HABERCİLER: Gece haberlerinin genç yıldızı

İlkin Ündeş / Televizyon Gazeteciliği 2005 / SKY Türk Son Nokta Programı Sunucusu

Kapısını daha lise çağında çaldığı televizyonlara üniversitenin ilk yılında girmeyi başardı. Bugün sekiz yıldır çalıştığı SKY Türk’te, rakip kanallardaki duayen gazetecilerin karşısında gece haberlerini sunuyor.

Henüz 7-8 yaşındayken haber spikerlerini taklit eder, onlar gibi konuşmaya çalışırmış. Bunun uzun yıllar böyle devam ettiğini söyleyen İlkin, nihayet lise yıllarına geldiğinde kesin olarak haberci olmak istediğini anlar. Henüz lisedeyken staj yapmak için iki televizyon kanalının kapısını çalan İlkin’e “Henüz çok küçüksün, birkaç yıl daha beklemelisin” cevabı verilir. Bu cevabın kendisini daha da heyecanlandırdığını ve televizyon gazeteciliği okumaya karar verdiğini söyleyen İlkin, 1999 yılında Bilgi’yi kazanarak bu bölümde okumaya başlar. Üniversitenin kapısından babasıyla birlikte adımını attığı ilk gün ona bir söz verir. “Baba kızın iyi haberci olacak ve haberleri ondan izleyeceksin” der. İlkin babasını bir yıl sonra kaybeder ama sözünü layığıyla yerine getirmek için mücadele eder ve kazanır.

2000 yılında üniversitede birinci sınıftayken çalışmaya başlayan İlkin, henüz çok yeni bir kanal olan CNN Türk’te ‘Gezgin’ adlı bir program yapan Ufuk İşman’ın asistanlığını yaparak işe başlar. Burada birkaç ay çalıştıktan sonra habercilik yapma isteği ile Çiğdem Anad’a gidip “Ben program bölümündeydim ama mümkünse beni habere alır mısınız?” diye sorar. Bu soruya olumlu cevap alacak ki, daha 17 yaşındayken büyük bir haber merkezinde staja başlar. Dış haberler servisinde o dönemin çok başarılı editör ve muhabirleri ile çalışma fırsatı bulur.

CNN Türk’te yaklaşık 1,5 sene çalıştıktan sonra babasının vefat etmesi üzerine, televizyonculuğa ara vermeyi düşünür. İki ay ara verir, ancak mutluluğu orada bulduğunu anlar ve o dönem yeni kurulan Haber Türk televizyonunun kapasını çalarak staj yapmak istediğini söyler. O günden sonra kendisinden çok şey öğrendiğine inandığı Deniz Arman ile onun o dönem geceleri yayınlanan Kum Saati isimli programındaki asistanlık göreviyle tekrar haberciliğe döner.

SKY Türk, mesleğinde dönüm noktası

Okulla birlikte staj yapmanın kendisini iş haaytına hazırlamak açısından çok büyük avantaj sağladığını söyleyen İlkin’in habercilik macerası 2002 yılının sonunda Haber Türk’ün ardından Sky Türk’le devam eder. Stajer olarak başladığı Sky Türk’te 2003 yılında üçüncü sınıfta okurken, kadroya alınan İlkin’in ilk profesyonel iş hayatı da başlamış olur. Ama savaş muhabiri olmaya hayal ederken, borsa muhabiri olması istenir. Rakamlarla arası iyi olmadığı için ekonomi haberciliğini o güne kadar hiç düşünmeyen İlkin, borsa muhabirliğinin ardından ekonomi programlarında çalışmaya başlar ve kısa sürede bu alanda da tecrübe edinir. Ondan sonraki üç sene boyunca kariyeri açısından çok önemli deneyimler yaşadığı ‘Bir Başarı Öyküsü’ adlı ekonomi programı sayesinde, Sakıp Sabancı’nın da aralarında olduğu iş dünyasının önde gelen isimleri ile tanışır.
“Pierre Cardin, Donetalla Versace, Ralph Schumacher gibi dünyaca ünlü birçok isim ile yaptığım canlı yayınlar, farklı ülkelerde hazırladığım belgeseller bana sadece iş hayatımla ilgili değil aynı zamanda kişiliğim ve hayata bakışım ile ilgili de birçok renk ve tecrübe kattı” diyen İlkin, bir yandan ekonomi programlarına devam ederken bir yandan da tamamen habere geçme fikri ile yanıp tutuşur. Kuzey Irak’la ilgili bir dosya ve “Hedefteki Petrol” isimli belgesel onu hayal ettiği Ortadoğu’ya, hiç dinmeyen güç savaşlarına muhabir olarak bir adım daha yaklaştırır.

Hem sahada hem ekranda

Bu dönemde yöneticileri de onun artık ekonomiden habere geçmesini isterler ve şu an hala çalıştığı hafta içi her gece yayınlanan Son Nokta isimli programı başlar. Bu sorumluluğun kendisi için oldukça büyük olduğunu dile getiren İlkin, “Çünkü haber kanalları açısından en önemli saat dilimlerinden biri olan 23 kuşağını bana vermişlerdi ve karşımda çok güçlü her zaman takdir ettiğim örnek aldığım rakiplerim vardı. Ama zamanla Son Nokta ve dolayısıyla ben birlikte büyüdük ve bir bütün haline geldik” diyor. Son Nokta devam ederken muhabirliği ve dışarıda yaptığı belgeselleri de bırakmaz İlkin, Güneydoğu’da 25 bin kişilik bir aşiretin başında olan bir Hanım Ağa’nın hayatını ele alır ve onunla bölgede yaşayarak bir belgesel, sınır ötesi operasyonu sırasında Yüksekova’dan üç metre kar altında 2 saat boyunca devam eden canlı yayın yapar. Sınır ötesi operasyonu sırasında Kuzey Irak’a kara yolu ile gerçekleştirdikleri seyahat, 2007 seçimleri öncesi SKY Türk seçim  otobüsü ile Türkiye’nin birçok noktasında gerçekleştirdikleri canlı yayınlar, Türkiye gündemini kilitleyen 27 Nisan E-muhtırası gibi birçok olayda saatlerce süren canlı yayınlar gerçekleştirir.

Son sekiz yıldır çalıştığı SKY Türk’ün hayatının dönüm noktası olduğunu söyleyen İlkin, “Burada olmaktan her gün büyük bir keyif duyuyorum, mesleği burada öğrendim, burada büyüdüm, geliştim ve artık benim ailem olan SKY Türk ile devam ediyorum” diyor. Henüz okulu bitirmeden, daha 20 yaşındayken işe başladığı kanalda geçirdiği sekiz koca senenin kendisi için başlı başına bir okul ve deneyim olduğunu düşünüyor.

Sektörde erkeklerin kadınlardan daha avantajlı olduğunu düşünen İlkin, 60 yaşın üzerinde birçok duayen erkek gazetecinin ya da anchorun ekranlarda olduğu bir noktada kadınların şanssız olduğunu belirtiyor. Bu nedenle geleceğe yönelik kesin planlar yapamasa da belki bir gün elinde mikrofonu tüm dünyayı dolaşan bir gezgin olmanın hayalini kuruyor.

Powered by Openmedia