Moda kategorisinde fark yaratıyor

Sezin Özkan / Siyaset Bilimi 2002 / Gittigidiyor/ebay Moda Kategori Müdürü

Boyner’de yedi yıl çalıştıktan sonra Türkiye’nin en işlek alışveriş merkezi Gittigidiyor.com’a geçen Sezin, burada moda kategorisini çok farklı noktalara götürmeyi hedefliyor.

Üniversitede okurken tekstil sektöründe yaptığı staj sayesinde, tekstil ve perakende sektöründen çok keyif aldığını anlayan Sezin daha o yıllarda kariyerini perakende sektöründe yapmaya karar verir. Öğrenciyken her yaz aile şirketinde çalışan Sezin, mezun olmadan önce özellikle aile işlerinde çalışarak edindiği iş tecrübesinin bugün yaptığı işte büyük avantajlarını görür. Bu çalışmalar sayesinde insan ilişkileri ile ilgili çok şey öğrendiğini söyleyen Sezin, “Bugün yaptığım işin en önemli araçlarından biri insan ilişkileridir. Mezun olmadan önce çalışmış olmanın özellikle iş disiplini sağlaması açısından her zaman çok faydasını gördüm.” diyor.

Üniversitede aldığı siyaset bilimi eğitiminin de şu an yaptığı işte olumlu etkisi olduğunu düşünen Sezin, siyaset biliminin genel kültürü arttıran bir bölüm olduğunu, bu nedenle işine doğrudan etki ettiğini ve bu eğitimin de etkisi ile işinde başarılı olduğunu düşünüyor. Üniversiteden mezun olduktan sonra önce GAP Liason’da kumaş departmanında staj yapan Sezin, 2003 yılı Ekim ayında Gaat Türkiye ofisinde Ladies Fast Fashion kategorilerinde çalışmaya başlar. Burada bir yıl Gaat/George markası ladies fast fashion/g21 departmanlarında asistant merchandiser olarak çalıştıktan sonra Boyner’den bir teklif alarak perakende sektörüne geçiş yapar.

Boyner’le birlikte perakende sektörüne adım attı

2004 yılı Eylül ayında Boyner’de işe başlayan Sezin, 2011 yılı Ağustos ayına kadar Boyner Büyük Mağazacılık’ta kadın kategorisi satın alma yöneticisi olarak çalışır. Boyner’e geçme kararının çok doğru bir karar olduğunu düşünen Sezin, burada 7 yıl çalıştıktan sonra, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında eBay’in Türkiye iştiraki GittiGidiyor.com’da çalışmaya başlar. Sezin, moda kategori müdürü olarak görev aldığı GittiGidiyor.com’da kadın-erkek-çocuk-unisex kategorilerinin yanı sıra ev tekstili ve mücevher, saat kategorilerinin de yönetiminden sorumlu. Alanının genişlemesinin, özellikle erkek ve çocuk kategorilerinde, kendini geliştirmesine yardımcı olduğunu dile getiren Sezin, “Sanırım burada olmamın en önemli etkeni Boyner’de edindiğim tecrübe ve işime duyduğum heyecan. Kendimi çok şanslı görüyorum çünkü belki de istediği işe sahip olan nadir insanlardan biriyim. Tabii buna ek olarak alanında en başarılı firmalarda çalışmış olmam da bugün bulunduğum yere gelmemde rol oynamıştır.” diyor.

Sektörde kadın giyiminin her alanında uzmanlaşan ve kadın ürünlerinin tamamının satın almasını yapan Sezin, uzmanlaşmak ve işinde daha da başarılı olmak için üniversitede aldığı eğitim dışında, mesleki eğitimler alır, çeşitli seminerlere katılır. Bu çerçevede 2008 yılında Paris’te düzenlenen Paris Fashion Institute’de “marka yönetimi ve pazarlaması” alanında eğitim alan Sezin, Boyner’de yaptığı pek çok proje yönetimi ve ithalat satın almalarının da kendisini geliştiren diğer alanlar olduğunu dile getiriyor. Sezin bununla ilgili; “Öncelikle ben de bir müşteriyim ve kadınım. Bu nedenle ayakkabı ve çanta her kadın gibi benim için de olmazsa olmazlardan. O yüzden bu satın almaları yapmak bana hep çok daha kolay ve eğlenceli gelmiştir.” diye ekliyor.

Kurumsal firmalarla çalışıyor

GittiGidiyor.com’da birçok kurumsal firma ile anlaşmalar yapan Sezin, bu aralar daha çok bu konu üzerine yoğunlaşmış durumda. Sezin, yeni çalıştığı bu kurumda moda kategorisini çok farklı noktalara götüreceklerini vurguluyor. GittiGidiyor’da 4.000 bin farklı kategoride 3 milyon ürünün yer aldığını belirten Sezin,  2012’de en büyük hedeflerinin daha fazla kurumsal satıcının GittiGidiyor’da satış yapmasını sağlamak olduğunu belirtiyor.

Kariyerine bu sektörde devam etmeyi düşünen Sezin, 43 ülkede faaliyet gösteren eBay’in dünyanın en önemli e-ticaret şirketlerinden biri olduğunu belirtiyor. Sezin, kariyer hedefleri arasında eBay dünyasında yurtdışında çalışmanın olduğunu da ekliyor.

Sektörde başarı için en önemli öğeyi; “İnsanın önce kendini tanıması, güçlü yönlerini tespit edip buna göre çalışacağı alanları tercih etmesi” diye tanımlayan Sezin, seyahat etmeyi çok seviyor. En büyük hobisinin seyahat olduğunu söyleyen Sezin’in gittiği şehirleri önceden çok iyi araştırdığını ve o şehirle ilgili her şeyi önceden öğrendiğini belirtiyor. Kitap okumayı ve yüzmeyi çok seven Sezin, arkadaşları ile yemek yemekten ve alışveriş yapmaktan da keyif alıyor.

Powered by Openmedia