Sheryl Sandberg BİLGİ’deydi

İstanbul Bilgi Üniversitesi sosyal medya devi Facebook’un Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü ve Lean In kitabının yazarı Sheryl Sandberg’i BİLGİ öğrencileriyle buluşturdu

Kurucusu Mark Zuckerberg’den sonra Facebook’un en güçlü isimlerinden biri olan Sheryl Sandberg, Fortune Dergisi tarafından en güçlü 50 kadın arasında gösterildi. Başarılı iş kadını bugüne kadar edindiği deneyimleri “Lean In: Sınırlarını Zorla – Kadınlar, İş ve Liderlik İsteği” adlı kitabında yazdı. Doğan Kitap tarafından çıkan kitapta Sandberg, kadınların iş dünyasında liderlik konumuna aday olmalarını tavsiye ediyor. “Dünyayı hâlâ erkeklerin yönettiği açık bir gerçek. Bu, herkesi etkileyecek kararlar alınması gerektiğinde kadınların sesinin eşit derecede duyulmadığı anlamına geliyor” diyen Sandberg kitabını, kendi alanında en yükseğe çıkmak ya da herhangi bir amaca güçlü bir şekilde ulaşmak isteyen kadınlar için yazdığını belirtti. Sandberg BİLGİ öğrencilerine yaptığı konuşmada, kadınların dünya nüfusunun yüzde 50’sini oluşturmasına rağmen karar mekanizmalarında yeterince yer almadıklarını vurguladı. Türkiye siyasi tarihinde sadece bir kadın lider olduğunu hatırlatan Sandberg “ABD’de hiç olmadı. Türkiye’de meclisteki kadın oranı yüzde 14. Avrupa Parlamentosu’nun ise üçte biri kadın. Bu oranların hiçbiri, yüzde 50’ye yaklaşmıyor. Dünyayı etkileyen kararlarda kadınların sesi yeterince duyulmuyor” dedi.

Sandberg öğrencilere, her zaman sistemin değişmesini beklemek yerine kişisel değişimi gerçekleştirmenin önemli olduğunu vurguladı. “Kalıplaşmış rollerin dışına çıkın” tavsiyesinde bulundu.

Powered by Openmedia