BANKACILAR: Gazetecilikten bankacılığa geçti

Mehmet Uğur Bilgiç / Ekonomi 2001 / Citibank Ticari Bankacılık Beylikdüzü Şube Müdür Yardımcısı

CNBC-e’de gazetecilik yaparken bankacılığa geçti. Üç yıldır çalıştığı Citibank’ta hizmet verdiği KOBİ’ler için bugün İslami bankacılık ürünleri geliştiriyor.

Bilgi’de okuduğu yıllarda çeşitli işlerde çalışan Uğur, bu işlerin başında Bilgi’nin sunduğu ‘çalışan öğrenci programı’nın geldiğini söylüyor. Bu programda Boş zamanlarında üniversitenin değişik departmanlarında çeşitli görevler alır. Ayrıca yaz tatillerinde de bir iki dönemsel işte çalışma fırsatı olur. Yaptığı bu işlerin tümü hem kişisel gelişiminde hem de kariyer yolunda ona çeşitli avantajlar sağlar.

Cumhuriyet tarihinin en ağır ekonomik krizinin yaşandığı 2001 yılında mezun olduğunda, hep istediği finans dünyasının kapılarını çalmaya başlar ancak on binlerce finansçının işini kaybettiği, bir o kadarının da işsiz kalma tehdidi ile karşı karşıya olduğu dönem o kapıdan içeri girme şansı olmaz. O da bu dönemi eğitiminin devamı için bir fırsat olarak görür ve 2002 yılında Bilgi’de MBA programına başlar. Aynı yıl Doğuş Medya Grubu’nun ilk defa açtığı Management Trainee (MT) programına başvurur. Yazılı sınav ve mülakat safhalarını geçerek CNBC-e’ye adım atar. Buradaki ağır iş temposu nedeniyle MBA programına bir yıl ara vermek zorunda kalır. “CNBC-e benim için çok güzel bir tecrübe oldu. Fakat kariyer planım bankacılık üzerineydi” diyen Uğur, burada bir yıl çalıştıktan sonra yine bir MT programı aracılığıyla Tekfenbank’ta (şimdiki EurobankTekfen) bankacılık kariyerine başlar. Genel Müdürlük’teki dört aylık sıkı bir eğitimin ardından Taksim Şubesi’ne Kurumsal Pazarlama Uzman Yardımcısı olarak atanır. Bu arada 2005 yılında Bilgi MBA’den mezun olur. Tekfenbank’ta yaklaşık birbuçuk yıl çalıştıktan sonra sırasıyla Şekerbank ve TEB’de kariyerine devam eder ama bu yıllar onun için bankacılık kariyerinde bir arayışla geçer.

11 banka ile görüştü Citibank’ta karar kıldı

2007 yılı başlarında askere gitmek için TEB’den ayrılan Uğur, İzmir’de vatani görevini yerine getirirken kariyeri hakkında da bol bol düşünme firsatı bulur. 2007 yılının Eylül ayında askerden döndükten sonra aralarında Citibank’ın da olduğu yaklaşık 11 banka ile görüşmeler yapar. Sunulan imkanlar bir yana, bundan sonraki adımın kariyeri için uzun soluklu olması gerektiğini düşünür ve 2007 yılı Ekim ayında Citibank’ta işe başlayarak kendisi için en doğru kararı verir. Yaklaşık üç yıldır Citibank bünyesinde Ticari Bankacılık Grubu’nda çalışan Uğur bugün Beylikdüzü Şube Müdür Yadımcısı olarak görev yapıyor.

Bu yıl 20 Haziran’da evlenen Uğur’un çalışma alanı KOBİ’ler. Seçici bir şekilde müşteri kazanımına dikkat ederken, çok uluslu şirketler ve büyük holdinglerin tedarik zincirinde yer alan, ulusal ve global ölçekte kendine yer arayan firmalara yüksek kalitede hizmet sunmaya çalışıyor. Bunun dışında risk yönetiminden portföyün günlük bankacılık ihtiyaçlarına, uluslararası ticaretin finansmanına kadar çeşitli alanlarda görev alıyor.

Citibank’taki bir yılını adaptasyon süreci olarak gören Uğur, ardından İstanbul Merkez Şubesi’nde görev yaptığı dönemlerde özel birkaç başarıya imza attığını belirtiyor. “Bunlardan biri, bağlı olduğum iş kolunda ilk defa bir emtia rehni karşılığı finansman sağlamaktı. Bunun dışında İstanbul’daki konsoloslukların portföyüme dahil edilmesi de benim için son derece zevkli ve gurur duyduğum bir deneyimdi. Son olarak yine bağlı bulunduğum iş kolunda ilk İslami finansman aracı “murabaha”yı aktive ettik. Böylece KOBİ segmentinde yer alan müşterilerimiz için yeni bir ürün geliştirilmiş oldu. Şu sıralar bu ürünü bir adım ileriye taşıyarak “murabaha sendikasyonu”nu aktive etmek için çalışıyoruz” diyen Uğur, bu bankada çalışmaktan büyük keyif duyduğunu vurguluyor.

İslami Yatırım Bankacılığı’nda uzmanlaşıyor

Bu dönem özellikle uğraştığı bir projenin daha olduğunu söyleyen Uğur, bir müşterilerine  yurtdışı kaynaklı sendikasyon kredisi ayarladıklarını, bu sendikasyonu Citibank’ın Dubai’deki İslami Bankacılık birimi ile ortaklaşa gerçekleştireceklerini, diğer müşterilerle görüşme safhasının da tamamlanmak üzere olduğunu açıklıyor. Gelecek planlarında Citibank’ın büyük yeri olduğunu belirten Uğur, öncelikle bulunduğu pozisyonda kendini daha da geliştirerek kariyer yürüyüşüne devam etmek istiyor. Gelecekle ilgili en büyük kariyer hedefi, global bir bankacı olmak. EMEA Bölgesi merkez ofislerinde çok uluslu şirket bankacılığı yapmanın çok cazip olabileceğini düşünen Uğur’un son dönemlerde ilgisini özellikle İslami Yatırım Bankacılığı da çekiyor.

İş dışındaki zamanını eşiyle birlikte bol bol gezerek değerlendirmeye çalısıyor. İstanbul’un görülecek mekanlar konusunda oldukça bonkör davrandığını belirtiyor. “Biz de İstanbul’un bu güzel avantajindan faydalanmaya çalışıyoruz. Her haftasonunda farklı yerleri keşfetmeyi çok seviyoruz” diyor. Bunun dışında basketbol ve motor sporlarını takip etmeye çalışıyor, eşinden  tenis dersleri alıyor. Teknolojiye de çok meraklı olan Uğur, teknolojik oyuncaklarla zaman geçirmeyi ve arada bilgisayar oyunu oynamayı ihmal etmiyor.

Powered by Openmedia