Bu fotoğraflar bol ‘like’ alır

Devir, “Yediğiniz içtiğiniz sizin olsun; bize like’lardan haber verin” devri malum. Hal böyle olunca da herkes bir  ‘tag’ yarışında, herkes bir ‘like’ peşinde. Biz de düşündük taşındık ve bu savaşa en etkili silahlarımızla girmeye karar verdik. Sosyal medyada fenomen olmanıza yardımcı olacak harika fotoğraf tüyoları hazırladık sizin için.

Bir yerden başlamak lazım, haydi ;)

Evvela şu odak meselesi ile başlayalım. Fotoğraf çekmeden önce telefonunuzun ekranına dokunun ve otomatik odaklama yapın. Böylelikle bulanık çekme ihtimalini de sıfıra indirmiş olursunuz. Tam güzel çıktım derken o bulanık görüntü, tüm paylaşım hevesinizi suya düşürmesin, yazık. Şu ayva gıdı da nereden çıktı dememek için bir taktikte sıra; yukardan fotoğraf çekimi. Eğer telefonu yukarı doğru kaldırırsanız, gıdınızı örtmüş olursunuz. Tabi bu arada ışığa da dikkat etmeniz gerekir. Gıdıyı saklayayım derken birden gölgeli çıkabilirsiniz. Bu nedenle fotoğraf çekmeden önce ışığa da dikkat. Bir diğer mesele arka plan. Çektiğiniz fotoğraflarda şeytan ayrıntıda gizli olabilir. Arka planı daima şık tutmaya gayret edin. Bu, hem fotoğraf kalitesini yükseltecek hem de bakış açısını zenginleştirecektir, demedi demeyin. Saturasyon ile aranız nasıl? Yani fotoğrafın rengini canlandırma. Eğer aranız iyiyse bir şey demeyelim, hobi olarak yine renklendirin. Ancak işin tadı kaçarsa, suratınız pancar gibi kızarıklaşabilir ona da dikkat edin. Saturasyon yaparken odağınızı ‘kendiniz’ olarak seçmeyin; renklendirdiğiniz her nesneye dikkat edin. Unutmayın ‘less is more’ yani az, çoktur.

Eğer kilolarınızla aranız bozuksa…

Öncelikle sizi beğenen böyle beğensin onu bir diyelim. Ve fakat illa derseniz ki fotoğraflarda hep bir sıkıntı var o halde size zayıf çıkma tüyosu verelim. Bacak bacak üstüne atmaktan kaçının. Bu, kalçanızı daha iri gösterebilir. Bunun yerine bacaklarınızı çapraz şekilde yaparak poz verin ki aşağıda bir örneğimiz var. Bu şekilde vereceğiniz poz sizi her zaman daha ince gösterecektir. Mum mucizesini bilir misiniz? Mum ışığı olan bir yer gördüğünüzde hemen fotoğraf makinenize davranın! Mumu hafifçe yüzünüzün altına konumlayın, aman yanmayın. Mum ışığı, yüz hatlarınızı yumuşatacak ve o ışık oyunları size bambaşka bir hava katacaktır. Bir deneyin deriz. Devam edelim sıradaki tüyomuzla. Evet, ne diyorduk? Doğru açı, büyük fark yaratır, unutmayın. Hangi açının size uygun olacağını bulabilmek için ayna karşısında mesainiz başlasın bizce. Sağ profil, sol profil ya da hafif eğik açı. Hangisi sizsiniz, önce buna karar verin. Doğru açının fotoğrafta yarattığı farkı görünce zaten taşlar daha da oturacaktır. Vücudunuz ince ama kemik yapınız kalınsa, yandan fotoğraf çektirmek kâbusunuz olabilir, olmasın! Yapmanız gereken tek şey, kollarınızı bedeninizden hafifçe ayırmak. Ne kadar vücudunuza yapıştırırsanız o kadar geniş gözükmenize neden olacaktır. Bu nedenle hafif ayırım şart.

Powered by Openmedia