BİLGİ’den klip yapımcılığına uzanan yolculuk

Barbaros Kaptanoğlu’nun BİLGİ’de gerçek anlamda hikâyesi birinci sınıfın sonunda Tercih Günleri’nde çalışmasıyla başladı. Hem büyük bir arkadaş grubuyla çalışarak yeni insanlar tanıdı hem de okulun imkanlarını detaylı biçimde öğrenmiş oldu.

Lise döneminden beri fotoğrafçılık ve müzik ile ilgileniyordu. İkinci sınıfa başladığında BİLGİ Müzik Kulübü “Bi’ Müzik” başkanı oldu ve böylece seçmeli ders olarak İletişim Fakültesi bünyesindeki Stüdyo Fotoğrafçılığı dersini alarak hobilerini profesyonelliğe taşımak anlamında ilk adımları attı. Bunlara ilave olarak Görevli Öğrenci Programı bünyesinde Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünde asistan öğrenci olarak çalışmaya başladı. Bu sayede hocalarına derslerde yardımcı olarak ve bölüm laboratuvarlarında görev alarak bölümü ile ilgili çalışmalar yapma fırsatı da buldu. İki sene süreyle bu görevine devam etti.

Stüdyo Fotoğrafçılığı dersinde tanıdığı Oğuz Yenen  sayesinde ikinci sınıfın bahar döneminde de seçmeli derslerini İletişim Fakültesi’nden almaya devam etti. Müzik ve Performans Videosu-“Sound Picnic” dersini alarak formatını geliştirdiği ve yapımcılığını yaptığı Sound Atölye programını Sennheiser, Bi Taksi gibi firmaların sponsorluklarıyla hayata geçirdi. Hem öğrencilerden oluşan büyük ve güzel bir ekiple çalışarak hem de Türkiye’nin önemli sanatçılarıyla tanışma şansı yakalayarak programını  yayınlamaya başladı. Bu program vesilesiyle BİLGİ’de çekilip ulusal televizyon kanallarında ve internette yayınlanan ilk müzik video klibi olan Demir Demirkan – Bana Müsaade klibinin yapımcılığını üstlendi. Devam eden süreçte yurtiçi ve yurtdışından birçok sanatçıyla çalışma şansı yakaladı. Hala Sound Picnic bünyesinde yapımcılık görevine devam ediyor. Müzik alanında oluşan bu güzel deneyimler ve bağlantılar sayesinde 2017 yılının başında İstanbul ve Berlin temelli kolektif bir sanat oluşumu olan Kabak & Lin bünyesinde çalışmaya başladı. Türkiye’de Jazz müzik ile özdeşleşen Kabak & Lin bünyesinde müzik tarafında Label Direktörü olarak görev yapmaya devam ediyor. Bu sayede Türkiye’nin en iyi müzisyenleriyle, hayran olduğu sanatçılarla çalışma şansına erişti.

BİLGİ’deki 4 sene içerisinde kendimde çok fazla şeyi değiştirme ve geliştirme fırsatı buldu. Bu süreçte ona yardımcı olan, yol gösteren insanlarla karşılaştı. Sevdiği ve ilgi gösterdiği alanlarda çalışma fırsatı yakaladığı için kendini çok şanslı hissediyor.

Powered by Openmedia