Çocukken tanıştığı otelcilik hayatının bir parçası oldu

Güneş Öniş Çapa / Reklamcılık 2005 / Club Çapa Otel Yeme İçme Bölümü Sorumlusu

Kaş’ta eşiyle birlikte işlettikleri Club Çapa Otel’de sundukları Türk mutfağı ile dünyada adından söz ettiren Güneş, İstanbul’da da benzer bir mekan yaratmak istiyor.

Daha çocukken anneannesi ve dedesi dayısının öncülüğünde İstanbul’dan Kaş’a taşınıp bir butik otel açmaya karar verir. Güneş de her yaz tatilini orda geçirmeye başlar. Uzun yaz tatillerinde kardeşi ile oyun oynar gibi çalışırlar. Üniversite yıllarında tanıştığı şu andaki eşi, o dönem ailesinin otelinin yanında şu an birlikte işlettikleri Club Çapa Otel’i yapmaktadır. Artık Güneş yaz tatillerinde 2009 yılında evlendiği eşine yardım etmeye başlar, böylelikle hayatının büyük bir bölümü otelcilik olur. Üniversitenin ilk yılında kısa bir dönem TÜRSAK’ta dış işleri asistanı olarak çalışan Güneş, üniversiteyi bitirene kadar Club Çapa’da çalışır.

Reklamcılık eğitiminin şimdiki işine çok büyük faydaları olduğunu söyleyen Güneş, reklamcılık dışında işletme, psikoloji derslerinin de çok yararını görür. Üniversiteden mezun olduktan sonra yarıda bıraktığı bale eğitimini tamamlayan, modern dans eğitimi de alan Güneş, yağlı boya tablolar yapar. Ancak yine yaz aylarında otelde çalışmayı sürdürür. 2007 yılında otelin tadilatı için bir sene Kaş’ta kalan Güneş, o yıl Kaş’taki devlet okulunda bale öğretmenliği yapar.

Aşçılık yapmaya da başladı

Bir aile işletmesi olan Club Çapa Otel’inin 26 odalı butik bir otel olması nedeniyle bütün bölümlerle ilgilenmeye çalışan Güneş, özel olarak yeme, içme bölümünden sorumlu. Otelde iki restoran olduğunu, otelin her bölümünde misafirlerin aynı menüden istedikleri saat servis alabildiğini belirten Güneş, ayrıca her gün ‘Günün Türk Yemekleri’ menüsü sunduklarını dile getiriyor. Son iki yıldır aşçılık da yapmaya başlayan Güneş, yemek yapmayı sevdiğini, yaratığı lezzetleri tattırmaktan hoşlandığını ifade ediyor. “Bu konuda eğitim almadım fakat yeme-içme sorumlusu olduğum için mutfakla ve aşçılarla çok vakit geçirdim. Son yılların trendi sağlıklı beslenme ve organik gıda tüketimi olduğu için bizim otelin menüsünü de bu şekilde yorumladık. Akdeniz mutfağı ağırlıklı Türk mutfağı sunuyoruz” diyen Güneş, mutfaklarının Amerika’daki  ‘frommers guide’  kitabında yer aldığını açıklıyor.

Kaş’ı ve Türkiye’yi tanıtım amaçlı festivallere destek verdiklerinin altını çizen Güneş, havaalanına uzak olduğu ve yolları şimdiki kadar iyi olmadığı için zor bir dönemde Kaş’ta turizme başladıklarını, o yüzden müşteri getirmekte, acentelerle çalışmakta zorlandıklarını dile getiriyor. “Kaş gibi cennet bir yöreyi, hem de bu kadar tarihle iç içe olmasına rağmen çok az insan biliyordu. O yüzden çok ciddi ve disiplinli bir çalışma gerektirdi” diyen konuşan Güneş, yaptıkları tanıtım çalışmaları sayesinde Kaş’ın bugün artık dünyada bilinen bir yöre haline geldiğini vurguluyor. Ama hala zorlu yarış ortamının devam ettiğine, her sene yeni bir şeyler ekleyip durmadan yola devam etmek gerektiğine dikkat çekiyor.

“Kalifiye eleman sıkıntısı var”

13 yıldır çalıştığı otelcilik sektöründe her işi yapmak gerektiğini düşünen Güneş de her işi yaparak, otel yönetecek pozisyona gelir. Otelcilik sektöründe kalifiyeli personelin hizmet kalitesini çok fazla etkilediğini söyleyen Güneş, yaşadıkları en büyük sorunun, yetişmiş kalifiye eleman bulmak olduğunu belirtiyor. Güneş bununla ilgili; “Ülkemizde çok güzel tesisler var ve her geçen gün yenisi yapılıyor. Gençler için çok fazla iş bulma şansı olan bir sektör fakat bu büyümeyi destekleyecek yeterli mesleki eğitim okulu yok. Bu sektörde çalışmak isteyen gençleri yetiştirip otel ve büyük tesislerde iş imkanı verecek bir yapılanma gerekiyor. Kalifiye personel yetiştirilmesi hizmet sektörünün en önemli gereksinimi diye düşünüyorum” diyor.

Eşiyle beraber İstanbul’da bir restaurant açmayı planlayan Güneş, ayrıca Kaş’taki oteli daha şık hale getirmek istiyor ve Kaş’ın kışın çalışabilecek bir bölge olması için çalışıyor. Çocukları biraz büyüdüğünde bir de organizasyon şirketi açmayı düşünen Güneş, eşiyle beraber İstanbul’da da güzel bir mekan yaratmak istiyor. İş dışındaki zamanlarında çocuklarıyla vakit geçiren Güneş, ayrıca ailesi ve arkadaşlarıyla görüşüyor. Eşiyle haftada en az bir gün değişik mekanlara gitmeyi, resim yapmayı, ata binmeyi ve dans etmeyi çok seviyor.

Powered by Openmedia