İKİNCİ KUŞAK: Krizden şirketini büyüterek çıktı

Evrim Aras Sağıroğlu / Medya ve İletişim Sistemleri 2001 / Aras Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Bir şubesinde stajyer olarak başladığı aile şirketinin tepesine adım adım çıktı. Her basamakta kazandığı deneyimler kriz zamanında O’na yol gösterici oldu.

Kriz dönemi mezunlarından Evrim Aras Sağıroğlu… 2001’de mezun olduktan sonra kendi branşında iş aramaya başlar, ancak bulamaz. Bu dönemde ne yapacağını düşünürken babası rahmetli Celal Aras’ın yaptığı iş teklifiyle Aras Kargo’da çalışmaya başlar. İlk olarak 9 aylık bir oryantasyon dönemi geçirir. Eylül 2001’de Okmeydanı şubesinde stajyer olarak çalışmaya başlar, bir ay sonra Hasanpaşa Şubesi’ne şube yönetmen yardımcısı olarak görevlendirilir. Dört ay sonra Marmara Bölgesi Müşteri Hizmetleri’nde çalışmaya başlar. Müşteri Hizmetleri’ndeki dönemin ardından, Aras Kargo Genel Müdürlüğü’nün tüm bölümlerinde birer ikişer ay stajyer olarak çalışarak kargo sektörünü yakından tanıma şansı elde eder. Aras Kurye şirketinde görev alıp kısa sürede Genel Müdür olur. 2003’te Aras Kargo’da halkla ilişkiler departmanını kurarak, kurum kimliği çalışmalarını başlatır. Bu departmanla birlikte üniversitede öğrendiklerini de uygulama şansı doğar. Bu dönemde kurum içinde yeniden yapılanmanın ilk adımları atılır. Daha sonra 1,5 yıl satış ve pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve arkasından da İK’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulunur. Ağustos 2007’den 6 Şubat 2008’e kadar Aras Kargo’nun Genel Müdürlüğü’nü üstlenir. Babasının vefatından sonra da 6 Şubat 2008’de Aras Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirilir.

Aras Holding daha çok Aras Kargo ile bilinse de başta kargo olmak üzere lojistik, kurye, catering, matbaa sektörlerinde işletmeleri olan köklü bir kuruluş. Temelleri 1979’da Ankara’da küçük bir dükkânda atılan ‘Aras Yürüyen Mağazalar Zinciri’ o tarihlerde kapıdan kapıya halı, televizyon, züccaciye malzemeleri satıyordur. Aras Kargo’nun ise temelleri 1989 yılında atılır. 1995’te Aras Kargo Genel Merkezi İstanbul’a taşınır ve 1999’da Aras Şirketler Grubu oluşturulur. Evrim’in şirket içindeki görev ve sorumlulukları 2003 yılında artmaya başlar. Ancak sorumlulukların asıl arttığı dönem babası Celal Aras’ın rahatsızlanıp ve daha sonra vefat ettiği dönemdir. Hem babasını kaybetmiştir hem de çok büyük bir sorumluluğu -Aras Holding’i- sırtlamak durumunda kalmıştır. Evrim için bu dönem zor bir dönem olur ama O, babasının kendisini şirketin en alt kademelerinden hazırlaması sayesinde bu dönemi güçlenerek atlatır.

İlk büyük sınavı, global kriz

Tam da bu dönemde patlak veren global kriz Evrim’in Başkanlık koltuğundaki ilk büyük sınavı olur. Aras bu dönemde hiç işçi çıkarmadan ve yine krize rağmen yüzde 16 büyüyerek faaliyetlerini sürdürür. Önceden öngördükleri için kriz, zaten planladıkları birtakım değişimleri hızla gerçekleştirmeleri için bir fırsat bile olur. Krizle birlikte Aras operasyonel verimliliğin sağlanmasına odaklanır. Bu da onları parmak ısırtan bir kârlılığa götürür. Bu arada müşterileri için hep yeni hizmetler geliştirmeye de devam edilir. Ancak esas çarpıcı gelişme Fillo markasında yaşanır. Fillo 2009’da işlerini yüzde 20, kârını ise yüzde 750 artırır. Bu başarının kaynağı ise Fillo bünyesinde verdikleri “tek elden çoklu ve müşteriye özel çözüm” adlı hizmetleri olur. 2009 yılı aynı zamanda ise Aras için yeniden yapılanma yılı olur. Yeniden yapılanma çalışmasının önceliği kazanan ve kazandıran bir kurum olmaktır. Çalışanları acente sahibi yaparak hem onlara kazandırır, hem de maliyetleri aşağıya çekerek Aras’ı karlı hale getirir. 2010 hedefi ise acenteleşme hızını daha da artırmak ve Aras’ı bir dünya markası yapmak adına önemli çalışmalar gerçekleştirmek.

İş dışında zamanını Aras’a ayırıyor

Evrim evli ve bir çocuk annesi. İşten arta kalan vaktinin çoğunu 5 yaşındaki oğlu Arasla geçirmeye özen gösteriyor. Hafta sonu ailece kahvaltı etmek, yürüyüşe çıkmak ona enerji veren aktiviteler. Film seyretmek, müzik dinlemek ve kitap okumak en büyük keyifleri. Eskiden kayak yaparmış, ama artık buna da zaman ayıramamaktan şikayetçi. Kayağın yerini doğa yürüyüşleri almış. Babasından aldğı bir diğer büyük miras da Fenerbahçe Kulüp Üyeliği olmuş. Evrim aynı zamanda KAGİDER’in de Yönetim Kurulu Üyesi.

Powered by Openmedia