Ajanslar ve prodüksiyon şirketleriyle çalışıyor

Bora Yüce / Görsel İletişim Tasarımı 2006 / Serbest Art Direktör ve Yönetmen

Web teknolojilerinde uzmanlaşan Bora, bugün dijital reklam ajansları ve prodüksiyon şirketlerinin projelerinde art direktörlük ve yönetmenlik yapıyor.

Çok küçük yaşlarda manzara resimlerinden ziyade daha basit ve soyut anlatımlı grafikler ilgisini çeker. Tek kanallı televizyon dönemlerinde beslenebileceğimiz kaynak ya da bizi yönlendirebilecek yayınlar çok az olduğu için o yıllarda henüz grafik tasarımla ilgili bir bilince sahip olmayan Bora’nın lise ve sonrası dönemde eşin dostun bazı özel organizasyonlarının tanıtımına primitif katkılar yapması, bu mesleğe yönelmesinde en önemli etmen olur.

Üniversitede aldıkları ‘New Media’ eğitiminin profesyonel hayata birkaç adım önden başlama konusunda kendilerine sağladığı avantajları yadsımamak gerektiğini düşünen Bora, ayrıca sektöre adım attıktan sonra diğer eğitim kurumlarının muadil bölümlerinden mezun olan meslektaşlarıyla da okul ve sonrası dönemi mukayese etme fırsatı buluyor ister istemez. Bunların yanında stresli zamanlarda efektif çalışma, çabuk ve doğru kararlar alıp buna göre hareket edebilme, zaman planlaması gibi bazı önemli profesyonel özellikleri de öğrencilik yıllarında kazanır.

Okurken çalışır, sektörü tanır

Okuldaki ilk senesinde, VCD’de çalışmaya başlayan Bora, ikinci senesinden itibaren yine

İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesindeki MediaCom’a dahil olur. Zaten MediaCom’u oluşturan diğer çalışanlar da bölümden arkadaşlarıdır. Öğrenciliği süresince ayrıca çeşitli freelance işler yaparak sektördeki çalışma biçimleri hakkında da fikir sahibi olur. Ayrıca genişleyen network ve sektörde hali hazırda çalışan bölüm mezunları sayesinde aslında mezuniyetten sonra kendilerini nelerin beklediğini az çok kestirebilen Bora, “Mezun olduğumuzda sudan çıkmış balık hali minimumdaydı. Sürekli güncel tutulan müfredat ve ekipmanın yanında profesyonel hayata adaptasyon anlamında da bölümün katkısını es geçmemeliyiz” diyor.

Üniversiteden mezun olur olmaz önce Republica’da art direktör olarak işe başlayan Bora, Republica’nın daha klasik reklam hizmetleri veren bir ajans olması nedeniyle, yıllarca eğitimini aldığı new media’dan çok uzak kalmak istemez. Burada bir sene çalıştıktan sonra digital marketing alanında hizmet veren Pure’a geçer. Pure’den ayrılıp askere gider, geri döndüğünde yine sektördeki en başarılı ve vizyon sahibi ajanslardan 41-29’da işe başlar.

Web teknolojilerinde uzmanlaştı

Bugüne kadar edindiği iş tecrübelerinin etkisi ile mesleğinde web teknolojileri üzerine yoğunlaşır. Bunda tabii ki okuduğu bölümün ve okulun bazı projelerinde web master’lık yapmasının da etkisi olur. “Ama aldığımız multi disipliner eğitim sayesinde bugün etkileşimli medyanın yanında fotoğraf ve video ortamlarında da çalışmalar yapıyoruz” diyen Bora şimdi bir anlamda serbest çalışıyor. Bununla ilgili; “Bağlı olduğum tek bir kurum yok aslında. Birkaç dijital reklam ajansı ve prodüksiyon şirketinin dönem dönem bazı projelerinde art direktörlük ve yönetmen yardımcılığı yapıyorum” diyen Bora, yeri gelince cast, ekipman, set çalışanı anlaşmalarını yapıyor, departmanlar arası organizasyonu sağlayıp bu doğrultuda yine trafikerliğe soyunuyor.

Şu aralar özellikle Busy Istanbul ve Done Production ile ortak çalışmalar yürüten Bora, “Bu kurumların genelde müşteri profili fikren ve estetik anlayış olarak beraber çalışmaktan zevk aldığınız firmalar ya da kişiler olduğu için bana da sektörde bir parça seçici olma serbestliği sağlıyor. Görevim kısaca art direktörlük ama asıl önemli konu bir iletişimci olarak, temelde çözmemiz gereken problemleri en doğru şekilde tespit edip, en uygun iletişim yöntemleriyle servis etmek. Bunun yanında, o projeyle ilgili retinadan geçen her şeyden sorumluyuz” diye konuşuyor.

Bu aralar üzerinde çalıştığı bir başka proje daha olduğunu söyleyen Bora, bölümden bir arkadaşıyla Türkiye Punk Tarihi temalı bir belgesel hazırlığı içinde olduğunu dile getiriyor. Sektörde aktif olarak 10 sene daha çalıştıktan sonra kendi projelerine daha çok zaman ayırabileceği bir yapıya geçmek isteyen Bora, iş dışında sosyal faaliyetlere zaman ayırıyor, merak ettiği konularla ilgili araştırmalar yapıyor.

Powered by Openmedia