Ekonomik gelişmelere göre, yatırımcıyı yönlendiriyor

Fatma Özlem Derici / Ekonomi 2002 Ata Yatırım Başekonomisti

Yatırımcının doğru karar almasına yardımcı olacak büyük resmi göstermek için Türkiye ve Dünya ekonomisini yakından takip ediyor.

Ekonomi okurken; ekonomist, finansal analist, risk yöneticisi gibi pozisyonların ne yaptığının tam olarak farkında değildir. Bu yüzden üniversiteden mezun olduğunda banka sınavlarına hazırlanmak, finans kuruluşlarına başvurmak gibi bir çabaya girmez. Üniversite hayatinin neredeyse tamamını part-time çalışma ve stajlarla geçirir. Üniversitenin ilk yılı Gülten Kazgan’in Kuştepe Araştırması’nda, daha sonraki senelerde yine BİLGİ’nin Tanıtım Pazarlama Departmanı’nda çalışır. İkinci sınıfın yazında Atilla Aksoy’un Impiric isimli reklam ajansında üç aylık, bir sonraki yaz, İş Yatırım Araştırma Departmanı’nda bir aylık staj yapar. Üçüncü sınıfta insan kaynakları firması Profil International’da database operatörü olarak, ardından Profil International’ın açtığı Tekadres.com adlı kariyer sitesinde content advisor olarak çalışır. Dördüncü sınıfta da ilk full time işi olan Ays İletişim’de takım lideri olarak göreve başlar. Üniversitede aldığı eğitimin çalışma hayatına sonsuz katkıları olduğunu düşünen Özlem, mezun olduktan sonra da Ays İletişim’de çalışmayı sürdürür.

Tüm bu çalışmaların bugünkü kariyerinde bir yapı taşı olduğunu belirten Özlem, “Bir yerde staj yaparken veya part-time çalışırken sadece o işi yapmıyorsunuz, birçok şeyi yerinde görme inceleme imkanınız oluyor. Algınızı açık tutuğunuz sürece yaptığınız işin getirisi çok daha büyük oluyor. O yüzden üniversite öğrencileri ile karşılaştığımda hep ‘ne yaptığınız önemli değil, mutlaka insan içine karışın ve bol bol etrafınızı gözlemleyin’ diyorum” diye konuşuyor.

Ekonomi ve finans eğitimi verdi

Finans sektörüne, mezun olduktan bir yıl sonra Globalsource danışmanlarından Atilla Yeşilada, Murat Üçer ile birlikte çalıştıkları ofislerine database’i tutabilecek bir asistan ararlarken ‘ben varım’ deyince adım atar. Ays İletişim’den ayrılıp 2003 yılı Temmuz ayında çalışmaya başladığı Globalsource’da önce asistan ekonomist sonra da ekonomist olarak çalışmaya başlar. 2005 yılında finansal iktisat alanında master programından mezun olan Özlem, bu dönemden itibaren Ekonomik Verileri Anlama ve Analiz Yöntemleri başlığıyla, çoğunlukla üniversitelerde öğretilmeyen ancak ekonomi ve finans camiasına adım atarken bilinmesi gerekenleri derleyen bir eğitim programı oluşturur. Başta Bilgililer Derneği olmak üzere çeşitli kurumlarda bu alanda eğitim verir. Daha sonra Murat Üçer ile birlikte bu eğitimin genişletilmiş bir versiyonunu Yapı Kredi Bankacılık Akademisi, Deloitte Academy gibi kurumlarla da verme imkanı olur. 2008 yılında birkaç senedir üzerinde çalıştıkları Türkiye’nin tüm ekonomik verilerini, grafiklerini, tablolarını otomatik güncellenir şekilde tutan Turkey Data Monitor adını verdikleri yazılım programının proje yöneticiliğini üslenir. Programın pazarlama ve satışından, içerik sağlamasından, eğitimine kadar tüm süreçlerinde aktif olarak yer alır.

Makroekonomi dinamikleri ilgi alanı

Globalsource’de sekiz sene çalıştıktan sonra sermaye piyasaları tarafında da tecrübe edinmek için Erste Menkul Kıymetler’e geçer ve aracı kurumlar alanına adım atar.

Mart 2011’de Ekonomist olarak çalışmaya başladığı Erste Menkul Kıymetler’den Temmuz 2012’de ayrılır Başekonomist olarak Ata Yatırım’a geçiş yapar. Bir ekonomist olarak; Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri takip ediyor, büyüme, enflasyon, para politikası, dış ticaret, ödemeler dengesi gibi makroekonomik verileri analiz ediyor, gelişmeleri değerlendiriyor, düzenli raporlar halinde sunuyor.

Bir yandan da uluslararası verileri yakından takip edip, bu verilerin yurtiçi piyasalara etkisini paylaşıyor. Bütün bu takip ve raporlamanın amacının yatırımcının doğru karar almasına yardımcı olacak büyük resmi göstermek olduğunu söyleyen Özlem, bunun için müşteri ile yakın temas halinde olmak gerektiğini, gelişmeleri tam zamanında iletmenin çok önemli olduğunu düşünüyor.

Kariyerine ekonomist olarak devam ederken, ilerleyen yıllarda teorik ekonomi eğitimini tamamlayıcı nitelikte pratik Türkiye ekonomisi derslerini içeren eğitim aktiviteleri içinde olmayı, online eğitimin de aralarında olduğu araçlarla kendine çalışma alanları yaratmayı hedefleyen Özlem, iş dışında Arch ismindeki golden retriever’i ile dolaşmaktan büyük keyif alıyor. Tango yapıyor, yüzmeyi seviyor.

Powered by Openmedia