BİLGİ’nin sağlığı 18 yıldır O’na emanet

18 yıldır BİLGİ’de çalışan Hulusi Orhangazili, şu anda BİLGİ Sağlık Hizmetleri Birim Müdürü olarak görev yapıyor. İşe başladığı 1997 yılından bu yana BİLGİ’nin bütün kampüslerinde görev yapan Orhangazili, üniversitenin tam gün süreli çalışan ilk hekimi.

Kabataş Erkek Lisesi’ndeki öğretim hayatından sonra, İstanbul Tıp Fakültesi’ne devam eden Hulusi Orhangazili 1989’da üniversiteden mezun olmuş. 26 yıldır doktorluk yapan Orhangazili, şu anda BİLGİ Sağlık Hizmetleri Birim Müdürü olarak çalışıyor.

Hulusi Orhangazili, ilk hekimlik deneyimini 1989 yılında mecburi hizmetle gittiği Elazığ’da kazanmış. 1991 yılında bir yandan Çorlu’da sağlık ocaklarında çalışırken, diğer yandan hastane acil hekimliği ve yarı zamanlı işyeri hekimliği yapmış. Son 18 yıldır İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde çalışan Orhangazili, işyeri ve okul hekimliğini birlikte yürütüyor. İş sağlığı güvenliği alanında master derecesine sahip olan Orhangazili, “İş sağlığı ve güvenliği alanında yaptığım yüksek lisans, işyerlerinin sağlık ve güvenlik biriminde uzun yıllar bulunduğum için bana çok faydalı oluyor” diyor.

 

Meslek olarak hekimliği seçme sebeplerinizi öğrenebilir miyiz?

Bizim zamanımızda çok çeşitli ya da farklı meslekler yoktu. Belli başlı popüler mesleklerden biri de hekimlikti. Hoşuma giden bir mesleği seçtiğim için memnunum.

 

Ne zamandır BİLGİ’de çalışıyorsunuz?

1997 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde çalışmaya başladım. Üniversitemiz o yıl Kuştepe’de hizmet vermeye başladığında tam gün süreli olarak çalışan ilk hekim oldum. O günden bu yana kapanan kampüsler dâhil her kampüsünde görev aldım. Göreve ilk başladığımda BİLGİ’nin toplam 1100 öğrencisi vardı.

 

“BİLGİ’de çalışmak beni motive ediyor”

BİLGİ’de çalışmak sizin için ne ifade ediyor?

İstanbul Bilgi Üniversitesi; yenilik, değişim, ileri görüş, çağdaşlık, pratiklik, önder ruh, gençlik ve dinamizm demek. Bu yapı içinde çalışmak insanı her zaman motive ediyor. Her gün yeni şeyler öğrenmeyi, yenilikleri takip etmeyi getiriyor. Dinamik bir yapı içinde çalışmak iş açısından önemli bir doyum getiriyor.

 

BİLGİ’nin tüm kampüslerinde sağlık birimi bulunuyor

Nasıl bir çalışma düzeniniz var, hangi saatler arasında görev yapıyorsunuz?

Sabah 8 akşam 5 saatleri arasında hizmet veriyoruz. Tüm kampüslerimizde sağlık birimi bulunuyor ve kampüs içindeki her bir kişiye hizmet veriyoruz. Danışmanlıktan, ilaç isteklerinden, pansumanından, muayenesinden, acil hizmetinden, çalışanların sağlık kontrolünden eğitimine kadar birçok hizmet veriyoruz.

 

BİLGİ Sağlık Hizmetleri öğrencilere ne tür imkânlar sağlıyor?

Öğrenciler üniversite içinde sunduğumuz sağlık hizmetinden ücretsiz faydalanmaktadır. Burada sağlık danışmanlığı, hemşirelik ve doktorluk hizmetlerini (pansuman, enjeksiyon, muayene, ilk ve acil yardım) kastetmekteyiz. Ayrıca web sitemizde de listesi olan kuruluşlarla belirli indirimler için anlaşmalar sağladık.

 

BİLGİ’liler en çok hangi şikâyetlerle size başvuruyor?

Öğrencilerin şikâyetleri mevsimsel bazda oldukça farklı olmaktadır. Genel olarak söylemek gerekirse solunum sistemi, sindirim sistemi, kas iskelet sistemi ve cilt hastalıkları en fazladır.

 

Gençlik, sağlığın biraz ihmal edildiği bir dönem diyebiliriz sanırım. BİLGİ öğrencileri bu konuda nasıl bir tutum sergiliyor?

Bilgi öğrencileri sağlıklarını ihmal ediyorlar demek sanırım yanlış olur. Elbette çeşitli nedenler yüzünden sağlığını ihmal etmek zorunda olanlar var. Ancak genel olarak sağlıklarına yeterli önemi vermekteler. Hatta birçok konuda çok ilerdeler.

 

“BİLGİ’de çalışmak güzel şey”

Bu keyifli söyleşi için teşekkür ederiz. Eklemek istedikleriniz var mı?

Şunu eklemek isterim ki gençlerle birlikte İstanbul Bilgi Üniversite’si ortamında çalışmak güzel şey. Herkese tavsiye ederim.

Powered by Openmedia