Kalitesi yüksek işlere imza atmak istiyor

Kürşat Koşmaz / Siyaset Bilimi 2003 / Telatiye Resort Yönetim Kurulu Başkanı

Altı yıldır sektörde yöneticilik yapan Kürşat, Rusya’nın Türk turizminde önemli rol oynayacağını düşündüğü için İngilizce ve Almanca’dan sonra Rusça öğrenmeyi hedefliyor.

Kürşat da arkadaşları gibi turizm sektöründe faaliyet gösteren ailesi sayesinde sektörle tanışır. Ailesi 26 yıldır turizm sektöründe faaliyet gösterdiği için o da neredeyse çocuk denecek yaştan bu yana bu sektörün mutfağında, en alt kademeden başlayarak her alanda deneyim ve bilgi sahibi olur. Üniversite eğitiminin sadece işine olumlu yönde etki etmediğini, hayata bakış açısının oluşmasına, düşüncelerinin ve tercihlerinin şekillenmesine, gelecekle ilgili karar vermesine büyük katkıları olduğunu düşünüyor. Siyaset bilimi bölümünün ise kendisine mesleki sıfat katan bir diploma vermese de analitik düşünce tarzını, yani hızlı düşünüp ileriye dönük daha sağlıklı kararlar alabilme becerisini ve o yönde bir bakış açısı kazandırdığını belirten Kürşat, üniversitede okurken, 2001-2002 yılları arasında CNN Türk televizyon kanalında dış haberler bölümünde çalışır. Bu sektöre kendini yakın hissetmediği için oradaki işi bırakır ancak bu çalışma sayesinde yeni insanlar tanıma imkanı bulur. Üniversiteden mezun olduktan sonra çalışma hayatı kendisini daha çok heyecanlandırdığı için yüksek lisans yapmayı düşünmez.

Hem turizm hem dış ticaret yaptı

Mezun olduktan sonra bir dönem bir yandan turizm sektöründe bir yandan da dış ticaret sektöründe faaliyet gösterir. Ailesinin otelinde çalıştığı o dönem, yaklaşık bir yıl Hollanda Türkiye arasında ithalatçılık yapar. Fakat turizm ve dış ticaret sektörünün bir arada ve tek başına mesai harcanarak yürütülmesi zor iki alan olduğunu belirten Kürşat, dış ticareti bırakıp ailenin turizm sektöründeki yatırımlarını geliştirmeye karar verir. Bunun için çalışmalara başlamadan önce 2003 yılında vatani görevini tamamlar.

Otelcilik sektöründe başarılı bir yönetici olmak için ön bürodan başlayıp, teknik servis, housekeeping ve F&B dahil her departmanda bilgi sahibi olmak gerektiğini söyleyen Kürşat, “Benim bu konudaki en büyük avantajım zaten ailemin yıllardır sürdürdüğü bu işte çocukluğumun geçmiş olmasıydı” diyor. “Akdeniz ve Ege bölgesinde yapılan sejour turizmle, şehir otelciliği arasında ciddi farklar ve buna bağlı zorluklar vardır. Bizim Alanya’da yürüttüğümüz otelcilik hizmeti her ülkeden, her yaştan gelen insanları bir çatı altında güvenli bir şekilde eğlencesiyle yiyecek-içecek hizmetiyle tatmin edebilmektir. Öyle ki bazen gelen konuklar iklim şartlarından dahi bizi sorumlu tutabilirler” diyerek sektörle ilgili bilgi veren Kürşat, tüm bunları yaparken geleneksel Türk konukseverliğini göstermek, personeli her konuda eğitmek, hizmet kalitesini artırmak ve her gün yeni hizmetler eklemek gibi bir yarış içinde olduklarını sözlerine ekliyor.

Altı yıldır aile otelinin başında

Bugün Antalya/Alanya’ta faaliyet gösteren Telatiye Resort otelin şirket yönetim kurulu başkanlığını ve genel müdürlüğünü yürüten Kürşat, tesislerine gelen her misafiri ülkelerine mutlu ve zihinlerinde güzel anılarla göndermeyi hedefliyor. Aktif olarak altı yıldır aile şirketinin başında olan Kürşat, her sezon öğrenmesi ve personeline aktarması gereken yığınla bilgi olduğunu keşfediyor. Otelcilikte yabancı dil eğitiminin çok önemli olduğuna dikkat çeken Kürşat, üniversitede aldığı İngilizce eğitimi dışında, ağırlıklı olarak Alman turistlere hizmet verdikleri için ikinci bir dil öğrenmek için üç ay Almanya’da dil eğitimi kursuna giderek, kendini geliştirir. Almanya’da kaldığı dönem, insanları daha yakından tanımaya çalışır, ne yiyip içtiklerini, nerelere gittiklerini, nelere ilgi duyduklarını öğrenir. “İnanın vereceğiniz hizmette bu insanların yaşam tarzını görmek, anlamak çok önemli” diyen Kürşat, şimdi sırada Rusya olduğunu açıklıyor. Rusya’nın Türk turizminin geleceğinde çok büyük bir oyuncu olacağına dikkat çeken Kürşat, bilinenin ve ön yargıların aksine Rusların alım gücü yüksek, eğlenceyi, gezmeyi, görmeyi, öğrenmeyi çok önemseyen insanlar olduğunu, şimdi de onların kültürünü çok daha yakından tanıması gerektiğini düşünüyor.

Gelecekte otelcilik sektöründe yeni ve farklı ama her şeyden önce kalitesi yüksek işlere imza atmayı hedefleyen Kürşat, iş dışında kendine ayırdığı özel zamanlarında plaj voleybolu, tenis oynamaktan, sinemaya gidip kitap okumaktan keyif alıyor.

Powered by Openmedia