İç denetim süreçlerinin tamamından sorumlu

Tuğçe Kızılkor / Ekonomi ve İşletme Üstün Başarı Programı-2003 / Cigna Hayat Sigorta İç Denetim Müdürü

Cıgna Hayat Sigorta Türkiye pazarına girdikten sonra; hayat, sağlık ve kaza sigortası ruhsatlarının alınmasına büyük ölçüde destek oldu.

Bürokrat bir ailenin üyesi olarak yetişmiş biri olan Tuğçe, hem denetlenen firmaya hem kamuya hem de devlete yararlı olması nedeniyle bağımsız denetim alanında uzmanlaşmayı tercih eder. Lisans ve yüksek lisans eğitimi bitince, bağımsız denetimde yaklaşık iki sene çalışır. Sonra bir de işletmelere masanın diğer tarafından bakmak ister. İç denetim alanına ve sigorta sektörüne geçişi bu şekilde olur. Bağımsız denetim kariyerinde ağırlıklı olarak finansal kuruluşların denetiminde yer alır. Dolayısı ile sigorta sektörü, öncesinde tecrübe edindiği ve beklentileri öngörebildiği bir sektör olur.

Lisans eğitimi sırasında hem bölüm derslerine hem de hukuk, psikoloji gibi farklı bölümlerin derslerine giren Tuğçe, lisans ve yüksek lisansta aldığı eğitimin yaptığı işe faydalarını çok görür. Üniversite eğitim sırasında zorunlu staj olmamasına rağmen OPET/7 Eleven’da ve Reysaş Gümrük Müşavirliği’nde staj yapar. Ayrıca BİLGİ Sosyoloji Bölümü’nün öncülük ettiği bazı araştırma projelerinde de yer alır. Stajın çalışma yaşamına hazırlanmak için iyi bir fırsat olduğunu söyleyen Tuğçe, kendisi de yaptığı stajlar sayesinde, okulda öğretilen teorilerin iş hayatına uygulamalarını görür, insan faktörü ile birlikte uygulandığında nasıl farklı sonuçlar yarattığına şahit olur, çalışma koşullarını görerek, mesleki gelişim için gerekli yetkinlikleri öğrenir ve iş hayatına daha bilinçli olarak başlar.

YL eğitimini İngiltere’de aldı

BİLGİ ile birlikte London School of Economics ve İşletme Bölümü’nden mezun olduktan hemen sonra İngiltere’de University of Exeter’de Ekonomi alanında yüksek lisans yapan Tuğçe, bu süreçte okulda research ve teaching assistant görevlerinde bulunur. 2004 yılında yüksek lisans eğitimini birincilikle, üstün başarı ekonomi ödülü alarak tamamlayarak Türkiye’ye döner, bir süre aile şirketinde çalışır. Ardından profesyonel hayatın okulu niteliği taşıyan denetim alanında ilerlemeye karar verir. 2005 yılında bağımsız denetim ve vergi konusunda danışmanlık hizmeti veren Grant Thornton’da çalışmaya başlar. Burada yaklaşık iki sene bağımsız denetim, SPK denetimi, süreç denetimi ve şirket birleşmeleri ve devralmaları projelerinde yer aldıktan sonra 2006 yılının üçüncü çeyreğinde AIG’nin bünyesinde yer alan American Life Hayat Sigortası (ALICO) yeni ticari unvanıyla Metlife Emeklilik’te işe başlar ve burada dört sene boyunca; iç denetim, iç kontrol, risk yönetimi, mevzuata uyum birimlerinin yönetilmesine ek olarak çeşitli projelere öncülük eder.

Bu arada 2008 yılında serbest muhasebeci mali müşavirlik unvanını alır. Eşiyle American Life’ta tanışır ve Ağustos 2009’da evlenir. 2010 yılının başında uluslararası sigorta alanında geçerli olan LOMA sertifikasını da alır. Sonrasında Türkiye pazarına girmeye karar veren CIGNA Hayat Sigorta Şirketi’nden gelen teklifi değerlendirerek kariyerine burada devam etmeye karar verir. Ve Ağustos 2010 yılında iç denetim müdürü olarak burada çalışmaya başlar.

Danışmanlık vermek istiyor

Halen çalıştığı şirkette, iç denetim planının, denetim methodolojilerinin mevcut kaynaklarla belirlenen risk faktörlerine göre hazırlanması, denetim kapsamının zaman çizelgesine göre oluşturulup yönetim kurulu kararının onayına sunulması, iç denetim biriminin oluşturulması, geliştirilmesi ve yönetiminden sorumlu olunarak tüm operasyonun mevzuata uygunluğunun denetlenmesi, bulguların ve önerilerin yer aldığı iç denetim raporunun hazırlanması ve yönetim kuruluna sunulması, bulguların düzeltilmesi için var olan eksikliklerin takip edilip izlenmesi ve ekibinin eğitim ve gelişiminin sağlanmasından sorumlu olan Tuğçe, CIGNA Hayat Sigorta’nın Türkiye pazarına girmesinin hemen ardından hayat, sağlık ve kaza branşları ruhsatının alınması konusundaki projenin yürütülmesine büyük ölçüde destek verir.

Kısa ve orta vadede denetim alanında kariyerine devam edip uzun vadede uzmanlaştığı alanda çeşitli sektör ve birimlere danışmanlık vermeyi planlayan Tuğçe, iş dışında zumba yapıyor. Eşiyle film izlemekten, hafta sonları arkadaşları ve ailesiyle vakit geçirmekten ve yemek yapmaktan keyif alıyor. Profesyonel olarak başladığı bilardoyu şimdi hobi olarak yapabiliyor. Ayrıca dünyayı dolaşmak ve farklı kültürler tanımaktan keyif alıyor, yazın beach volley oynuyor ve sahil yolunda paten kayıyor.

Powered by Openmedia