Dev şirketlere danışmanlık yapıyor

Serkan Memişoğlu / Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler 2007 / Hay Group Danışmanlık Yönetim Danışmanı

GE, ABB, Eczacıbaşı, Yaşar Holding gibi dev şirketlere hitmet veren Serkan, şimdi iki arnavutluk telefon operatörünün yeniden yapılandırılmasında görev alıyor.

Çok genç yaşta çok büyük şirketlerin üst düzey yöneticileri ile çalışma fırsatı bulacağı ve çok kısa sürede çok fazla iş deneyimi kazanacağı için danışmanlık alanında çalışmaya karar veren Serkan, öğrencilik yıllarında TAV Holding, TSKB Genel Müdürlüğü, Garanti Bankası Genel Müdürlüğü ile Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlüğü’nde staj yapar. Öğrencilik yıllarında üç yıl boyunca Öğrenci Birliği’nde yönetim kurulu üyeliği yapan Serkan, burada yaptığı çalışmaların iş hayatında ciddi katkılarını görür. 2006 yılında kurdukları BİLGİM grubunun üniversite tarihinde Öğrenci Birliği’nin yönetimine üç yıl üst üste ilk ve tek kez seçilen grup olduğunu söyleyen Serkan, 2006-2007 döneminde Birliğin başkanlığını olur.

BİLGİM Grubu’nun kurucularının aynı zamanda bugünkü Mezunlar Derneği’nin de kurucuları olduğunu açıklayan Serkan, “Öğrenci Birliği döneminde gerek yurtiçinde gerekse yurtdışındaki çalışmalarımız hepimize çok önemli katkılar sağladı. Özellikle Avrupalıların iş yapış tarzını anladık. Bugün çoğunlukla yabancı şirketlerle çalışıyorum ve onlarla iş yapmam yaşıtlarıma göre daha kolay oluyor. Ayrıca network açısından da büyük katkıları oldu. Özellikle danışmanlık sektöründeyseniz networkünüzün çok güçlü olması gerekir” diyor.

BİLGİ’li olmanın farkını yaşıyor

Üniversitede aldığı ekonomi eğitiminin sektörleri analiz etmede, ülke ekonomisinin gidişatını yorumlamada çok işine yaradığını dile getiren Serkan, yönetim danışmanlarının anlaması gereken olmazsa olmazlardan birinin ekonomi olduğunu, ayrıca bilgiye ulaşmanın yollarının da çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. BİLGİ’deki hocalarının kendilerini bu konuda çok iyi eğittiklerini söyleyen Serkan, “Danışmanlık hizmeti verdiğiniz kişiler en az 20-25 yıldır o sektörde çalışan duayenler oluyor. Sizin 1-2 ay gibi kısa bir sürede bu kişilerle aynı dili konuşmayı ve sorunlarına çare üretmeyi becerebiliyor olmanız lazım” diyerek aldığı eğitimin iş hayatına katkısını vurguluyor.

Uluslararası ilişkiler eğitiminin de özellikle interdisipliner yapısı ile çok faydalı olduğuna inanan Serkan, bu bölümün politika dışında, işletme, ekonomi, sosyoloji ve psikoloji ile de bağlantılı olması nedeniyle farklı bir bakış açısı kazanır. Halen BİLGİ’de Bankacılık ve Finans Yüksek Lisans Programı’nda okuyan Serkan, tez aşamasında olduğu yüksek lisans eğitiminde, lisans eğitiminden farklı olarak finansal kurumların yönetimi konusunda çok fazla şey öğrendiğini belirtiyor. Bugüne kadar sadece finans sektöründe dört farklı büyük projede çalışan Serkan, yüksek lisans programında öğrendiği hem teorik hem de pratik bilgileri bu projelerde kullanır.

Üniversiteden mezun olduktan birkaç hafta sonra İş Bankası Hazine Departmanında Uzman Yardımcısı olarak işe başlayan Serkan, üniversitede yaptığı stajların hepsinin bu işe girmesinde çok iyi referans olduklarına inanıyor. Ardından 2007 yılı Kasım ayında PricewaterhouseCoopers’a Strateji Danışmanlığı ekibine katılarak, danışmanlık alanına adım atan Serkan, burada kıdemli danışman pozisyonuna terfi ettikten sonra Ağustos 2010’da askere gidene kadar burada çalışır. Askerden döndükten sonra Nisan 2011’den itibaren Hay Group Danışmanlık’ın Türkiye ofisinde yönetim danışmanı olarak göreve başlayan Serkan, bugün çalıştığı şirketin 49 ülkede faaliyet gösteren global bir yönetim danışmanlığı şirketi olduğunun altını çiziyor.

Global şirketlere danışmanlık yapıyor

Bugüne kadar GE, ABB gibi global şirketlerin yanı sıra Türkiye’de de Eczacıbaşı, Yaşar Holding gibi şirketlere danışmanlık hizmeti veren gruplarda görev alan Serkan, şu aralar Arnavutluk’un sabit telefon operatörü AlbTelecom ile GSM operatörü Eagle Mobile’ın yeniden yapılandırma çalışmasında yer alıyor. Devlet Planlama Teşkilatı’nın çatısı altında oluşturulan İstanbul Finans Merkezi Danışma Kurulu Organizasyon Çalışma Grubu’nun üyelerinden biri de olan Serkan, profesyonel kariyerine ilerde de danışmanlık sektöründe devam etmek ve bu alanda başarılı işlere imza atmak istiyor. Telekom ve finans sektörlerinin dinamik yapısı nedeniyle ilgisini çeken sektörler olduğunu açıklayan Serkan, danışmanlık alanından farklı bir alana geçecek olursa bu sektörleri tercih edebileceğini, ancak şu an böyle bir plan için erken olduğunu dile getiriyor.

İş dışında gezmeyi çok seven Serkan, arkadaşları ve ailesiyle vakit geçirmekten büyük keyif alıyor. Dalış ve kayak sporuyla ilgilenen Serkan, ayrıca başkanlığını yaptığı BİLGİM için de ciddi bir vakit ayırıyor.

Powered by Openmedia