Yeni başarılara yelken açıyor

Başarıdan başarıya koşan BİLGİ Yelken Kulübü, Campus Cup Şampiyonası’nda birinci olarak tüm BİLGİ’lilere kupa heyecanı yaşattı. Ekip çalışmasının çok önemli olduğu kulübün yeni başarılara yelken açacağı sır değil.

BİLGİ Yelken Kulübü Başkanı İlber Gündüz, BİLGİ’de Endüstri Mühendisliği okuyor. Yelkene 2000 senesinde Çeşme’de başlayan Günbüz, birçok yelken sınıfında yarışmış ve bu sınıflarda milli sporcu olarak Türkiye’yi temsil etmiş.

BİLGİ Yelken ile 2014 senesinde tanışan İlber Gündüz, geçmişte birlikte yarıştı takım arkadaşlarım sayesinde BİLGİ Yelken Kulübü’ne üye olmuş. BİLGİ Yelken’e ilk önce yarış takımı üyesi olarak giren Gündüz, kulübün birçok etkinliğinde aktif yer almış ve 2015 senesinde yapılan oylama sonucunda BİLGİ Yelken başkanı seçilmiş. “Yönetim kurulu ile kulübümüzü daha da ileri götürmek için elimizden geleni yapıyoruz” diyen Gündüz ile BİLGİ Yelken’in başarılarını konuştuk.

BİLGİ‘nin önde gelen kulüplerinden BİLGİ Yelken ne zaman kuruldu ve kurulduğu günden bu yana nasıl bir süreç geçirdi?

BİLGİ’li yelkenciler yetiştirmek ve üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmek amacıyla; 29 Ekim 2009’da kurulan kulübümüz, kısa sürede İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin en büyük ve etkin öğrenci kulüplerinin başında yer almıştır. Kurucumuz Efe Özbil’in ardından Tankut Subay başkanlığında kurumsallaşan kulübümüz, Erdem Topak’ın başkanlık döneminde ise gelişerek pek çok ilke imza atmış ve önemli başarılar kazanmıştır. Emre Efe‘nin başkanlığı döneminde ses getiren etkinlikler düzenleyen ve yeniden bir yapılanma içerisine giren BİLGİ Yelken, Pınar Erdal‘ın başkanlığı döneminde ise üniversitemizin ve yelken camiasının önemli aktörlerden biri olduğunu kanıtlamış ve 2500’ün üzerinde üyesi, düzenlediği yarışlar ve kazandığı kupalarla bir başarı öyküsü olarak adından söz ettirmiştir.

Ardından Hakan Öztürk’ün başkanlığı döneminde; Sports Boat Trofesi SMS 2 ve Campus Cup şampiyonluğu gibi pek çok başarılar elde eden Yarış Takımımız aynı zamanda dünyanın en büyük üniversiteler arası yelken yarışı olan EDHEC Sailing Cup’ı uluslararası klasmanda birinci olarak tamamlamıştır. Yarışlardaki başarılarının yanı sıra düzenlediği etkinliklerle üniversitemizin en büyük ve güçlü kulübü olarak çalışmalarına devam eden BİLGİ Yelken 2015 – 2016 döneminde başarılarına altıncı başkan olarak benimle ile devam etmektedir. Şuan 6. Dönem başkanı olarak bu sene tekrar Campus Cup’ta hem kendi kategorimizde yani IRC 1, hem de genelde birinci olduk. Yönetim kurulu olarak bir çok başarılı etkinlikler yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.

Şu anda kaç üyeniz var ve hangi aralıklarla etkinlik gerçekleştiriyorsunuz?

Kulübümüzün 3000 üzeri üyesi bulunmaktadır. Fakat aktif olarak kulüp içersinde çalışan 40 kişi bulunmaktadır.

BİLGİ Yelken eğitim kurulu, Etkinlik kurulu, yarış takımı, genel kurul ve yönetim kurulundan oluşmaktadır. Etkinliklerimiz etkinlik kurulu tarafından organize edilmektedir. Etkinlik kurulumuz okul takvimi veya yarış takvimine göre 2 haftada bir etkinlik düzenlemektedir. Bu tür etkinlinler BİLGİ Yelken için önem taşıyan etkinliklerdir. Kulübümüzü bir arada tutmak bir aile hissi vermek için iyi bir fırsattır. Aynı zamanda Eğitim kurulumuz da kulüp içindeki eğitim sürecini takip ederek eğitim alanların sürekliliğini ve kulüp içindeki düzeni sağlamaktadır. Okulumuzda yelkeni, denizi ve rüzgarı en iyi şekilde tanıtmaktadır. Bu işleri yaparken de çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Etkinlik ve Eğitim kurulumuz birlikte çalışarak güzel işlere imzalarını atmış ve atmaya devam edecektir.

