Laboratuvar kalite güvence servisleri alanında uzmanlaştı

Burak Diktaş / İşletme-2000 / Vivamed Sağlık Ürünleri Genel Müdürü

Dört yıl önce Vivamed Sağlık Ürünleri’ni kurar. Hedefi, laboratuvar ekipmanları dışına çıkarak, sektörün genel ihtiyaçlarını karşılayabilecek ürünlere yönelmek.

Sektöre adım atmasına babası vesile olur. Üniversiteyi bitirip askerliğini yaptığında, çocukluğundan beri duymaya alıştığı kelimeler ve terimlerle yüz yüze gelmenin zamanı olduğunu düşünür. Üniversitede aldığı istatistik ve SPSS eğitiminin yaptığı işe çok faydasını gördüğünü söyleyen Burak, “Sağlık sektöründe çalışıyorsanız genellikle doktor olmanız gerektiği ile ilgili bir önyargı vardır. Fakat bizim alanımızda bunun tam tersi geçerli. Faaliyet alanımız ağırlıklı istatistik ve raporlama olduğundan okulda aldığım derslerin sıkça faydasını görüyorum” diyerek aldığı eğitimin işine katkısından söz ediyor. Yüksek lisans yapmadığını ancak yapmayı düşündüğünü söyleyen Burak, BİLGİ’nin e-MBA pazarlama programına yazılmayı düşünüyor.

Üniversite yıllarında havayolu şirketi Pegasus’un muhasebe/ finans departmanında staj yapan Burak, bu staj döneminde, yapı olarak ofiste çalışmaya yatkın olmadığını görür. Ayrıca raporlar, bütçeler ve yıllık tahminleri hazırlama konusunda da bu staj sayesinde tecrübe edinir.

 

Dört yıl önce şirket kurdu  

Üniversiteden mezun olduktan sonra 2001 yılında askerliğini tamamlar, dokuz  yıl ilaç sektörde farklı firmalarda satış ve satış müdürlü pozisyonlarında görev alır. Dört yıl önce kendi firmasını kuran Burak, bugün Vivamed Sağlık Ürünleri şirketi olarak sektöre hizmet verdiklerini açıklıyor. 2009 yılında evlenen Burak’ın oğlu Ege, 2012yılı Mayıs ayında dünyaya gelir.

Mesleğinde laboratuar kalite güvence servisleri alanında uzmanlaşan Burak, konu ile ilgili gerek yurt dışında distribütör firmalardan, gerekse Türkiye’de konunun uzmanlarından eğitimler alır. Farklı dernekler tarafından üç yılda bir düzenlenen ulusal kongre ve sempozyumlara düzenli olarak katılır. Yine bu konu ile ilgi biyokimya dernekleri tarafından düzenlenen teorik ve pratik eğitim workshoplarına katılır.

Yaptığı işin tanımlayan Burak “Tetkik yaptırdığınız laboratuarlardan (devlet, özel, üniversite ve askeri hastane laboratuarı olabilir)  aldığınız sonuçların ne kadar güvenilir olduğunu, kurumlarda çalışan cihazların ne kadar doğru sonuç verdiğini gösteren raporlar hazırlıyoruz” diyor. Çalışma hayatına atıldığı dönemlerde bu ürünlerin Türkiye’de ilk defa piyasaya sunulduğuna ve hastanelerin yüzde 90’ının konuyla ilgili hiçbir bilgisinin olmadığına dikkat çeken Burak, tüm Türkiye’de laboratuarları gezerek, personel, doktor, uzman ve asistanlara eğitim seminerleri düzenleyip sunumlar yaparak bilgilendirip, bilinçlendirdiklerini dile getiriyor.

 

Hem genel hem de satış müdürü

“On sene zarfında çok yol kat ettik. İki sene önce bizim de çabalarımızla Sağlık Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği uyum süreci çerçevesinde bu ürünlerin tüm laboratuarlarda kullanılması zorunlu hale geldi. Biz pazar lideri olurken, merdiven altı tabir edilen laboratuarlar azaldı ve hastalar daha doğru ve kaliteli sonuçlar almaya başladılar” diye konuşan Burak, şu an şirketinde hem genel müdür hem de satış müdürü pozisyonunda görev alıyor. Öncelikli görevinin rutin müşteri ziyaretleri, katılacakları devlet ihaleleri için son kullanıcı fiyatlarının hazırlanması, yurtdışı ile yazışma ve görüşmeler, siparişlerin müşteriye doğru ve zamanında ulaşmasını sağlamak, bayilerle olan iletişim ve bayileri etkin kullanabilme olduğunu ifade eden Burak, dört sene sonunda emekleme döneminden, olgunluk dönemine geçtiklerini düşünüyor.

Bu yüzden ilerleyen süreçte ürün portföylerini farklı ürünlerle geliştirmeyi hedefleyen Burak, laboratuar ekipmanları dışına çıkıp sektörün genel ihtiyaçlarını karşılayabilecek ürünler seçmeyi planlıyor. “Kısaca tüm yumurtalarımızı aynı sepete koymamaya çalışacağız” diyen Burak, Türkiye’de alanlarında pazar lideri olduklarını ve her sene distribütörü oldukları firmanın bütçe ve satış hedeflerinin üzerine çıkarak gelişmekte olan pazarlarda ilk üç sırada yer aldıklarını vurguluyor. İş dışında yelken yapmak, motosiklet kullanmaktan keyif alan Burak, bu iki hobisi ile hayatın getirdiği zorluk ve streslerden uzaklaşıp, farklı bir dünyaya yolculuk yaptığını söylüyor.

 

DÜN

YRD. DOÇ. DR. METEHAN SEKBAN

KUŞTEPE BAHÇE

 

BUGÜN

BABASI

EVİ

 

EN SON

İSİM ŞEHİR BİTKİ

DJANGO UNCHAINED

DUBAI

Powered by Openmedia