Ailesinin ışık tuttuğu yolda ilerliyor

Özlem Ekren Tonal – Hukuk 2006 – Uysal&Tolan Hukuk Bürosu Avukat

Dava takibi yaparken danışman olarak yola devam etmeyi tercih eden Özlem’in en büyük amacı, eğitimini tamamlayıp biraz daha mesleki tecrübe edindikten sonra kendi hukuk bürosunu açmak…

Üniversite ve meslek seçerken hepimizin tercihlerini etkileyen farklı farklı faktörler vardır. Özlem’in hukuk okuma isteğinin altında da ailesinin çok büyük bir payı var. Zira dedesi ağır ceza hakimi, babası avukat olan Özlem’in Bilgi Üniversitesi’nde hukuk okumayı seçmesinin nedeni, hukukçu bir aileye sahip olması… “Çok küçük yaşımdan beri hukukun içerisinde adalete ve hukukun üstünlüğüne inanan bir aileden geldiğimden bu mesleği severek ve isteyerek seçtim.” diyen Özlem, daha o zamanlar kararını verir ve ailesinin açtığı yolda ilerlemek için ilk adımını atar. Üniversitede okurken de ikinci sınıfın yazında Bıçakçı-Tanverdi Hukuk Bürosu’nda çalışmaya başlar. Önceleri yaz stajı olarak başlamasına karşın, pratik hayatın eğitim hayatına kıyaslandığında daha aktif olması sebebiyle üniversitede okurken çalışmaya devam eder. “Mezuniyet öncesi çalışmalar meslek hayatıma başladığımda ilk yılları olabildiğince sıkıntısız ve bocalamadan atlatmama yardımcı olmuştur.” diyen Özlem, staj dönemi ve resmi staj dönemi de dahil yaklaşık 4 sene boyunca ticaret hukuku ağırlıklı olarak, borçlar hukuku ve enerji hukuku alanında çalışmalar yapar.

BİLGİ’de hukuk okumanın ayrıcalık olduğunu düşünen Özlem; özellikle de başka üniversitelerle mukayese edildiğinde,  Türkiye’nin önde gelen hocalarından ders alma şansına ve mesleğin pratik yaşamına daha uygun bir eğitim sistemine sahip olan BİLGİ’nin mesleğe ilk adım atılan yıllarda alışma sürecine gerek kalmadan rahat ettirdiğini söylüyor. Okuluna ve mesleğine sevgiyle bağlı kaldığından, şu anda BİLGİ’de ekonomi hukuku alanında yüksek lisansına devam ederek eğitim hayatını sürdürüyor.

Dava takibinden danışmanlığa

Mezun olduktan sonra 2006 senesinde, dil eğitimi için dört aylığına İngiltere Brighton’a giden Özlem, İngiltere dönüşünde üniversite yıllarında çalışmış olduğu Bıçakçı-Tanverdi Hukuk Bürosu’nda resmi stajına başlar. Resmi stajı süresince de ticaret hukuku, sözleşmeler hukuku, şirket kuruluşları, birleşme ve devralmalar başta olmak üzere borçlar hukuku ve enerji hukuku alanında çalışmalarını sürdürür.

Bugün hala çalışmakta olduğu Uysal-Tolan Hukuk Bürosu’na 2007 yılında adım atar. “Hukuk bürosuna başladığım ilk yıllarda dava takibi ile uğraşmakla birlikte, 2010 yılında danışmanlık alanına geçerek Türkiye çapında birçok ilde hastaneleri bulunan bir sağlık kuruluşunda hukuk müşaviri olarak görev almaya başladım.” diyen Özlem, bu sayede sözleşmeler hukuku, şirket birleşme devralmaları başta olmak üzere şirketler hukuku, borçlar hukuku ve hastane açılışları ve her türlü hukuki prosedür dahil ve sağlık hukuku gibi çalışıyor.

Amacı kendi bürosunu açmak  

Araştırmayı ve buna bağlı olarak da sonuç odaklı çalışmayı kendine ilke edinen genç avukat, bu özelliklerinin yanı sıra ekip çalışmasına da oldukça yatkın. Avukatlık mesleğinde insanlar arası iletişim ve sosyal ilişkilerin kuvvetli olması gerektiği gerçeğinden yola çıkarsak, tüm bu kişisel özellikleriyle hareket edip mesleğinde bir bütünlük sağlayan Özlem Ekren’in ne kadar rahat bir çalışma sistemi kurduğu da rahatlıkla görülebilir.  “Bundan sonrası için mesleğimle alakalı olarak, işlerimin yoğunluğu sebebiyle dondurduğum yüksek lisansımı tamamlamak ve eğitimime devam ederek doktora yapmak istiyorum.” diyen Özlem, alanı ile ilgili hedeflerini yerine getirdikten ve daha fazla bilgi birikimi ile tecrübe edindikten sonra ise kendi hukuk bürosunu açmak istiyor.

İş dışındaki vaktini genellikle arkadaşlarıyla geçiriyor ve hafta sonları da elinden geldiğince sinemaya gitmeye çalışıyor. Fırsat bulduğu takdirde İstanbul dışına çıkarak yeni şehirler görme arzusuyla sık sık seyahate çıkan Özlem’in, yeni başlamasına rağmen bir tutku halini alan dalış sporu da en büyük zevkleri arasında…

 

 

Powered by Openmedia