3 yıldır Youtube’da içerik üretiyor

Henüz 24 yaşında olmasına rağmen pek çok başarıya şimdiden imza atmış bile. Aslen Ankaralı olan İlayda’nın İstanbul macerası İstanbul Bilgi Üniversitesi’ni kazanması ile başlıyor.

3 sene önce Youtube’da içerik üretmeye başladı. Sağlıklı beslenme ve spor onun için çok önemli. İlayda ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Henüz kariyerinizin başında olmanıza rağmen oldukça başarılı bir profiliniz var. Bloggerlık hayaliniz olan bir meslek miydi?
Blogger olmadan önce üniversite 1 sınıftaydım ve çok uzun zamandan beri sunucu spiker olmak istiyordum. Daha da öncesine gidecek olursak ilkokulda hep iş kadını olmak isterdim. Endüstri mühendisi olmak istiyordum. Sonra Ekonomi okumayı düşündüm, vazgeçtim işletme okuyayım dedim ve en sonunda bütün bunların bana göre olmadığını anlayıp kendimi en iyi şekilde yansıtabileceğim ve hayatım boyunca yapmaktan mutluluk duyacağım bir mesleğin peşinden gitmeye karar verip kameranın önünde olmayı tercih ettim. Bugüne kadar yaptıklarıma gelecek olursak, bence iyi ki yapmışım ve yapıyorum dediği şey Youtube’da olmak. Onun dışında birkaç marka için modellik yaptım, TV8’de staj yaptım, Başkent İletişim Bilimleri Akademisi’nde diksiyon ve sunuculuk spikerlik kursu aldım. Şimdi de Chef Academy of London’da yemekler üzerine eğitim alıyorum. Londra’ya yurtdışında yaşama deneyimi kazanmak için geldim ve gelmişken kariyerime etkisi olacak bir kursa gitmek istedim. Dünkü ilerideki planlarım arasında bir gün kendi restoranımı açmak var. Ben her işte ilk önce işin iç yüzünün, mutfağının öğrenilmesinden yanayım. Bu sunuculuk için de geçerli. Kamera önünde olduğum kadar kamera arkasında da deneyimim oldu.

İlkokulda iş kadını, sonra endüstri mühendisliği ve ekonomi… Peki bu süreçte nasıl verdiniz Blogger olmaya?
Aslında blogger olma fikri hiç aklımda yoktu. Youtube kanalı açmadan önce Youtube bile izlemezdim. Bu fikri aklıma erkek arkadaşım soktu. Kanalı açmadan aylar öncesinden sen youtuber olmalısın, çok iyi yaparsın’ diyordu ama pek aldırış etmemiştim. Daha sonra denedik ve ilk videolarım hiç beklemediğimiz kadar çok izlenmeye başladı ve hızlı
bir abone artışım oldu ilk başlarda. Bu durum beni motive etti, devam etmeye ve daha çok video çekmeye başladım. Sahip olduğum kitle bana bağlandıkça ve bunu dile getirdiklerinde çok duygulanıyordum. Başlarda kanalımı çok boşladım ama. Uzun süre video atmadığım dönemler oldu. Keşke bunu yapmasaydım, şu an çok daha iyi yerlerde olabilirdim. Artık bu işe sıkıca sarıldım. Kariyer yaşamımı ise bu süreç çok iyi yönde etkiledi.
Youtuber olmamdan dolayı hem pek çok fırsat kapısı açıldı, hem çok güzel
ortamlara girip güzel insanlar ile tanıştım, hem de bu yaştan itibare kendi paramı kazanmanın verdiği eşsiz mutluluk ve tatmin içindeyim.
Youtube ile devam edelim o halde. Kanalınızda neler paylaşıyorsunuz?
Youtube kanalımın yelpazesi çok geniş. Aklıma gelen, faydalı olabileceğini
düşündüğüm ya da ilginç olan içerikler üretiyorum. Cilt bakımından sağlıklı beslenmeye, modadan makyaja pek çok içerik var. Ancak şu aralar vloga ağırlık verdim çünkü kanalımda en çok izlenen videolarım vloglarım.
Peki yollarınız BİLGİ ile nasıl kesişti?
Dediğim gibi lisedeyken en son kamera önünde olmaya karar vermiştim. Üniversitede bununla ilgili bir bölüm okumak istedim. İstediğim bölüm Ankara’da yoktu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde tam olarak okumak istediğim bölüm yer alıyordu. ’Televizyon haberciliği ve programcığı’’. Yaptığım araştırmalar sonucunda da BİLGİ’nin iletişim
fakültesi konusunda Türkiye’deki en iyi üniversitelerden biri olduğunu öğrendim. Zaten ileride yapmak istediğim işin merkezi İstanbul’da olduğu için ve İstanbul’u çok sevdiğim için okulumu burslu kazanarak tek
başıma üniversitede İstanbul’a geldim.
BİLGİ’yi tercih etmenizdeki en büyük etken neydi?
BİLGİ’de alana yönelik kendinizi geliştirebileceğiniz çok güzel platformlar var. Mesela benim okula ilk girdiğim sene stüdyo kuruldu ve burası tam bir televizyon kanalı prensibi ile işliyor. Burada çekilen programlar okulun youtube kanalında yayınlanıyor. Programların yapımından kamerasına, kameradan kurguya, sunuculuğa kadar hepsini
öğrenciler yapıyor. Okulun radyosu, gazetesi de keza. Ben son senemde stüdyoda yer almıştım. ?’10 dakika’ programının sunuculuğunu yaptım,’Boğaz Hattı’’ programının ise yapımından sunuculuğuna kadar
her şeyiyle ben ve arkadaşım ilgileniyorduk. Bu deneyimler tabii ki kariyerim açısından çok faydalı oldu ve olacak. Örneğin TV8’de staja girmeden bunları gösterdiğimde bir sıfır önce başlamış oldum.
Başarılı bir Influencer olarak tavsiyeleriniz neler olurdu?
Başarılı bir influencer olmak için bence planlı çalışmak ve bu işe gerçekten emek vermek gerekir. Emek verdiğinizde geç de olsa bir gün karşılığını alıyorsunuz. Mesela youtube’da düzenli video koymak, instagram’da düzenli paylaşımlar yapmak ve insanların ilgisini çekecek, onları yorum yapmaya teşvik edecek açıklamalar ile fotoğraflar koymak önemli. Aynı zamanda çekilişler çok işe yarıyor. Hem takipçi kazandırıyor hem de takipçilerinizi de düşündüğünüz için onların size sempatisi artıyor. Onun dışında kaç takipçiniz olursa olsun onların sorularını cevaplamak, onları dikkate almak ve önem vermek başarı getiriyor. En önemlisi kendiniz olmak yani doğal olmak. Ben her zaman içimden geldiği gibi davrandım. Hiçbir zaman yapmacık olmadım, olamam da. Bence beni ben yapan kendim olmam.

Powered by Openmedia