Yeni başlayanlar için santralistanbul

Birçok Bilgi mezunu ya Dolapdere ya da Kuştepe kampüslerinde eğitim gördü ve mezun oldu. Daha eski mezunların -mezun olmasalar da- eğitim gördükleri Baltalimanı ve Maslak binaları da var mazide… Bir ara hazırlık binası olarak kullanılan Sıraselviler’deki binayı da sayarsak bugüne kadar kullanılan kampüs sayısının altıya ulaştığını söyleyebiliriz. Altıncı yani son kampüs Santralistanbul, belki de bugüne kadarkilerin hepsinin toplamından çok daha büyük ve etkileyici bir kampüs. Santralistanbul sadece bir üniversite kampüsü değil aynı zamanda bir müze, bir kültür alanı, bir eğlence lokasyonu, bir yaşan alanı… Bunların arkasına daha birçok şey sıralayabiliriz. Vitae’nin elinizde tuttuğunuz bu ilk sayısında Santralistanbul kampüsünü görmemiş veya görse de hakkıyla gezip tanıma fırsatı bulamımış olanlar için küçük bir rehber hazırladık. Umarız bu rehber yeni (!) başlayanlar için faydalı olur.

Eğitim binaları

Kampüsün kuzey kısmında batı ve doğu yönünde sınırlarını belirleyen gri modern yapılar, eğitim binaları. Girişte sol baştan E1 ile başlıyor, E2, E3, E4 ve E5 olarak devam ediyor. Kütüphane de E3 binasında… Hangi bölümlerin hangi binalarda olduğunu dosyanın girişindeki monogramdan öğrenebilirsiniz.

İdari binalar

Rektörlük hemen E3 binasının önündeki iki katlı kutu şeklindeki gri bina. Santralresidence’ın iki yanındaki yine O’na benzer sarı eski binalar da idari ofis binalar.

Çağdaş Sanatlar Müzesi

Kampüsün hemen hemen merkezinde sayılabilecek gri metal cepheli bina Çağdaş Sanatlar Müzesi’nin ana galerisi. Bu binada bugüne kadar Modern ve Ötesi Sergisi’nden Yüksel Aslan Resrospektifi’e birçok sürekli ve süreli sergi düzenlendi. Ana galerinin dışında güney girişten enerji müzesine gelirken sol tarfafta ise VCD bölümünün sergilerinin yapıldığı ikinci bir sergi alanı var.

Enerji Müzesi

Kampüsün en etkileyici yapıları olan eski enerji santrali yapıları bugün Enerji Müzesi. Müzenin içindeki eski dev makineler yetişkinler için etkileyici bir gezi ortamı yaratırken, alt katta çocuklar için de eğlenceli bir deneysel sergi alanı da yaratılmış. Her iki müzeyi de paartesi günleri hariş 10-20 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş yetişkinler için 7 TL, öğrenciler için 3 TL ve iki müzeye birden tek biletle yapılabiliyor.

Santralresidence

E1 ve E2 binalarının hemen önündeki üç katlı sarı tarihi yapı. İstanbul’un en hip konaklama mekanlarından biri… Bir müze ve bir üniversitenin orta yerinde, tarihin ve modernin buluşma noktasında bir rezidans. Dünyanın değişik kültürlerini taşıyan sanatçıların katıldığı bir rezidans programına da ev sahipliği yapıyor.

Bahçe

Yaklaşık 100 yıllık bir kullanımı olduğu için bahçeyi devasa birçok ağaç süslüyor. Gölgeleri gayet keyifli… Uçsuz bucaksız çimlere serilip yatmak, güneşlenmek, top oynamak veya ders çalışmak mümkün.

Eğlence mekanları

Santralistanbul sadece bir eğitim ve kültür mekanı değil. Aynı zamanda İstanbul’un son zamanlardaki en gözde mekanlarını da ev sahibi. Kampüsün tam orta yerinde çapraz olarak konumlanmış iki mekan Otto Santral ve Tamirane. He iki mekanda da hem gündüzleri güzel yemekler yiyebilir hem de geceleri partilere katılabilirsiniz. Üniversitedeki diğer yiyecek mekanları ise kuzey girişinde hemen. Kantin de diyebileceğimiz So Cafe ve hemen yanında Starbucks var. Bir başka eğlence mekanı ise Otopark! Nasıl mı? Son yıllarda İstanbul’daki en büyük konserlerin ve festivallerin mekanı Santralistanbul’un otoparkı olduğunu da bilmeyenlere söyleyelim.

Amfi

Kampüsün güney girişinde Haliç’in hemen kıyısında büyük bir açık hava amfisi var. Şimdiye kadar sadece mezuniyet törenlerinin yapıldığı bu büyük amfi ileride büyük organizasyonlarda da kullanılacak.

Ulaşım

Santralistanbul, Kağıthane ve Alibeyköy derelerinin Haliç’te buluştuğu nokta olan Silahtarağa’da. Yeni kampüse ulaşmak çok kolay. Kendi aracınızla krokideki yolları izleyerek veya Taksim AKM önünden her gün 08-21 saatleri arasında en fazla 20 dak bekleyerek bineceğiz servisler ile santral’e ulaşabilirsiniz. Kampüsün kuzey girişinde İspark’ın, güney girişinde de üniversitenin ücretli otoparkı var.

Powered by Openmedia