AVUKATLAR: O’nun uzmanlığı usulsüzlükler

Olgu Kama / Hukuk 2002 / ELİG Ortak Avukatlık Bürosu

Galatasaray’da yüksek lisans, New York’ta uluslararası iş ve finans eğitimleri aldı. Olgu kama bugün yabancı müşterilerinin yerli iştiraklerinde usulsüzlükleri takip ediyor.

Mezun olduktan sonra Çağa & Çağa Hukuku Bürosu’nda 1 yıllık zorunlu avukatlık stajını yapan Olgu, stajı bittikten sonra aynı yerde avukat olarak çalışmaya devam eder. Bu dönemde Galatasaray Üniversitesi’nde ekonomi hukuku dalında yüksek lisans yapar. Ardından Eryürekli & Fidan Hukuk Bürosu’na geçen Olgu, burada sermaye piyasaları ve finans alanında faaliyet gösteren firmalara danışmanlık yapmaya başlar. Olgu, bu süreçte işletme ve finans konularında temel bilgiye sahip olmanın mesleki alandaki kazanımlarını arttıracağını fark eder. Bu doğrultuda New York Üniversitesi’nde International Business and Finance Programı’na katılır. New York’da bulunduğu dönemde Fordham Üniversitesi’nde Banking, Corporate and Finance Law dalında LLM yapar. New York’tan döndükten sonra ise halen çalıştığı ELİG Ortak Avukat Bürosu’nda işe başlar.
Şirket usulsüzlüklerini araştırıyor

Yaklaşık bir buçuk yıldır kıdemli avukat olarak görev aldığı ELİG Ortak Avukat Bürosu’nda şirketler hukuku alanında müvekillerine hizmet veren Olgu Kama, bunun yanı sıra, “White Collar Investigation” olarak adlandırılan şirketlerin faaliyetleri esnasında meydana gelen usulsüzlüklerin araştırılması, tespiti ve önlemesi konularında ağırlıklı olarak yabancı
müvekkillere danışmanlık veriyor.

Yurtdışında, özellikle Amerika’da master yapılmasını uygun bulmayan görüşlerin aksine, New York’da aldığı International Business and Finance ile Banking, Corporate and Finance eğitimlerinin kazandırdığı deneyimlerin bugün bulunduğu pozisyonda olmasında en büyük etken olduğunu düşünen Olgu, Amerika’da aldığı eğitimler sayesinde Amerikalı müvekkillerine, en iyi hizmeti verme şansını yakalamış. Bu eğitimleri sayesinde, Amerika’daki hukuk sistemi ve uygulamaları ile Türkiye’deki hukuk sistemi ve uygulamalar arasındaki farkı, temel prensiplere ilişkin esasları öğrenmiş, onlarla “aynı dili” konuşma ayrıcalığına da sahip olmuş.

Bugün çalıştığı ofiste, müvekkillerine hukukla ilgili her türlü avukatlık hizmeti verdiklerini söyleyen Olgu, bu hizmeleri şu şekilde açıklıyor: “Şirketlerin kuruluşlarından, faaliyetlerinin devamı esasında karşılaştıkları sorunlara çözüm bulunmasına, gerekli izinlerin alınması, tüm sözleşmelerin hazırlanmasına kadar her türlü hukuki danışmanlık veriyoruz.” Bununla birlikte, ağırlıklı olarak yabancı ortaklı olan ve kurumsal anlamda kendi iç denetimlerine ilişkin ayrıca yerleşmiş kurallara sahip müvekkillerin iş idarelerindeki hukuka uygunluklarını da takip ediyor. White collar investigation sürecinde ise öncelikle şirket uygulamalarında
herhangi bir usulsüzlüğün mevcut olup olmadığının tespitini yapıyor. Olgu Kama, hukuk kurallarına ve şirket politikalarına uyulup uyulmadığının tespiti konusunda yapılan hukuki denetimin; şirket dokümanları üzerinde olduğu kadar, çalışanlar özelinde de gerçekleştirildiğini belirtiyor.

Raporlar yurtdışına

Olgu ve ekip arkadaşları yaptıkları denetimler sonucunda bir rapor hazırlıyorlarmış. Bu raporda usulsüzlüğün neden olduğu veya olabileceği, muhtemel her türlü hukuk ve şirket politikası ihlalleri, uygulamaya hangi çalışanların veya bağlantılı kişilerin dahil olduğu bilgilerine yer veriliyormuş. Hazırlanan rapor çoğunlukla yurtdışındaki ana şirketin yönetim kuruluna sunuluyormuş. Olgu da bu rapor sonucunda, şirket yönetimi tarafından alınan kararlar doğrultusunda gerekli olan işlemleri başlatılıyormuş. Soruşturma sürecinin ardından tespit edilen usulsüzlüklere son verilmesi amacıyla hukuki eğitimler de verdiklerini vurguluyor.

Halen yürüttüğü white collar investigation ve hukuki danışmanlık işleri dışında, çeşitli konularda araştırmalar yapan Olgu’nun gündeminde şu sıralar enerji sektörü var. Olgu bu alandaki araştırmaları sonunda bir de makale yazmayı amaçlıyor.

İş dışındaki zamanında İstanbul’da yapılan konserleri ve diğer etkinlikleri takip etmeye çalışan Olgu Kama, İstanbul’da yeni açılan yerlere gitmekten, mümkün olduğunca farklı mutfaklar keşfetmekten keyif alıyor. Bir de her fırsatta seyahat ettiğini söyleyen Olgu, yoğun iş hayatı nedeniyle çok fırsat bulamasa da seyahat etmenin O’nu hep daha fazla dinlendirdiğini dile getiriyor. Olgu’nun hobileri arasında motosiklet kullanmak, kayak ve yelken yapmak, tenis oynamak yer alıyor.

Powered by Openmedia