Hedefindeki yeni pazarlar; Asya ve Ortadoğu

Muhammet Topaloğlu / Karşılaştırmalı Edebiyat 2001 / Topaloğlu Turizm Yönetim Kurulu Üyesi

Gelişen turizim ekonomisine paralel, yeni oteller yapmak için kolları sıvayan Muhammet, Avrupa’dan sonra Asya ve Ortadoğu’ya açılarak pazardaki yerini sağlamlaştıracak.

Muhammet’in ailesi de 1990’lı yıllarda, turizm sektörünün geleceğini görerek sektöre girer. Aile, çok büyük hareketliliğin olduğu, bavul ticaretinin zirve yaptığı o dönemlerde Laleli’de otel yapmaya karar verir. Ailenin sektöre girmesi Muhammet’in sektörle tanışmasına vesile olur. Bugün geriye dönüp baktığında, sürekli gelişen ve büyüyen bir sektör olması nedeniyle ailesinin bu sektöre yatırım yapma kararını doğru bir karar olarak değerlendiren Muhammet, kurulduğu günden itibaren ailesinin otelinde çalışır, çok genç yaşta iş hayatını yakından tanıma fırsatı bulur. Topaloğlu Tirizm çatısı altında, İstanbul Fatih’te ailesinin açtığı dört yıldızlı Black Bird otelin kurulduğu günden beri yönetim kurulu üyeliğini yapan Muhammet, üniversitedeyken de bir yandan burada çalışır, bir yandan da eğitimine devam eder.

Hiçbir zaman çalıştığı için okulu boşlamayan Muhammet, okulda aldığı İngilizce eğitimi sayesinde, yine aile şirketi olan Topaloğlu Döviz ve Topaloğlu İnşaat şirketlerinde de görev alır, buralarda yaptığı stajlar sayesinde farklı sektörleri okulu bitirmeden görme ve tanıma şansı olur. Üniversitede eğitimini aldığı bölümün iş hayatında direk etkisini görmese de genel olarak hayatına çok büyük artılar kattığını düşünen Muhammet, en çok okul eğitimi boyunca kullandıkları İngilizcenin işindeki başarıyı artırdığını belirtiyor.

İnşaat ve akaryakıt işine girdi

Üniversiteden mezun olduktan sonra, vatani görevini yerine getirmek üzere askere giden Muhammet, askerlik dönüşü aktif olarak aile işlerinin başına geçer. Oteldeki yönetim kurulu üyeliği görevine devam eden Muhammet, bir yandan da diğer aile işlerini yürütmeye başlar.

Topaloğlu İnşaat’ın İstanbul ve dışında yaptığı inşaat projelerinde görev alır, bu projeleri bitirir ve hemen satar. İnşaat sektöründeki faaliyetlerinin halen devam ettiğini söyleyen Muhammet ailesi ile birlikte, 2004 yılından itibaren akaryakıt sektöründe de faaliyet göstermeye başlar. Yine Fatih’te ‘BP’ bayrağı altında bir akaryakıt istasyonu açarlar. Halen yönetim kurulu başkanı ve sorumlu müdür olarak akaryakıt istasyonunda da çalışan Muhammet, 2005 yılında evlenir, 2011 yılında bir kız, bir erkek ikiz evlat sahibi olur.

Hizmet sektörlerinin başında gelen turizmcilikte amaçlarının ülkemize gelen insanlara Türkiye’nin güzelliklerini, kültürünü, insanlarını en iyi şekilde tanıtmak ve onları en iyi şekilde ağırlamak olduğunu söyleyen Muhammet, bu konuyla alakalı bir eğitim almasa da sürekli yurtdışı turizm fuarlarına giderek kendini geliştirmeye çalışıyor.

Yeni pazarlara yönelmeyi planlıyor

Topaloğlu Turizm’de yönetim kurulu üyesi olarak, turizm faaliyetleri, yatırımların planlanması ve geliştirilmesi konularında çalışan Muhammet, turizm sektöründe başta sadece Avrupalı misafirleri ağırladıklarını, gelişen turizm ekonomisine paralel olarak pazarlarını tüm Avrupa, Asya ve Ortadoğu’ya açarak, turizm pazarındaki yerlerini sağlamlaştırmayı hedefliyor. Bunun için de yeni otel yapma arayışlarına girdiğini belirten Muhammet, babası Yılmaz Topaloğlu’nun bilgi birikimi, tecrübesi ve önerilerinden faydalanarak dürüstlüğü kendine şiar edinmiş.

Şu aralar temelini attıkları yeni bir projenin heyecanını yaşayan Muhammet, Bu yeni proje kapsamında, Yalova’da bir termal otel yapmaya başladıklarını açıklıyor. 75 odalı, içinde spa merkezi olan, her türlü konfor ve hizmeti sunabilecekleri yeni oteli, 2013 yılında bitirmeyi hedefliyor. Ardından Akdeniz’de de bir otel yapmayı hedefleyen Muhammet, bunun için gerekli alt yapı çalışmalarını ve araştırmaları sürdürüyor. “Amacımız, otelcilik alanında en iyi hizmeti vererek, misafirlerimizi memnun etmek ve ülkemizi en iyi şekilde temsil edip tanıtmak” diyen Muhammet, iş dışında 6,5 aylık ikiz çocuklarıyla vakit geçiriyor. Kitap okumayı çok seviyor, spor yapıyor, yüzüyor ve futbol oynuyor. Seyahat etmeyi de seviyor, gittiği yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerde bol bol fotoğraf çekiyor.

Powered by Openmedia