BİLGİ’nin kurucularından Toktamış Ateş’i kaybettik

İstanbul Bilgi Üniversitesi kurucularından Prof. Dr. Toktamış Ateş vefat etti. Dört aydan bu yana Çapa’daki İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi gören Ateş, başta kalp olmak üzere, çeşitli rahatsızlıklarla mücadele ediyordu.

1944 İstanbul doğumlu olan Toktamış Ateş, orta öğrenimini Avusturya Ortaokulu’nda
, lise eğitimini ise Vefa Lisesi’nde tamamladı. 1967 yılında İstanbul Üniversitesi’nin İktisat Bölümü’nü bitiren Ateş, 1982’de profesör oldu. İstanbul Üniversitesi’nin yanı sıra ders vermek için çeşitli dönemlerde ABD (Iowa) ile Almanya (da (Berlin-Münih) bulundu. Ateş son olarak kurucuları arasında yer aldığı Bilgi Üniversitesi’nde ders veriyordu. 30’dan fazla kitap yayınlayan Ateş, 10 yılı aşkın bir süre boyunca Cumhuriyet gazetesinde yazdı. Ateş, son olarak Bugün Gazetesi’nde yazarlık yapıyordu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Rıfat Sarıcaoğlu ve Rektör Prof. Dr. Remzi Sanver ortak açıklama yaparak, Sevgili Toktamış Hocayı akademik yaşamının en verimli çağlarında kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadıklarını, başta eşi Prof. Dr. Nevin Ateş olmak üzere tüm ailesine ve çok geniş seven kitlesine en yürekten başsağlığı dileklerini ilettiklerini dile getirdiler.

Powered by Openmedia