Etkinlik olarak, aynı zamanda her sene yapılan İbiza,  Marmaris, Göcek,  gezilerini Vira Yatçılık önderliğinde, geçen sene başlattığımız ve bu sene geçen seneye göre daha çok büyüyen etkinliğimizi Sail Break ismi altında yapmaya başladık. Amacımız her sene daha çok büyüyen BİLGİ Yelken ailesini güneş, deniz ve yelken ile eşsiz İbiza ve Ege denizinin kıyılarında bir arada tutmaktır.

Yelken ekip çalışmasına dayalı bir spor. Bu insan ilişkilerine de yansıyor diye düşünüyorum. Siz bu konuda neler söylersiniz? Süreç içerisinde üyelerinizde böyle bir değişim görüyor musunuz?

Yelken demek ekip çalışması demek. Bir teknenin düzgün ilerlemesi için ekipteki her bir kişinin diğer kişilere göre koordinasyonlu çalışmalıdır. Tekne ekip olduğu sürece ilerlemeye başlar. BİLGİ Yelken işleyişi de bu şekildedir. Kurulduğundan bu yana kulüp, ekipçe çalışıp ekipçe büyümüştür.

Sene içinde çok sayıda etkinlik yapıyoruz ve aynı zamanda okulumuzda çok sayıda stand açıyoruz. Bu işleri yaparken hep birlikte çalışıyoruz ve gerçekten üyelerimizde, ilk girdiklerine göre inanılmaz değişim oluyor. Ekip olmak için ilk önce birbirimizi tanımamız gerekiyor. Yeni gelen üyelerimizle tanıştıkça daha büyük bir aile oluyoruz daha koordineli çalışıyoruz.

Campus Cup Şampiyonasındaki başarınızı tebrik ederiz. Campus Cup’a nasıl hazırlandınız?

Çok teşekkür ederiz. Türkiye’de Üniversiteler arasında yapılan en önemli yarışlardan biri. Tabii ki de bizim için de önemi çok. Çünkü 3 senedir birincilik kürsüsünü başka üniversitelere kaptırmıyoruz. BİLGİ Yelken Yarış Takımı olarak Üniversiteler arasında en üst sıralardayız. Takımımız gerçekten çok iyi. Campus Cup’da yarışan ekibimizin yarısından fazlası milli sporcu. Ekip kendi mevkilerinin en iyileri. İstanbul’da birçok yarışa katılarak ve hafta içlerinde okulumuzda bulunan kayıkhanede antrenman yaparak performansımız en üst seviyede tutmaya çalışıyoruz.

Birincilik kürsüsüne çıkınca yorgunluğu unuttular

Campus Cup Şampiyonluğunuz size neler hissettiriyor sorusunu sorduğumuz İlber Gündüz, şu yanıtı veriyor: “Öncelikle bizim için ve okulumuz için gerçekten gurur verici bir durum. Çok yorulduk çok koşturduk fakat birincilik kürsüsüne ekip olarak çıktığımızda kulübümüzün marşını söylemek her şeyi unutturdu. Ödülü kulüpte yorulan çalışan herkes hak ediyor. Bizi destekleyen Vira Yatçılık ve BİLGİ ailesine tekrar çok teşekkür ederiz.”

Önümüzdeki dönemde neleri hedefliyorsunuz?

BİLGİ Yelken kurulduğundan beri her sene gelişmektedir. Bu konuda kendimi çok şanşlı hissediyorum. Çünkü kurulmuş bir düzene geldim. Bu kadar büyük bir kulüp olmasının sebebi, geçmişte başkanlık yapmış olan, kulüpte çalışmış olan kulübün bünyesinde olanlar sayesinde olmuştur. Herkes kulübümüzü çocuğu gibi görüp sahiplenmiştir. Asıl amacımız bu görüşü kaybetmeyerek bir sonraki dönemelere empoze etmektir. Arkadaşlık dostluk bizim için en önemlisidir ve bu görüşü sonuna kadar sürdürmek istiyoruz.

Kulüp olarak okulumuzda yelkeni daha da çok yaymak, yelkenin insanlara kazandırdıklarından herkesin faydalanmasını hedefliyoruz. Yarışçılık konusunda yurt içindeki birinciliklerimizi sürdürüp yurt dışında da güzel dereceler yapıp tanınmayı hedefliyoruz.

Eklemek istedikleriniz varsa lütfen belirtiniz.

Dediğim gibi yelken ekip işidir. Bu gün BİLGİ Yelken bu seviyede ise bunun sebebi her zaman ekip oluşumuzdur. En başta bütün BİLGİ Yelken ailesine, kulübümüz için koşturan herkese, geçmiş başkanlarımıza, bu sene çalışan yönetim kurulu ve genel kurulda olan herkese, bizi yalnız bırakmayan Vira Yatçılık’a ve BİLGİ Üniversitesine ben ve arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. #gecemezkimsebizleri!!!

Powered by Openmedia