Araç kiralama operasyonu alanında uzmanlaştı

Oya Tosuncuk / Sosyoloji 2004 / Hertz Rent A Car Operasyon Şefi

Hertz Rent a Car’da edindiği deneyim ve tecrübelerle, ilerde kendi rent a car firmasını açmayı hedefleyen Oya, şu aralar şubelere yönelik araçlar ve sistemle ilgili bir eğitim projesinde çalışıyor.

Oya’nın otomotiv sektörü ile tanışması bu alanda çalışan bir arkadaşı sayesinde olur. Kendisi daha dinamik ve sosyal ilişkileri kuvvetli olan bir iş ararken, arkadaşı Oya ona sektörden söz eder. BİLGİ’de aldığı eğitimin her şeyden önce insan ilişkilerini ve yabancı dilini geliştirmesine çok yardımcı olduğunu dile getiren Oya, “Bütün bunlar beni iş hayatına atılırken pozitif yönde etkiledi. Aldığım eğitim hayata daha farklı bir açıdan bakmama olanak tanırken analiz yapabilmemi sağladı. Analiz yapabilmek araç kiralama sektöründe olduğum için (müşteri bağlamında) beni diğer rakiplerimden bir adım öne götürmüştür” diye konuşuyor.

Önce farklı sektörlerde çalıştı

Üniversitede geçirdiği öğrencilik yıllarında herhangi bir sektörde çalışma fırsatı olmayan Oya, profesyonel iş hayatına, daha önce farklı bir iki sektörde denemeleri olsa da Hertz’de adım attığını ifade ediyor. Mezun olduktan sonra Vega isimli bir bilgisayar firmasında dış ticaret bölümünde işe başlayan Oya, buradaki görevinin kısa süreli olduğunu ardından da yine kısa süreli bir gemicilik firmasında yine dış ticaret bölümünde çalıştığını dile getiriyor. Oya daha sonra buradan da ayrılıp şu an hala çalışmakta olduğu Hertz Rent a Car’da işe başlar.

Araç kiralama sektöründe faaliyet gösteren Hertz Rent a Car’da operasyon alanında uzmanlaşan Oyan, “Bu işi seçtim çünkü operasyon; monotonluktan uzak, her gün faklı şeylerle uğraşmak durumunda kaldığınız bir alan. Bir anlamda işin mutfağı diyebiliriz.

Gerek kişisel eğitim gerekse iş geliştirme alanında iş yerinde verilen çeşitli eğitimlerimiz bulunmaktadır” diyor.

Şubelerin eğitiminde görev alıyor

Halen Hertz Rent a Car’da operasyon şefi olarak görev yapan Oya’nın buradaki görevleri arasında; firmaya bağlı şubelerin araç hareketleri, gerek merkez ofis gerekse şubelerin kullanmakta olduğu sistemle ilgili girişlerin kontrolü, yurtdışı merkeze rezervasyonlar, tarifeler, araçlar ve web sitesi ile ilgili raporların belirli aralıklarla hazırlanıp gönderilmesi bulunuyor.

2006 yılında Hertz Rent a Car’da ilk önce rezervasyon departmanında işe başlayan Oya, burada çalıştığı sürede, sürekli yeni şeyler öğrenmek, işin detaylarını araştırarak yeni sorumluluklar almak gibi özellikleri sayesinde, şu anda çalışmakta olduğu pozisyona uygun bulunur.

Halen, Hertz Rent a Car’a bağlı şubelerin gerek araçlar gerek kullanmakta oldukları sistem hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmeleri için bir eğitim projesi üzerinde çalışan Oya, hazırlamakta olduğu bu projenin şu anda son aşamasında bulunuyor. Proje sonuçlanır sonuçlanmaz yurtiçi ofisleri ziyaret ederek bu eğitimi gerçekleştirmeye başlayacağını dile getiren Oya, Hertz Rent a Car bünyesinde zaman zaman gerçekleştirilen iç müşteri araştırmalarında birincilik ödülü de alır.

Rent a car şirketi kurmak istiyor

En büyük hedefi, şu an çalıştığı Hertz Rent a Car’da kazanmış olduğu deneyim ve tecrübelerle, ileride kendi rent a car firmasını kurmak olan Oya, “Çalışmakta olduğum alanda öncelikle çok dikkatli ve sorumluluk sahibi olmak gerekiyor. Yaptığım en ufak bir hata Hertz bünyesinde bulunan şubelerin aynı hataya devam etmelerine sebebiyet verdiği için dikkat bu işte en önemli faktör. Bu işi yapmak istiyorsanız insan ilişkilerinde ve iletişimde başarılı olmak zorundasınız. Sabır ve soğukkanlılık karşılaşabileceğiniz problemleri çözebilmek için çok önemli. Müşteri ilişkileri yönetimi ve halkla ilişkiler alanlarında kendinizi geliştirmelisiniz” diye konuşuyor.

İş dışındaki zamanını çoğunlukla arkadaşlarıyla birlikte geçiren Oya, alışveriş yapmak, seyahat etmek ve yabancı kültürleri tanımaktan büyük zevk alıyor. Bunlar dışında kendine ayırdığı özel zamanlarda ise kitap okumayı ve film seyretmeyi dinlendirici ve iş stresinden uzaklaşmak için yararlı buluyor.

Powered by Openmedia