Hukuk eğitiminden radyoculuğa uzanan bir öykü

Kamil Özdemir  İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. İşletme-Ekonomi(üstün başarı) programıyla çift anadal yapma hayali, Bilgi’yi seçmesinde önemli bir etkendi. İşletme-Ekonomi ve Ekonomi-Finans üstün başarı programları London School of Economics ile işbirliğiyle yürütülüyor.

Bu programlara Bilgi’de kabul edilmek, bu programların LSE’deki muadillerine uzaktan eğitim programlarında kabul edilmek anlamına geliyor. Türkiye’deki müfredat LSE’dekiyle aynı, iki kurumun da sınavlarına giriliyor, hem LSE hem Bilgi’den diploma alınıyor. QS rankings’e göre LSE’nin Harvard’tan sonra dünyanın en iyi 2. İşletme ve sosyal bilimler okulu olduğu göz önünde bulundurulunca üstün başarı programlarının değeri anlaşılıyor. Bu hayali doğrultusunda; seçmeli derslerini işletme fakültesinden alarak, dilekçe ile ek dersler alarak ve yaz okuluna giderek hem hukukun hem işletme-ekonominin 1. Yıllarını bitirdi. Üstün Başarı programlarının hazırlık kampına kabul edildi. Mülakattan sonra programa kabul edildi; geldiği hukuk fakültesine verdiği çift anadal dilekçesinin kabul edilmesiyle, üstün başarı programlarından biriyle çift anadal yapan ilk kişi oldu. Bilgi’de ömrü ders çalışarak geçiyor gibi dursa da pek öyle değildi. Bilgi’nin öğrenci radyosu, Radyovesaire’de yönetim kurulundaydı. Hukuk bilgisiyle radyoda ifade özgürlüğü ile ilgili bilgilendirmeler yapıyor.  Ağabeyi, Emre Özdemir’in Bilgi’de okurken 2002 yılında başlattığı “Chicago’dan V8” programını devam ettiriyor. Bunun yanısıra Radyovesaire’de eski BBC Türkiye arşivlerinin muhafazası ve indexlenmesiyle görevli. Özellikle medya öğrencileri BBC kayıtlarını dinlemek öğretici bir deneyim.

Hukuk ve üstün başarı programlarında aldığı sosyoloji dersleri, onu bazı sosyal eşitsizlikleri görür hale getirdi. Bundan dolayı, Engelsiz Bilgi kulübüyle, görme engelliler için sesli kitaplar hazırlıyor. Öğrenci Destek Merkezi ihtiyaçları olan finansmanı sağladı. Onların desteğiyle projesinin güzel bir şekilde ilerlediğini belirtiyor.Görme engellilerin yüksek öğretimlerinde karşılaştığı materyel sorununu azaltmayı hedefliyor.

Powered by Openmedia