TÜRKİYE’NİN HAYAL GÜCÜ İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ’NDE BULUŞTU

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 11. İstanbul Buluş Şenliği’nin en başarılı icatları, 6 Aralık Cumartesi günü santralistanbul Kampüsü’nde düzenlenen renkli yarışmayla belirlendi. 

Okullar kategorisinde ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi, hobiciler kategorisinde ise Elif-Burak Şahin yarışmanın birincisi oldu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Türkiye’nin dört bir yanından gelen gençlerin ilginç icatlarına sahne olan 11. İstanbul Buluş Şenliği’ne ev sahipliği yaptı. Buluş, yaratıcılık ve bilimin gençler ve öğrenciler arasındaki popülerliğini artırmak amacıyla düzenlenen yarışma; toplam 37 lise, 219 lise öğrencisi, 21 öğretmen ve 14 hobiciyi bir araya getirdi. NASA Jet Propulsion Laboratory’nin Kaliforniya’da hayata geçirdiği “Invention Challenge” yarışmasının İstanbul ayağı olan ve ABD dışında sadece Türkiye’de düzenlenen etkinlikte okullar tek tek projelerini sergiledi ve en hızlı olabilmek için kıyasıya yarıştı. Bu yılın “Topu Yönet” başlığı çerçevesinde bir bilardo topunu, başlangıç noktasından 5 metre uzaklığa gönderip, yirminci saniyede duyulabilir bir ses çıkarmasını sağlayan en başarılı icadın sahibi “İttirgeç” projesi ile ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi oldu.

Powered by Openmedia