Kariyer basamaklarını adım adım tırmanıyor

Onur Başar – Uluslararası İlişkiler 2007 – Philip Morris Sabancı Pazarlama ve Satış A.Ş – Bölge Satış Sorumlusu

Sahada çalışmanın onda yarattığı heyecanla hemen iş hayatına atılan Onur, kariyer hedeflerini sağlam bir şekilde gerçekleştirerek yükselmeyi hedefliyor.Mezun olmaya yakın hatta o zamanki kariyer günlerinden itibaren FMCG sektörünü, özellikle satış departmanlarındaki saha kariyerlerini gözüne kestirmeye başlayan Onur’un dinamik saha koşullarında çalışmak aklının bir köşesine yerleşir. İşe temelinden, sahadan başlayarak emin adımlarla ekip şefliği, bölge yöneticisi gibi üst basamaklara tırmanma konusundaki kariyer hedeflerini daha o zaman belirlemeye başlar.

İkinci sınıfın sonunda Arkas Denizcilik Ve Nakliyat A.Ş. Dış Hesaplar departmanında staj yaparak sisteme veri girişi ve bazı evrak işleri ile uğraşır. Burada şirket kültürü ve iş yapış şekilleri hakkında birçok bilgi edinir. Üçüncü sınıfın sonunda ise baba mesleği olan bankacılığa merak salar Onur. Bu yüzden de Garanti Bankası’nda staj yapmaya karar verir. Böylelikle ileride ne yapıp ne yapmayacağına dair fikirleri daha da netleşir. Lisans eğitimi bittiğinde bir an önce iş hayatına atılıp tecrübe kazanmayı kafasına koyar. Hırslı yapısı ve bir şeyler öğrenme isteği onu iş dünyasının kapısını çalmaya iter.

Bölge satış sorumlusu oldu

Mezun olur olmaz askerlik engelimden kurtulması gerektiğini düşünerek mezun olduğu yılın sonunda askere gider ve döner dönmez iş başvuruları yapmaya başlar. Üç ay içerisinde yaklaşık 10-15 şirketle görüştükten sonra saha kariyerine başlamak için en uygun olacağını düşündüğü THY DO&CO Müşteri Temsilcisi pozisyonunu kabul eder ve böylelikle Eylül 2008’de kariyer hayatı da başlamış olur. Onur burada Emirates, British Airways, Air France gibi yabancı müşterilerden sorumlu olarak çalışır. Onur buradaki işini “Vardiyalı ve zamana karşı yarışı içinde barındıran bir işti. Kabin ekibi, Türkiye istasyon yetkilileri ve havalimanı çalışanlarını aynı anda koordine etmek ve uçağı eksiksiz zamanında kalkışa hazırlamak yorucu fakat keyifliydi. Ekip çalışmasını ön planda tutan, uyumlu ve çalışkan bir saha ekibimiz vardı” sözleriyle tanımlasa da vardiyalı çalışma saatleri sebebi ile zamanla geleceğe aydınlık bakamaz hale gelir ve Ocak 2010’da Philip Morris Pazarlama ve Satış A.Ş’de bölge satış sorumlusu olarak kariyerime devam etme kararı alır. Şimdi burada sorumlusu olduğu bölgede şirketin rekabetçiliğini korumaya ve doğru portföy yönetimini yapmaya yönelik çalışmalarda bulunuyor.

Bayi ilişkileri ve satış konusunda uzmanlaşan Onur şirket içi eğitimlere de katılarak işinde daha çok yetkinlik kazanıyor. Sahadaki aktif eğitimler ve uygulamalı eğitimler sayesinde her geçen gün işinde daha da profesyonelleşiyor.

Kararlı, inatçı ve asla pes etmeyen yapısıyla her zaman işinde başarıyı yakalayan Onur’un analitik düşünebilme yeteneği ve ekip çalışmasına yatkınlığı da bu başarıya ulaşmasındaki en büyük etkenlerden.

Gerçekleşen iş hedefleri sonrasında hem bireysel hem de ekip olarak ödüller de alan Onur saha çalışanı olduğu için sahadaki hareketlerinin şirket sorumluluk anlayışı açısından çok önemli olduğunu düşünüyor ve bu yüzden yayalara diğer taşıtlara saygılı olmak gerektiğini savunuyor. Bu sebeple kazasız geçirilen yıl için aldığı “Kazasız Tam Yıl” ödülü onun için büyük önem teşkil ediyor.

Bir sonraki adım saha ekip şefliği

İşine başlarken kendisine koyduğu hedefler doğrultusunda ilerlemeye devam eden Onur ilk hedefi olan saha tecrübesini kazanmış durumda. Bundan sonraki adımı da saha ekip şefliği pozisyonuna atanmak olarak planlıyor. Sonrasında ise bölge yöneticiliği yaparak kariyer basamaklarını tırmanmayı hedefliyor.

Temmuz 2010’da eşi Dilek ile evlenen ve Ocak 2013’te oğlu Rüzgar’ı kucağına alan Onur iş dışındaki vaktini genellikle ailesiyle geçiriyor. Onlarla birlikte daha önce görmedikleri yerlere gidebilmek en büyük zevklerinden. Rüzgar doğduktan sonra zaman bulup eşiyle sinemaya kaçabilmek ise en büyük aksiyonlarından biri haline gelmiş.

Sporcu yanıyla da öne çıkan Onur futbol ve basketbol oynarken kış aylarında da snowboard yapıyor. Spordaki en büyük tutkusunu ise altını çizerek vurguluyor: FENERBAHÇE!

Powered by Openmedia