En genç dergi: Addictive

BİLGİ Reklamcılık Bölümü’nün en yeni girişimi olan Addictive dergisi sektörün en genç dergisi olarak geçtiğimiz ay yayın hayatına merhaba dedi.

Derginin kurucularından Kami Vanlıoğlu, dergi kadrosu için 40 kişilik kocaman bir aile olduklarını söylüyor ve bu ailenin bir parçası olmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu da ekliyor.

Kami Vanlıoğlu sizi tanıyalım biraz…

Küçüklüğümden beri yaratıcılığa karşı yatkınlığım olduğunu söylerdi yakınlarım. Hatta 13 yaşına kadar oyuncaklarla oyun oynayan birisi olmam utanç verici bile olsa, bunun yararını yaratıcılık olarak kazandığım kanısındalar. Babamın kuyumcu olmasından ötürü, bir şeyler yaratıp üretmeyi çok seven birisi oldum hep. Bu yüzden de hem dinamik bir sektör olan, hem de yaratıcılığımı konuşturabileceğimi düşünmüş olduğum reklamcılık sektörünü kendime uygun gördüm. Reklamcılıkta alabileceğim en iyi eğitimi BİLGİ’de alabileceğimi düşünerek BİLGİ’ye geldim. Akademisyenleri olsun, sosyal bilimlere alakaları olsun hep içimi ısıtan ve beni heyecana sürükleyen bir üniversiteydi. Şu an 2. sınıf öğrencisiyim ve aldığım eğitim, üniversiteye girmeden önceki fikirlerimi doğruluyor.

Kurucu ekip kimlerden oluşuyor?

Kurucumuz Mustafa Ertan Karabıyık’ın ortaya attığı fikir ile çıktığımız yolda, çoğunluğu 1. ve 2. sınıf olan, 40 kişilik koca bir aile ile dergi kuruldu. Her ne kadar dinamik bir takım bile olsak kurucu ekibimiz sabit kalacak. Büyük bir ekip olduğumuz için her ay yazar kadromuzda değişiklikler görebiliyoruz. Herkese kapımız açık olduğu için yazarlarımız diye özel bir bölüm yapmadık. Aklına bir fikir gelen bir öğrenci dergiye yazısını yollayabilir ve biz de bunu yayımlayabiliriz.

Dergi çıkarma fikri nasıl oluştu?

Ertan, BİLGİ’ye DGS ile geçiş yapmış ve kimseyi tanımayan bir öğrenciydi. Toplantıya kadar da kim olduğunu bilmiyordum. Okulda derslere girip, ders bitince kahve içip eve gitmek çoğu öğrencinin rutinidir. Ertan buna ek olarak bir dergi çıkarma fikri koydu ortaya. Eser Levi Hocamıza ilettiği fikir gelişti ve ilk sayımızı çıkardık.

İlk sayınızı çıkardınız,neler yaşandı bu süreçte?…

İlk toplantımızı Kasım ayında yaptık ve yakaladığımız muazzam sinerji ile kısa süre içinde, sevgili hocalarımızın da yardımıyla, ilk sayımızı çıkardık. Gece-gündüz, çalıştık. Ekipçe seminerlere, etkinliklere gittik ve bu emeklerimizin meyvesini 4 Ocak 2017 tarihinde çıkan ilk sayımızla toplamış olduk.

Addictive’in içeriği nedir? Nasıl bir dergi?

Addictive reklam sektörünün en genç dergisi, sloganımız bu. Amacımız üniversitemizin reklam öğrencilerinin kendini ifade etmesi ve öne çıkması. İstanbul Bilgi Üniversitesi çatısı altında çıkardığımız dergimiz muhakkak daha da dallanıp budaklanacak. Bölümün bizim için ayırdığı bütçe ile çıkardığımız bir dergi olduğu için okulumuzun desteğini arkamızda. İletişim Fakültesi’ndeki sevgili hocalarımızın bize duyduğu daimi güven ve destek sayesinde daha güçlü ve ileriye umutla bakan gençler haline geldik. Nasıl bir dergi sorusuna da şöyle cevap vereyim. Reklam analizleri yapan, reklam sektöründeki insanlarla alakalı röportajları bulunduran, teknolojinin iletişim ile ilişkisini inceleyen, biraz cıvıl cıvıl, biraz eleştirel, reklam sektörüne yeni bir soluk getirebilecek bir dergi.

Dergiye nereden ulaşılabilir?

Okulumuzdaki tüm öğrencilerin ücretsiz okuyabileceği bir dergi. Dergimiz okulumuzun fakülte binalarında dağıtılıyor, oradan temin edilebilir. Okul dışında, anlaştığımız bazı üniversiteler ve kafeler de var, isteyen herkes ücretsiz olarak alıp okuyabilir.

Bundan sonrası için planlarınız neler?

On iki aylık dergi taslağımız hazır bir şekilde bekliyor. Dergiyle beraber yürüttüğümüz internet sayfamız ve sosyal medya hesaplarımız ile 12 ay içerisinde büyüyüp gelişmeyi planlıyoruz. Şu anki hedefimiz, güçlü kadromuzu genişletip sesimizi geniş kitlelere sağlıklı bir şekilde duyurmak ve adımızdan bahsettirecek bir etkinlik ile de emeklerimizin tam olarak karşılığını almak.

 

Powered by Openmedia