BANKACILAR: Bilgi’den Körfez’e son trasfer

Günseli Ardıç / İktisat ve Uluslararası Finans 2002 / Mashreqbank Uluslararası Kurumsal Bankacılık Pazarlama Müdür Yardımcısı

Bilgi’de hem çift ana dal yaptı hem de stajlarını aksatmadı. HSBC’nin de aralarında olduğu bankalarda edindiği tecrübe, ona Katar’daki Mashreqbank’ın kapılarını açtı.

Günseli, Bilgi’de burslu olarak İktisat Bölümü’nde okurken ilk yılın sonunda not ortalaması belli bir seviyenin üstüne çıktığı için ikinci anadalı okumaya hak kazanır. İkinci anadal okuma kararını vermekte zorlanan Günseli, iktisat bölümünü ÖSYM’de burslu olarak kazanan beş kişiden biri olarak, ikinci anadal zorunlu derslerini aynı sene veremezse tüm bursunu kaybetme tehlikesi ile karşılaşır. İki bölümün bazı sınavlarının çakışma riski olduğu halde bu riski göze alan Günseli, ilgili hocalarına danışarak o zaman Türkiye’de hiçbir üniversitede olmayan Uluslararası Finans Bölümü’nü ikinci dal olarak okumaya ve ilerde yurtdışı tecrübesinde önünü açacağını düşündüğü University of Portsmouth diploması tercihini değerlendirmeye karar verir.

Öğrenciyken yaptığı stajlarla bankacılık sektörüne adım adım yaklaşan Günseli, ilk stajını Türkiye’nin ilk özel insan kaynakları firması Profil International’da yapar. Burada birçok kişinin cv’lerini görme ve hangi sektörlerin ne kriterlerde eleman arayışı olduğunu iyi gözlemleme imkanı yakalar. Ardından Mako-Bursa firmasında staj yaparak, muhasebenin nasıl yapıldığını, defterlerin nasıl tutulduğunu gözlemler. Hazine Müsteşarlığı’ndaki Dış Ekonomik İlşkiler Genel Müdürlüğü’nde yaptığı stajın ardından bankacılık yapmaya karar verdiği Deutschebank Hazine Bölümü Trade Room’da staj yapmaya başlar. 2002 yılında burada staja başlayan Günseli, burada Wall Street sistemine ticket entry’si yapar. Gün içinde bütün dünyadaki olaylara paralel olarak değişen al-satlar ve dinamik ortam onu çok etkiler.

Farklı kurumların deneyimlerini kazandı

Mezun olduktan sonra ilk olarak 2003 yılında Total Oil Turkiye’de Pazarlama Departmanı Stratejik Planlama Bölümü’nde görev alır. Ardından Millenium Bank’a geçerek Özel Bankacılık Müşteri Temsilcisi Yardımcısı olarak çalışır. 2004 yılında EurobankTekfen’e geçen Günseli burada Kurumsal Bankacılık Müşteri Temsilcisi Yardımcısı görevini alır. 2005 yılında HSBC Bank’a geçerek Kurumsal Bankacılık Müşteri Temsilcisi olur. 2006 yılında HSBC Bank’ta Kurumsal Bankacılık Bölgesel İş Geliştirme Yönetmeni, 2008’de HSBC Plc-Johannesburg Branch- Kurumsal Bankacılık Pazarlama Yönetmeni görevine getirilir. Bu yıl HSBC’den ayrılarak Finansbank’a geçen Günseli, burada Kurumsal Bankacılık Dış Ticaret Finansmanı Müdür Yardımcısı olarak çalışır. Günseli son olarak geçtiğimiz ay Katar’ın başkenti Doha’da faaliyet gösteren Mashreqbank’ta Uluslararası Kurumsal Bankacılık Pazarlama Müdür Yardımcısı görevini kabul ederek, yurtdışına transfer olur.

Deneyimleri, yurtdışı kapısını açtı

Şimdi Doha’da Mashreqbank’ta kurumsal firmaların hesaplarını yöneten Günseli, hazine, dış ticaret, kredi ürünlerinin çapraz satışından sorumlu. Yurtdışında uluslararası bir işinin olmasını her zaman istediğini söyleyen Günseli, böyle bir teklif almasında, İngilizce’yi gerçekten akıcı ve profesyonel bir şekilde kullanmasının çok büyük etkisi olduğunu düşünüyor. Ona göre yurtdışından iş teklifi almasında, İngilizce dışında altyapısının yaptığı işe paralel olması, çift anadal mezunu olması ve en önemlisi de HSBC kökenli olmasının da büyük etkisi olur.

Bu aralar kişisel olarak kendini geliştirmek için Yunanca öğrenen Günseli, Fransızca’sını da aynı şekilde ilerletmek için kurslara devam ediyor. Her iki dili de konsoloslukların kültür merkezlerinde öğrenen Günseli, bu sayede başlangıç seviyesini başarı ile bitirir ve sertifikalarını alır. Dil konusundaki en büyük hedefi, iki sene içinde Yunanca ve Fransızca’yı da İngilizcesi kadar akıcı bir şekilde kullanabilmek ve yayınları takip edebilmek.
Gelecekte kariyer hedefleri arasında çok uluslu bir bankada kurumsal bankacılık departmanında üst düzey yöneticilik yapmak var. Sosyal kurumlarda görev almak ve yardıma ihtiyacı olanlar için gönüllü olarak çalışmak da istiyor. Daha önce Güney Afrika’da çocuklar için bir kurumda 6 ay gönüllü çalışan Günseli, tekrar böyle bir organizasyonda görev yapmaktan çok mutlu olacağını söylüyor. “Ancak Türkiye’de çalışma şartları gerçekten ağır. Hergün mesai yapmak durumunda olduğunuzdan bırakın sosyal projelere zaman ayırmayı, sevdiğiniz insanlara hatta kendinize dahi zaman ayırmakta güçlük çektiğinizi itiraf etmek durumundayım maalesef” diyor.

İş dışındaki zamanlarda seyahat etmek en sevdiği aktivite. Tenis oynamaktan da hoşlanan Günseli, yazları özellikle Yunan adalarında yüzüyor. Bazen sabah erken saatte Boğaz’da koşarak spor yapmaya çalışan artık Günseli Doha’da yelkenli kurslarına katılmayı planlıyor. Çocukluğundan beri çok sevdiği ancak fırsat bulamadığı binicilik de onun en büyük hobisi. Güney Afrika’da bulunduğu dönemde bol bol ata bindiği için herkese bu zevki tatmayı öneriyor.

Powered by Openmedia