İstanbul’da otel açıp, şehir otelciliği yapacak

Hasan Polatkan Atli / Ekonomi 2009 / Polatli otelcilik yön. Kur. Bşk. Yrd.

Son olarak Polatlı Otelcilik’in geçtiğimiz aylarda açılan üçüncü oteli Q Premium Resort’un kuruluşunda, her aşamada bire bir yer alan hasan, şimdi istanbul’da bir otel açıp şehir otelciliğine adım atmak istiyor.

İstanbul’da tekstil sektöründe faaliyet gösteren babası, Hasan üniversiteden mezun olunca başına geçsin diye hem daha kalıcı hem de daha ilgili olduğu bir alanda yatırım yapmak ister. Otelciliğe amcasından dolayı yabancı olmadıklarını, amcasının 1980’li yılların sonunda Turgut Özal’ın teşviki ile otelciliğe başlamış eski turizmcilerden olduğunu söyleyen Hasan, “Babam ilk otel yatırımını İstanbul’da yapmayı düşünürken, amcamın Güney’de faaliyet gösteriyor olması, rotayı Güney’e çevirmemize sebep oldu” diyor.

Böylece babası ile birlikte 2005 yılında şirket kurduklarını ve 2006 yılında ilk oteli açtıklarını belirtirken, başlangıçta hızlı bir şekilde büyüme amacında olmadıklarını dile getiriyor. “Ama kapasite ve otel sayısını arttırmanız sizi satış pazarlamada, satın almada, personel alımında ve birçok konuda güçlü hale getiriyor” diyen Hasan, bu doğrultuda otel yatırımlarını artırdıklarını ve 2008’de ikinci ve 2011’de de üçüncü oteli faaliyete geçirdiklerini açıklıyor.

İlerde bir şekilde işletme işi ile uğraşacağını bildiği için üniversitede ekonomi eğitimi alan Hasan, işletme masterı yapmayı düşünüyor. Üniversitede ekonomi eğitimi alma kararının doğru bir karar olduğunu belirtirken, “Ben neredeyse her sektörle ilgileniyorum her sektörü takip ediyor, ne alıp ne satarlar nerelerden kar ederler, hangi şirketler hangi taraflarıyla ön plana çıkıyor, gözlemliyor, araştırıyorum. Ekonomi de bu noktada her işin temelini oluşturuyor” diyor.

Üç otelin genel koordinatörü

Şimdi aile şirketi olan Polatlı Otelcilik Turizm ve Tic. AŞ’de yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak sahip oldukları üç otelin genel koordinatörlüğünü yapan Hasan, otellerin Antalya’da, Side-Alanya arasında faaliyet gösterdiğini belirtiyor. Otel işletmeciliğinde sırasıyla önce otelin işleyişini daha sonra satış pazarlama ve muhasebesel kısmını öğrendiğini söylüyor ve zamanla alıştığı otelciliğin severek yaptığı bir iş haline geldiğini dile getiriyor. “Küçüklüğümde yaz tatillerimin büyük kısmı amcamın otellerinde geçerdi. O yıllar güneyde turizmin ve otelciliğin de en keyifli ve doğru şekilde yapıldığı yıllardı. Otel sayısı çok az, turist kaliteli, her şey dahil sistemle henüz tanışılmamıştı. Bu yüzden otelciliğe o bölgede başlarken en azından bölgeye adaptasyon sıkıntısı yaşamadım” diyor. Küçükken hem tek çocuk olması hem de tüm ailenin de en küçüğü olması sebebiyle hep büyüklerle iç içedir. Aile içinde iş, ticaret gibi konuların hep yanında konuşup tartışıldığını, kendisinin de ilgiyle dinleyip, merak ettiğini ve sorguladığını söyleyen Hasan, bu yüzden zaten hep iş hayatına ve ticarete atılacağı zamanı bekler ve otel işine de dört elle sarılır. Otel işletmeciliğinde her konuyla ilgili güncel bilgiye sahip olmak gerektiğine değinen Hasan, otelde kullanılacak çarşafın türünden, iskelede kullanılacak ahşabın cinsine, yiyecek ve içeceklerin lezzet ve sunumundaki son yeniliklere kadar her işle ilgilenmekten büyük keyif alıyor.

Babası en büyük destekçisi

Bu sektörde her gün yeni şeyler öğrendiğini düşünen Hasan’ın babası bu konularda en büyük destekçisi. Babasının; ‘hata yapmaktan korkma’ diyerek en başından beri kendisine her yıl yeni sorumluluklar yüklediğini ve son bir yıldır artık tamamen kenara çekildiğini ifade ederken, “Okuldan dolayı ilk otelimizin yapım aşamasında fazla bulunamamıştım ,ikinci otelimizde ise mevcut bir oteli alıp renovasyon yaptık ve yine istediklerimi uygulamakta sıkıntı çektim fakat 2011 yılında tamamladığımız son projemiz Q Premium Resort ise edindiğim tüm tecrübelerin sonucunu ortaya çıkaracağım projeydi. Projesi, mimarisi, konsepti diğer otellerden farklı kılacak tüm özellikleri için yoğun uğraş verdiğim bir proje oldu” diyor.

Hasan, önümüzdeki yıllar için hedefinin ise İstanbul’da bir otel açarak şehir otelciliğine adım atmak olduğunu belirtiyor. Bu hedef doğrultusunda onu motive eden şeyin maddiyat değil adından söz ettirecek, olabildiğince sıra dışı bir projeye imza atmak olduğunu söyleyen Hasan, boş vakitlerinde yazın su sporlarıyla uğraşıyor, kışın seyahat ediyor, spor yapıyor ve arkadaşlarıyla vakit geçiriyor.

Powered by Openmedia