmuştur. 1971 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Özel Yüksekokulu’nu bitiren Latif Mutlu, 1965’ten bu yana eğitimin içindedir.

Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı’nı kurdu. Latif Mutlu, 11 yıl bu vakfın başkanlığını yaptıktan sonra, 2006’da İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı oldu. Üniversitenin Kurucular Kurulu Onursal başkanı ve Vakfın Mütevelli Heyet üyesi olarak görev yaptı.

İş Bankası Kültür Yayınları hayatını kitaplaştırıldı

TRT Çocuk ve Gençlik Vakfı ile Zeynep Mutlu Eğitim Vakfı’nın Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak eğitim hizmetinde çalıştı. Türkiye İş Bankası Kültür yayınları, Latif Mutlu’nun yaşamını konu alan “Uygarlığın Peşinde” isimli kitabı 2010 yılında “Nehir söyleşi” dizisinde yayımladı.

Powered by Openmedia