İKİNCİ KUŞAK: Otuzüç yıllık Fatoş’a marka yatırımı yapacak

Kerim Barış Yücealpan / Halkla İlişkiler 2007 / Fatoş Triko Yönetim Kurulu Üyesi

Türkiye’de moda markalarının hayatlarını yıllarca sürdürmeleri zordur. 33 yaşındaki bayan giyim markası Fatoş Triko’nun ikinci kuşak yöneticileri, markalarının daha uzun yıllar yaşaması için marka yatırımı yapacaklar.

Kerim Barış Yücealpan, üniversitenin hazırlık sınavını geçtiğinde ailesi bir sene kazanmasından ötürü oldukça sevinir. Ancak, ailenin sevinci zamanla Kerim’in mezuniyetini geciktirmesiyle yarım kalır. Mezuniyetinin gecikmesi, onun ne haylazlığından, ne de başarısız bir öğrenci olmasından kaynaklanıyor… Üniversitede halka ilişkiler okuyan Yücealpan, bir taraftan derslerine devam ederken, diğer yandan da aile şirketi olan Fatoş Triko’da çalışır. Sadece derslerin kendisini tatmin etmediğini düşünen Barış, ders aralarında fırsat buldukça Kuştepe Kampüsü’nden aile şirketinin Kağıthane’deki merkezine giderek çalışır. Bu ders arasında işe kaçmaları O’nun okuldaki arkadaşlarıyla olan bağını zayıflatır. Derslerden de soğur haliyle. Okulun bu şekilde tamamlanamayacağını farkedince işlerini bırakır ve derslerini tamamlamak üzere okula tamamen geri döner. Son iki yılı üniversitede dolu dolu geçiren Yücealpan, hem birçok arkadaş edinir hem de notlarını yükselterek derslerini tamamlar.

Okulunu tamamladıktan sonra aile şirketine tam zamanlı olarak dahil olan Yücealpan, halkla ilişkiler okumuş olmasının kendisine çok şeyler kattığına inanıyor. Bölümünde aldığı eğitimin kendisine, olaylara farklı bakış açılarıyla bakma imkanı sağladığının altını çiziyor. Kişinin sürekli kendisini güncel tutması ve yenilemesi gerektiği bir meslek olan halkla ilişkileri yapmasa da, aldığı eğitimin bu vizyonunu işine yansıtır. Ailesi O’nu ileride şirketi en iyi şekilde yönetebilmesi için birçok depertmanda çalıştırır. Her konuda uzmanlaşmasa da, her konu hakkında bilgi sahibi olması istenir.

Şirket içinde her işi öğrenir

Fatoş Triko, 1977 yılından bu yana faaliyet gösteren bir bayan giyim markası. Kağıthane’de kurulu 4 bin 500 metrekare kapalı alana ve yüksek teknolojiye sahip modern tesislerinde üretimini sürdürüren Fatoş Triko, Türkiye genelinde kendine ait perakende satış mağazaları ve daha çok bayii ağı ile faaliyet gösteriyor. Fatoş Triko, Yücealpan’ın anne ve babasının kurup geliştirdikleri tipik bir aile şirketi. Bugün, 33 yıllık köklü bir marka olan Fatoş Triko’nun yöneticiliğini ikinci kuşak olan Yücealpan ile birlikte ablası, eşi, kendisi ve kuzenleri devam ettiriyor. Şirket içerisinde ikinci kuşak arasında bir görev dağılımı olsa da ailenin her bireyi hemen her konudan haberdar oluyor ve kararlar ortaklaşa alınıyor. Yücealpan, eğer bir iş sahibiyseniz “benim görevim şu, sadece onu yaparım” diye düşünme lüksünüz olmadığını düşünüyor. Yücealpan her personelinden daha çok çalıştığını iddia ediyor.

33 yıllık Fatoş Triko’nun genç yöneticilerinin önümüzdeki dönem için hedefleri değişen dünya ve tekstil sektörüne ayak uydurarak firmalarını güncel tutmak ve yenilikçi olmak. Yücealpan önümüzdeki döndemde markalarının üretim odaklı olmaktan çok pazarlama, satış ve marka imajına ağırlık vereceğini söylüyor. Hazır giyim firmalarının hızlı moda akımı etkisinde ayakta kalmaya çalıştığı bu dönemde Fatoş gibi yerli ve köklü bir markanın bu yarışta geride kalmaması ve ömrünü daha da uzun hale getirmesi için bu şart gibi görünüyor. Üretim kaliteleri konusunda çok iddialı olan Yücealpan Ailesi bu iddialarını daha geniş kitlelere ulaştırabilmek için marka yatırımına ağırlık vereceklerini söylüyorlar.

Genç Yücealpan’lar hep bir arada

Hafta içi geç saatler ve cumartesi dahil zamanının büyük bir bölümünü işte geçiren Barış Yücealpan, bu iş yoğunluğundan dolayı çok sosyal biri olmadığını söylüyor. Kendine ayırabildiği zamanları ise hobileriyle değerlendirdiğini anlatan Yücealpan, küçük yaştan itibaren yüzme, atletizm, binicilik, outdoor ve çeşitli savunma sporlarıyla uğraşıyor. Ancak, sorumluluklarının da artmasıyla birlikte son dönemde sadece fitness ve savunma sporu yapabiliyormuş. Hayata erken atılan genç yönetici, üniversiteden mezun olup askerliğini de yaptıktan sonra evlenir. İki yıllık evli olan Yücealpan ve eşinin henüz çocukları yok. Ancak genç çiftin birlikte vakit geçirememek gibi bir sıkıntıları da yok. Zira genç yöneticinin eşi Aslı Yücealpan da Fatoş Triko’da tasarımcı olarak çalışıyor.

Powered by Openmedia