İtalyan markaya bölge müdürü oldu

Selen İnce / Uluslararası İlişkiler 2007 / Miroglio Motivi Bölge Müdürü

Dünyada toplam 1500 mağazası olan Miroglio Motivi’nin Türkiye, Macaristan ve Bosna Hersek’deki mağazalarının tüm işlerinden selen sorumlu. Bu işlere PR çalışmaları da dahil.

Daha lise yıllarından itibaren kariyer yapacağı alanlar arasına perakende sektörü de girer. Çünkü o yıllarda babasının hediyelik eşya mağazasında çalışmaktan, insanlarla iletişim kurmaktan hareket halinde olmaktan keyif alır. Bugün her ne kadar eğitimini aldığı alanda çalışmasa da bu eğitimin mesleğine faydalarını her zaman gören Selen, BİLGİ’deki özgür tartışma ortamının, iş hayatındaki tartışmalar sırasında takınması gereken pozisyonu gösterdiğini, ayrıca yan dal yaparak aldığı reklamcılık eğitimi sayesinde de şu an çalıştığı markanın reklam ve PR işleriyle de ilgilenmesine imkan verdiğini söylüyor.

Üniversitedeyken, önce Radikal gazetesi, ardından NTV ve Cnbc-e’de, yani hep medya sektöründe staj yapar. Bu stajların ardından medya sektöründe çalışmak istemediğine karar verir. Bu karar, mezun olduktan sonra işini kolaylaştırır. Staj yapmanın bu açıdan önemli olduğunu düşünüyor. Üniversiteden mezun olduktan sonra perakende sektörünün mutfağında çalışmaya başlar. Oxxo’da ihracat departmanında müşteri temsilcisi olarak profesyonel hayata adım atar. Fakat bu onu pek tatmin etmez çünkü sürekli ofiste zaman geçirmenin ona göre almadığını düşünür. Bu sebeple işten ayrılarak Calzedonia’da bölge müdürü olarak çalışmaya başlar.

Calzedonia’da iki yıl çalıştı

Burada mağazaların koordinasyonunu sağlar, yeni personele eğitim vermek, görsel düzenlemeleri yapmak, yeni personelin işe alım sürecinde yer almak, yeni mağaza açılışlarını organize etmekten sorumlu olur. İki yıl burada çalıştıktan sonra İtalyan hazır giyim markası Miroglio Motivi’ye geçer. “Son iki işimin bana en keyif veren yanlarından biri de yurtdışı seyahatlerimin fazlalığı. Bu bana hareketli doğamı hayata geçirme imkanı veriyor” diyen Selen, meslekte mağaza koordinatörlüğü ve görsel alanda uzmanlaşır.

Calzedonia SPA’de çalışırken, 2007 Şubat ayını İtalya’da görsel düzenleme ve bölge müdürlüğü eğitiminden geçiren Selen, Miroglio Fashion SPA’de, Makedonya, Sırbistan, Romanya, Hırvatistan, Macaristan ve İtalya’da yine bölge müdürlüğü ve görsel düzenleme eğitimi alır. Bu eğitimlerin şu an yaptığı işteki performansını ve başarısını çok ciddi şekilde etkilediğini düşünen Selen, şu an Motivi’de bölge müdürlüğü dışında görsel müdür olarak da görev alıyor. Motivi’nin Türkiye, Macaristan ve Bosna Hersek’teki mağazalarının bölge müdürlüğünü yürütüyor. Yani bu mağazaların tüm personelinin işe alımından, onların eğitiminden, mağazaların satış grafiklerinin değerlendirilmesinden, bu satış grafiklerine göre mağazanın görsel düzenlemesinin yapılmasından, siparişlerin düzenlenmesinden, promosyon uygulamalarından, reklam PR çalışmalarından, vitrinlerde kullanılacak ürün ve mankenlerden sorumlu.

Personel eğitimi üzerinde çalışıyor

Şu aralar sezon sonu yaklaştığı için indirim döneminin geldiğini söyleyen Selen, bu dönemi hareketlendirmek için promosyon çalışmaları yaptıklarını, aynı zamanda personel eğitimi ile ilgili bir proje de hazırladıklarını dile getiriyor. Markanın dünya genelinde 1500 mağazası olsa da kendisinin sorumlu olduğu bölgelerde daha çok yeni olduklarına dikkat çeken Selen, bu nedenle tanıtım ile ilgili geliştirilmesi gereken noktalar olduğunu, vaktinin büyük bölümünü bu noktalar üzerinde düşünerek geçirdiğini belirtiyor. Selen, “Markanın bu bölgelerde yeni olması benim kendimi geliştirmem ve göstermem için de büyük bir fırsat. Epey keyif alıyorum” diyor.

Kariyerine bu sektörün dışına çıkmadan devam etmeye karar veren Selen, bu sektörün tüm inceliklerini öğrendikten sonra, kendi butiğini hatta kendi butik zincirini açmayı hayal ediyor. Bir fırsat bulursa yüksek lisans yapmak isteyen Selen, işi gereği çok fazla seyahat ediyor. Genelde bir ayın yarısını yurtdışında geçiriyor. Türkiye’de olduğu zamanlarda da mümkün mertebe sevdiği insanlara birlikte olmaya çalışıyor. İş saatlerini alışveriş merkezlerinde geçirdiği için geri kalan zamanlarında açık havada olmaya çalışıyor. Yürüyüş yapmayı çok seviyor, kitap okuma alışkanlığını kaybetmemeye çalışıyor.

Powered by Openmedia