Bilgi’yi tercih edenler ikiye katlandı

Türkiye’nin gerçek anlamdaki tek uluslararası yüksek öğretim kurumu olan İstanbul Bilgi Üniversitesi, 2010 LYS sonuçlarına göre bir önceki yıla kıyasla tercih edilme sayısını iki katına çıkardı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Laureate Uluslararası Üniversiteler ağına katılmasıyla gücünü arttırmaya devam ediyor. Vakıf üniversitesi sayısının geçtiğimiz yıllarda hızla artmasına karşın, BİLGİ her yıl daha da çok öğrenci tarafından tercih ediliyor. 2009 yılında BİLGİ önlisans ve lisans programları 23.000 defa tercih edilirken bu yıl bu rakam 45.000’e ulaştı. Tüm vakıf üniversitelerine yerleşen toplam öğrenci sayısında yüzde 8 artış görülürken, BİLGİ’ye yerleşen öğrenci sayısında yüzde 14’lük bir artış yaşandı. İstanbul Bilgi Üniversitesi yıllık kontenjanı 3.000’in üzerinde olan üniversiteler arasında bir önceki yıla göre yerleşen öğrenci sayısında en çok artış kaydeden üniversite oldu.

Rektör Prof. Dr. Halil Güven bu başarının arkasındaki temel nedenin BİLGİ’nin mevcut olumlu imajının Laureate Uluslararası Üniversiteler ağına katılması ile daha da güçlenmesi olduğunu belirtti. Güven, yeni açılan bölümlerin de bu gelişmelerde olumlu etkileri olduğunun altını çizdi. Özellikle geçtiğimiz yıl öğrenci almaya başlamış olan mimarlık fakültesinin yanı sıra bu yıl ilk defa öğrenci alacak olan mühendislik fakültesi ve yüksekokullar ile üniversitenin kapasitesinin arttığını vurgulayan Güven, BİLGİ’nin bu sayede üniversite tercihlerinde artık çok daha geniş bir öğrenci kitlesine seslenebilecek duruma geldiğini ifade etti.

Powered by Openmedia