BANKACILAR: Akbank’ın 60 şubesini yönetiyor

Alper Sukuşu / İşletme 2001 / Akbank Güneşli Bölge Müdür Yardımcısı

Bankacılığa Citibank’ta başladı. Farklı bankalarda bireysel ve özel bankacılık, portföy ve fon yönetimi, yabancı yatırımcılar konusunda uzmanlaştı. Son durağı Akbank’ta 60 şubenin sorumluluğu ona verildi.

Daha lise yıllarında yatırım ürünleri ve borsaya ilgi duymaya başlayan Alper, o dönemlerde bile küçük rakamlarla da olsa hisse senedi alım satım işlemleri yaparak piyasayı takip etmeye çalışır. Üniversite yıllarında da bu ilgisi devam eden Alper’in çoğu arkadaşı kendisine, “arkadaşım bize de tüyo versene” diye takılır. Borsaya duyduğu bu ilgi nedeniyle üniversiteyi bitirirken, “Borsa’da yatırım zamanları ve beklentiler” konulu bir de tez hazırlar. Mezuniyet töreninde hocası Prof. Dr. Taner Berksoy’un konuşmasında ‘kriz dönemi mezunları olarak ülkenin içinde bulunduğu zor şartlarda hayata atılmanın bir dezavantajını yaşayacaksınız’ demesi Alper’i bir kez daha, ne kadar şanssız bir dönemde mezun olduğu gerçeği ile yüzleştirir. Ancak Alper, finans sektöründe kariyer yapmaya karar vererek iyi bir başlangıç yapar.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) araştırma departmanında, Kent Yatırım’da ve Olmuksa–Sabancı International Paper finans departmanında staj yapan Alper, son olarak Citibank’ın bir şubesinde ve genel müdürlüğünde staj yapar. Üniversitede yaz aylarında yaptığı bu stajlar ona,  hem daha kolay seçim yapabilme hem de gerçek iş hayatında kendisini nelerin beklediğini anlama şansı verir.

Son stajı ilk işi Citibank oldu

Alper, okulu bitirdikten sonra, en son stajını yaptığı Citibank’ta profesyonel olarak çalışmayaya başlar. Dünyanın en büyük finans kuruluşlarından birinde işe başlamak ona mutluluk verir. İlk işi olmasına rağmen Kozyatağı gibi büyük bir şubede, büyük sorumluluklar alır. Askerlik yapana kadar dört yıl Citibank’ta bireysel bankacılık alanında çalışan Alper, bu dönemde bankacılıkla ilgili satış ve pazarlama konularında birçok sertifika alır. Askerliğini kısa dönem er olarak Ağrı’da tamamlar ve döndükten sonra Citibank’ın Merkez Şubesi’nde çalışmaya devam eder. Yaklaşık iki yıl daha çalıştıktan sonra artık bireysel bankacılığa bir son verip bir üst basamak olan özel bankacılık yapmaya karar verir.

Bu kararla birlikte Garanti Bankası’ndan gelen Özel Bankacılık Portföy Yöneticiliği teklifini kabul eder ve  Garanti Bankası’na transfer olur. Bu arada sınıf arkadaşı Burcu Apak ile olan birlikteliğini 2005 yılında evlilik ile tamamlar. Bir yıl Garanti Bankası’nda çalıştıktan sonra, özel bankacılık yapmak amacıyla Türkiye’ye gelen Deutsche Bank’tan iyi bir teklif alan Alper, bu teklifi değerlendirerek Deutsche Bank’a transfer olur. Çok iyi bir ekiple 8 ay boyunca bankanın kuruluş aşamasında, neredeyse her bölümle ilgili çalışıp güzel dostluklar ve tecrübelerle anılacak başarılı bir dönem geçirir. Ani bir kararla Deutsche Bank’ın Türkiye’deki bütün bireysel bankacılık yatırımlarından çekilme kararı Alper Sukuşu’u işsiz bırakır. Çok üzülür ancak bu üzüntü çok da uzun sürmez. Çünkü Alper, işsiz kaldıktan yaklaşık bir buçuk ay sonra yatırım bankacılığı alanında yine bir dünya devi olan Türkiye’de yabancı yatırımcının çalıştığı ilk kurum olarak akla gelen Raymond James Securities’de portföy yönetimi bölümünde pazarlama direktör yardımcısı olarak çalışmaya başlar.

Hedefi yurtdışında kariyer

Hem yerli hem yabancı yatırımcıların portföylerini yönetip yatırım tercihlerine yön vermek hem de yatırım fonları yönetimine destek olmak onun için ayrı bir tecrübe olur. Bireysel, özel bankacılık, portföy ve fon yönetimi, yabancı ve yerli yatırımcılar derken ciddi anlamda bir bilgi birikimine ulaşmış olur Alper. Edindiği bu bilgi birikimini aktarması gerektiğini düşünerek yaklaşık iki yıl önce Akbank’a transfer olur. Bugün Akbank’ın İstanbul’daki 5 bölgesinden biri olan Güneşli’de Bölge Müdür Yardımcısı olarak görevini sürdüren Alper, yaklaşık 60 şubenin yönetimini yapıyor.

Alper, ‘birebir bankacılık’ alanında üst gelir grubu müşteri temsilcisi arkadaşlarının satış ve pazarlama yöneticiliğini de yapıyor. Aynı zamanda bireysel müşteri ilişkileri yöneticileri ve şube müdürlerinin olduğu büyük bir gruba, yatırım ve mevduat ürünleri konusunda eğitim veriyor. Bu eğitimler sonucunda müşterilere, piyasalar ve yatırım ürünleri ile ilgili daha detaylı ve kapsamlı bilgiler verecebileceklerini düşünüyor. Çok severek çalıştığı bu sektörde gidebildiği kadar ileriye gitmek, bankacılık ve finans ile ilgili yurtdışında yöneticilik yapmak Alper’in en büyük hedefi.

İş dışındaki zamanlarında; arkadaşları ve ailesi ile birlikte vakit geçirmeyi, eşi ile her fırsatta seyahete gitmeyi ve özellikle her türlü spor yapmayı çok seviyor. En büyük hayali ise, açık denizlerde kılıç balığı avlayabilmek. Basketbol ise Alper’in ilk tanıştığı ve lisanslı olarak İstanbul ve Türkiye şampiyonalarında oynadığı vazgeçemediği bir spor. Kayak da Alper’in vazgeçemedikleri arasında.

Powered by Openmedia