Hayallerinin peşinden koştu

Altuğ Demircan – İşletme 2001 – Türk Hava Yolları Uçuş İşletme Başkanlığı II. Pilot

Kariyer planlamasını üniversitede işletme eğitimi alarak aile şirketinde yer almak üzerine yaptı. Hayalleri ağır basınca hayatını değiştirdi ve başarılı bir pilot oldu.

Çocukluğunu Eskişehir gibi havacılık yönüyle ünlü bir şehirde büyüyerek geçiren Altuğ’un bu alana olan ilgisi henüz küçük yaşlarda başlar. Her gün F104 uçaklarının sesiyle uyanmak onun içinde farklı bir heyecan yaratır ve zamanla dikkati tamamen bu alana yönelir. Aile şirketleri olduğu için başlarda bu ilgisi amatör olarak kalsa da daha sonra şirketi devredip kendi hayallerinin peşinden koşmaya karar verir. Anne tarafı zaten bu sektörün içindedir. Ayrıca arkadaşlarının hemen hepsi de Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Fakültesi Pilotaj bölümünde okuyunca Altuğ da hayallerine daha fazla karşı koyamaz ve profesyonel olarak iş hayatını bu alana taşır.

Aslında üniversitede işletme bölümünü okuması, aile şirketi kariyer planlamasının bir parçasıdır. Yeni kariyeri yani pilot olmak için aldığı eğitim ile de BİLGİ’de edindiği yeteneklerin üzerine farklı özellikler de katar. Özellikle de analitik düşünme, hızlı ve doğru karar verme, ekip arkadaşlarıyla iletişim becerileri ve tabii ki görev ve sorumlulukları dahilinde ekibini yönetebilme ve yönlendirme becerilerini en üst seviyelere taşımayı başarır. Üniversitede okurken farklı bir gelecek planı kurduğundan öğrenciliğini yazları aile şirketinde çalışarak geçiren Altuğ’un o dönemde şirkette üstlendiği görevler kişisel gelişimi üzerinde büyük etki yaratır. Tüm bu edindiği deneyim ve aldığı eğitimler şu an uçuculuktaki görevinde de oldukça fayda sağlıyor.

Aile şirketinden vazgeçti

2001 yılında BİLGİ’den mezun olan Altuğ artık iş hayatına hazırdır. Profesyonel yaşantısına yine 2001 yılında aile şirketleri olan Demircanlar Yağ Sanayi A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak Pazarlama-Satış, Üretim, Hammadde Temini departmanlarında görev alarak başlar. Askerliğini de kısa dönem yaparak aradan çıkardıktan sonra bir süre daha şirkette çalışmaya devam eder ve 2006 yılında pilot olmak için aile şirketini bırakır.

Yaklaşık iki yıl boyunca pilot olmak için pilot lisansını ve gerekli kriterleri yerine getirip uçuş, simülatör ve lisans için eğitim ve sınavlarını tamamlar. 2008 yılında Türk Hava Yolları’na katılan Altuğ öncelikle B737 uçak tipi için gerekli tip eğitimini tamamlar ve B737 uçaklarında II. Pilot olarak görev almaya başlar. Üç yıl sonra da şirket tarafından B777 geniş gövde uçak tipine atanır ve tip eğitimini THY Eğitim Akademisi’nde ve Lufthansa Uçuş Merkezi Berlin’de tamamlayarak II. Pilot olarak görev alır. Şu an ise B777 tip uçaklarında Tecrübeli II. Pilot olarak yani Cruise Captain olarak mesleğine devam ediyor. Bulunduğu pozisyonu “Uçuşların cruise yani düz uçuş safhasında kaptan pilot istirahat ettiği süre boyunca onun yetki ve sorumluluklarını alan ve kaptan koltuğunda uçuşu devam ettiren kişi” olarak tanımlayan Altuğ mesleğinde emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

Ailesiyle vakit geçirmekten keyif alıyor

Bu sektörde pilotların kullandığı her uçak tipi ayrı bir uzmanlık gerektiriyor. Bu nedenle de pilotlar meslekleri boyunca sürekli eğitime devam ediyor. B737 ve B777 tipi uçak uzmanlık eğitimlerini tamamlayan Altuğ da kendi uzmanlık alanındaki uçak tiplerinde mesleğini idame ettiriyor.

Sahip olduğu başarısını daha ileriye taşımayı hedefleyen Altuğ’un kariyer planında ilk olarak Sorumlu Kaptan Pilot olarak atanmak var. Daha ilerisi için ise eğitmen olup bilgi ve becerilerini yeni pilotlara aktarabilmek istiyor.

Kendisi gibi havacı olan Kabin Amiri Çağra Karaca ile 2012 yılında hayatını birleştiren Altuğ’un 14 aylık, Demir adında bir de dünya tatlısı oğlu var. İş hayatının dışındaki çoğu zamanını da ailesi ile birlikte geçiriyor. Oğlu ile oyunlar oynarken eşi ile birlikte de Yeşilköy sahilde uzun yürüyüşler yapmaktan büyük keyif duyuyor. Yelkene olan ilgisi nedeniyle şimdilerde yelken eğitimi almayı düşünen Altuğ ailece gezmeyi de çok seviyor ve sık sık yeni yerler görmek ve farklı tatlar deneyimlemek için de seyahate çıkıyor.

Eski profesyonel yüzücü olarak Türkiye ve Amerika’da toplamda 2 altın, 5 gümüş ve 2 bronz madalya kazanan Altuğ, sporcu kişiliğiyle de başarılarını taçlandırıyor.

Powered by Openmedia