Bir celebrity evi için ne yapmak lazım?

Bu sorunun cevabı olarak önce ünlü olmak lazım, biliyoruz. Ama tek kriter bu değil. Elton John’dan Eva Mendes’e, Kid Rock’tan Christina Aguliera’ya kadar birçok ünlünün iç mimarı Martyn Lawrence Bullard’tan bir ünlü evine sahip olmanın nelere kadir olduğunu öğrendik…

En önemli oda…

Martyn Laxrence Bullard’a göre yatak odası evin en önemli kısmı. Evin en özel, en şahsi ve en samimi yeri… Ünlüler içinse dekorasyondaki arzularını ve fantezilerini en rahat ifade edebildikleri yer. “Lüks kurallarının ve paranın satın alabileceği objelerin yatak odasında hiçbir önemi yok” diyor Bullard, yeter ki samimi olsun…

Materyal ve renk uyumu…

Bullard, ‘dokunsal’ bir insan olduğunu üstüne basa basa söylüyor ve ekliyor: “Doğal materyal çok önemli” Favori kumaşları ise işlenmemiş doğal ipek ve keten. Bu iki kumaş için “Uygulamaya göre dekorasyonu abartmak ya da sadeleştirmek için kullanılabilirler” diyor. Otantik renk ve desen kombinasyonlarının ise çok önemli olduğunu, eve ruh kattığını söylüyor. Renk kullanımı ise evin ihtiyacına göre belirlenmeli. Ama kırmızı, son bir dokunuş için mutlaka gerekli. Eve ruh katan, canlandıran bir renk olduğunu söylüyor Bullard ve ekliyor: “Her iç mimar bir parça kırmızıyı hak eder!”

Farkı yaratan ışık oyunları…

Odadaki en önemli faktörü sorduğumuzda cevaı “Işık!” oluyor Bullard’ın. Mükemmel ambiyansı yaratmanın sırları ise şöyle: Olabildiğince büyük pencereler. Gündüz saatlerinde odanın alabileceği maksimum günışığını almasını sağlamak. Çünkü doğal ışık bir eve hava katıyor. Büyük pencerelerin karşısına da camdan gelen ışığı yansıtarak eve dağıtacak büyük aynalar… Böylece ışık odada gezmiş oluyor. Hayati önem taşıdığını söylediği ışık ise gece oldu mu kısılmalı. Ve ne olursa olsun sarı yani sıcak ışık kullanılmalı… Büyülü bir ambiyans içinse onlarca mum olmazsa olmaz!

Sakıncalı materyaller

Gerçek olmayan kumaşlar eve asla girmemeli. Bunların başında ise naylon ve plastik geliyor. Martyn Lawrence Bullard çevreye duyarlı bir mimar olduğundan kendi tercihlerini her zaman ‘eco-friendly’ ürün ve materyallerden yana kullanıyor. Bu arada gerçek bitkiler kullanmayı da ihmal etmiyor.

Hayalindeki ev…

“En çok kimin evini tasarlamak isterdiniz?” sorusuna, “İkonum dediğim birçok kişinin evini ben yaptım, dolayısıyla listem gittikçe küçülüyor…” diyerek cevap verdi. Ama Oscar Wilde’la çalışmayı bşrlikte onun evini dekore etmeyi çok istediğini de ekledi. Bunun dışında yaratıcı insanlarla çalışmayı sevdiğini söylüyor.

İlham perileri…

Martyn Lawrence Bullard’ın ilham perileri listesinde efsanevi İtalyan tasarımcı Renzo Mongiardino yer alıyor. David Hicks’in tuhaf, Thomas O’Brian’ın görkemliyle ve modern arasında duran işlerini, inanılmaz ticari alanlar yaratan Jacques Garcia’yı çok sevdiğini söylüyor. Moda dünyasına gelince, ilham perileri; işlerini ve özellikle renk kullanımlarını sevdiği Jean Paul Gaultier ve Azzedine Alaia, kesimleriyle Tom Ford ve Lanvin, formlarıyla son dönem işlerindeki Alexander McQueen ve Yves Saint Laurent.

Esas soru…

Gelelim esas mesele olan bütçeye… Ünlülerin sahip olduğu evlere sahip olmak, para biriktirmek ya da en azından hayal etmek için gerekli olan meblağ minimum 1 milyon Dolar. Yani illa ben de ünlülerin iç mimarına evimi yaptıracağım ya da ben de ünlü olacağım diyorsanız, şimdiden bütçenizi buna göre ayarlayın!

Martyn Lawrence Bullard kimdir?

Bol ödüllü iç mimar Bullard, gösterişli ve otantik ünlü evleriyle meşhur. Bunun dışında kişiye özel mobilya, kumaş, duvar kağıdı, parfüm ve mum koleksiyonları var. 2011 yılında ise Schumacher için özel kumaşlardan oluşan, çevreye duyarlı bir koleksiyon satışa çıkartacak. Bravo, CBS, Discovery Channel, E! Entertainment, Style Network gibi kanallarda tasarım programları da yapan Bullard, şu sıralarda kendi lifestyle kitabı ‘Live, Love&Decorate’ üzerinde çalışıyor. Uçakta olmadığı zamanlarda Los Angeles’ta ikamet ediyor.

Müşteri listesinde kimler var?

Sir Elton John ve eşi David Furnish, Christina Aguilera, Cher, Eva Mendes, ‘Grey’s Anatomy’ dizisinin Grey’i Ellen Pompeo, Kid Rock, Sharon ve Ozzie Osbourne, Jimmy Choo’nun kurucu ortağı ve başkanı Tamara Mellon, model ve oyuncu Cherly Tiegs. Colony Palms Hotel Group, Warner Bros Studios, Beverly Hills Luxury Ticaret Merkezi, Jimmy Choo Merkez Binası ve daha onlarca restoran, otel, özel merkezler…

mobilyalar:

01, Ribbon Koltuk Artifort (1966) 7.976 TL Nurus

02, Taklamakan (Tasarım: Atilla Kuzu) 7858 – 8490 TL Nurus

03, Shinto Yastık Habitat

04, Loop Şamdan 70 Pound Black +Blum

05, Leif Abajur 224 TL Habitat

06, Candlelight-Electriclight Aydınlatma 70 Pound Suck UK

07, Kibako (Forest) Trunk Pinel&Pinel

Powered by Openmedia