La Vita Italiana

Tasarımını, sanatını, müziğini, sinemasını, yeme-içme kültürünü… Kısacası İtalyan yaşam tarzının kodlarını öğrenmek isteyenler için Bilgi Eğitim’in La Vita Italiana programı 15 Ocak’ta başlıyor.

“La Vita İtaliana – İtalyanca Yaşam Kılavuzu” Sertifika Programı, 15 Ocak 2011 tarihinde İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde başlıyor. İtalya’da alanlarında önde gelen tasarımcı, sanatçı ve iş dünyasından profesyonellerin katılımıyla gerçekleştirilecek bu çok özel programla, İtalyan kültürüne ilgi duyanların buluşturulması hedefleniyor. İtalyan yaşam stili, İtalyan tasarım ruhu ve çağdaş kültürüne odaklanan bu program, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Bilgi Eğitim işbirliği ile gerçekleştiriliyor ve Alfa Romeo Türkiye tarafından destekleniyor.

Program kapsamında, dünyaca ünlü İtalyan otomobil tasarımından, İtalyan sinemasına, yeme-içme kültüründen çağdaş görsel sanatlara kadar pek çok alanda İtalyan yaşam tarzının incelikleri, kültür-sanat, tasarım ve trendler üzerine, bu alanların önde gelen tasarımcı ve profesyonellerinin katılımıyla gerçekleştirilecek seminerler dizisi yedi hafta sürecek, seminerlerin sonunda katılımcılara Bilgi Eğitim tarafından sertifika verilecek.

Türkiye’de böyle bir programın ilk defa gerçekleştirileceğini söyleyen Bilgi Eğitim Direktörü Nejat Şener, toplumu geliştirebilecek potansiyeldeki ülkelerin kültürlerini, tasarımlarını, hayat tarzlarını, müziklerini tanıtmak için bu tarz eğitim seminerleri yapmanın, yaşam kalitemizi yükseltmeye yönelik bir fırsat olabileceğini belirtiyor.
İnsanların yaşadıkları dünyaya farklı pencerelerden bakmalarını sağlayıp, onların çevreyle ilgili bilinçlerini geliştirmeye çalıştıklarını vurgulayan Şener, “Zaten bütün programlarımız buna yönelik. Sanat, kültür alanında olduğu kadar mesleki alanlarda da eğitimlerimiz standartların üzerinde” diyor.
Seminerin Alfa Romeo Türkiye’nin desteği ile yapıldığına dikkat çeken Şener, otomotiv sektöründe çok özel bir yere sahip olan Alfa Romeo’nun programa maddi ve manevi katkıda bulunduğunu dile getiriyor. Şener, programın organizasyonunu birlikte yaptıkları Alfa Romeo ile ilgili şunları söylüyor: ”Şöyle bir bakın; Alfa Romeo kullanan hep Alfa Romeo kullanıyor. Dizaynından motor sesine kadar kendine özgü Alfa Romeo yetkilileriyle buluştuğumuzda, otomobillerinin tanıtımlarıyla ilgili bir sıkıntıları olmadığını biliyorduk. Onlarda yaşam kalitesini önemsiyorlar. Bu program içeriğini birlikte tartıştık. Organizasyonda birlikte çalışıyoruz.”

Programa herkes katılabilir

Programa İtalya’nın farklı, kendine özgü yaşam tarzını görmek, anlamak isteyen herkesin katılabileceğini söyleyen Nejat Şener programın hedef kitlesini şöyle tanımlıyor. “İtalya, yaşam tarzı açısından bir dünya markası. Bu markanın altında yatanları irdeliyoruz. Müziğiyle, yemeğiyle, tasarım anlayışıyla. Bu herkese açık bir program, kadın, erkek, genç, yaşlı… İsteyen herkes bu programa katılabilir. İtalya, sanat, mimari tasarım, “napoliten, émade in Italia” bu kelimeler kime sesleniyorsa bekliyoruz. Henüz resmi duyuru başlamadığı halde ilgi yoğun.” Programın kontenjanın 120 kişi olduğunu açıklayan Şener, yüksek ilgi nedeniyle bu sayının aşılacağına dikkat çekiyor.

Program kapsamında verilecek dersler hakkında da bilgi veren Şener, sanat, müzik, tasarım, sinema, futbol, yeme-içme kültürü ve İtalyan yaşam tarzı konularını içerecek derslerin bir kısmının İtalyan hocalar, bir kısmının da konusunda uzman ve İtalyan kültürüne hakim  kişiler tarafından verileceğini belirtiyor. Derslerden, yeme-içme kültüründe katılımcıların pratik yapma şansının da olabileceğinin altını çizen Şener, müzik tarafında da farklı bir sunum peşinde olduklarını dile getiriyor.

“Konu İtalya olunca herşey çok renkli tabii” diyen Şener, bu programın mesleki tabanlı bir program olmadığına, yaşam boyu eğitim kapsamında yapılan programın; katılımcıların kültürel seviyelerini yükseltme, bilinçlerini geliştirme, yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Sanki mesleki yaşantımızı da kapsayan bir büyük hedef, sizi tüm yaşamınızda farklı kılacak bir program, yani gerçek bir kazanç.” Şener, Bilgi’de bu tarz programlarının devamının geleceğinin müjdesini de verdi.

PROGRAM KAPSAMINDAKİ DERSLER

1. HAFTA (15.01.2011)

Venedik ve Sanat

Vittorio Urbani (Venedik “Galleria Nuova Icona” Direktörü, Küratör – Görsel Sanatlar)

2. HAFTA (22.01.2011)

Bir Otomobil? Bir Marka? Daha Fazlası? Otomobilde İtalyan Tasarımı ve Alfa Romeo

Nevzat Sayın (Mimar), Erdem Akan (Endüstriyel Tasarımcı)

3. HAFTA (29.01.2011)

“La Vita Romana” Roma Tarzı Yaşam Stili… & Müzik

Serra Yılmaz (Oyuncu), Andre Lopez (Maestro)

4. HAFTA (05.02.2011)

‘Made in Italy’

Ampelio Bucci (Domus Academy)

5. HAFTA (12.02.2011)

İtalyan Yeme-İçme Sanatı..

Otto (İtalyan Parti), Victoria Sindomi (şef)

6. HAFTA (19.02.2011)

Gol Vuruşu İtalya’da bir marka hikayesi

Pierluigi Collina

7. HAFTA (26.02.2011)

İtalyan Sineması

Ferzan Özpetek (Yönetmen)

Başlangıç Tarihi: 15 Ocak 2011 Cumartesi

Seminer Saatleri: 14:00-16:00

Başvuru ve Kayıt: (0212) 444 0 428 & (0212) 311 5179

Ayrıntılı Bilgi: www.bilgi-egitim.com

Program Ücreti: 450 TL

Powered by Openmedia