“Muhabirlik özveri isteyen bir meslek”

2007 yılında BİLGİ Ekonomi ile Medya ve İletişim Sistemleri bölümlerinden çift anadal yaparak mezun olan Özge Birişik, şu an Star TV Ana Haber ekibinde muhabir olarak çalışıyor. EuroStar’da da hafta sonu haber bülteni “Eurohaber”i sunuyor.

Ekonomi ile Medya ve İletişim bölümlerini çift anadal yaparak bitiren Özge, öğrenciliğinin bir yılını da Erasmus değişim programı ile Almanya’daki European University Viadrina’da geçirdi. Yüksek lisansını Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamlayan Özge, aynı zamanda araştırma görevlisi olarak çalıştı. Şu anda ise, Star TV Ana Haber ekibinde muhabirlik, EuroStar’da “Eurohaber”in sunuculuğunu yapıyor.  

“BİLGİ’li olmak verdiğim en doğru kararlardan biriydi”
Öğrencilik yılları için, “Hayatımın en güzel dönemleriydi. Dolu dolu bir öğrencilik yaşadım. Öğrenci Birliği ve çeşitli kulüplerde görev aldım. Sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına katıldım ve bol bol seyahat ettim. Kimi zaman yurt dışındaki öğrenci haftaları ve konferanslara katıldım, kimi zaman da NATO’nun davetlisi olarak Brüksel’e gittim. Tabii, bunların bir kısmında BİlGİ’nin sunduğu imkanların da önemli bir katkısı oldu. Geriye dönüp baktığımda BİLGİ’li olmanın verdiğim en doğru kararlardan biri olduğunu düşünüyorum” diyor.

Yoğun öğrencilik dönemine rağmen, Turkcell ve Pepsi’de staj yapan Özge, mezun olacağı dönemde Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulu’nda İletişim Koordinatörü olarak çalışır. Siyaset Okulu, Global Liderlik Forumu ve Ortadoğu Çalışmaları gibi programlar organize eder. Koç Üniversitesi’nde yüksek lisansı devam ederken de, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nde (KAGİDER) Proje Yöneticisi olarak çalışır.

“Yrd. Doç. Dr. Okan Tanşu’nun payı var”
Üniversiteye Ekonomi Bölümü öğrencisi olarak başlasa da aklının bir yerinde her zaman İletişim Sektöründe çalışmak olduğunu anlatan Özge, “ Nitekim, birinci sınıfta seçmeli ders olarak aldığım medya dersinin ardından, seçmeli dersle yetinmeyip bütün bölümü okumaya karar verdim ve bir yerde medya serüvenim de başlamış oldu. Burada MED101 dersinin hocası sevgili Yrd. Doç. Dr. Okan Tanşu hocamın payı olduğunu da belirtmek gerek.Ancak, BİLGİ’den mezun olur olmaz hemen medya sektöründe çalışmaya başlamadım, Koç Üniversitesi’nden kabul edilince, önce yüksek lisansımı tamamladım. Ardından da NTV’de staja başladım ve devamı geldi” diyor.

Çalışma hayatı ile öğrenciliği paralel ilerleyen Özge, o dönemde kendini sahada haber hazırlarken bulduğunu şöyle anlatıyor: “Gündemin çok da yoğun olduğu bir dönemde başlamıştım staja. Kısa sürede sahada haber hazırlamaya başladım ve staj döneminin ardından muhabir olarak haber merkezine katıldım. Haber paketlerinin ardından canlı yayınlar geldi. 2011 yılında ise Star TV Doğuş Yayın Grubu bünyesine geçtikten sonra, Star Ana Haber ekibine katıldım. O zamandan bu yana haber merkezinde muhabirlik görevini sürdürüyorum. Haberler hazırlıyorum, canlı yayınlar yapıyorum, çoğunlukla İstanbul’dayım, ancak sıcak bir gelişme olduğunda bizler de hemen bölgeye gidiyor ve gelişmeleri haberin olduğu yerde takip ediyoruz. Star Haber’deki görevimin yanısıra, Star Avrupa, yani Eurostar’da da spikerlik yapıyor ve hafta sonu haber bülteni olan “Eurohaber”i sunuyorum. Ayrıca, dış haber masasına da destek oluyorum.”

Tarihe tanıklık ediyorlar
Medya sektöründe çalışmanın en büyük ayrıcalığının tarihe tanıklık etmek ve en önemlisi hazırladığı haberlerle milyonlarca kişiye ulaşabilmek olduğunu söyleyen Özge, hele de hazırlanan haberle ilgili güzel geri dönüşler almak ve yeri geldiğinde bir şeylerin değişmesini sağlayabilmenin mutluluk verdiğini belirtiyor. “Bir başka ayrıcalığı ise zaman zaman sürprizler ve güzel maceralar da yaşamanız. Hayatımda hiç gidebilir miydim bilmiyorum ama haber hazırlamak için Amazon Ormanları’nda bir hafta geçirdim örneğin :) Ancak, genel resme baktığınızda yoğun bir çalışma temposu içindeyiz. Olay yerinde oluyoruz, bazen bir güne birden fazla haber ve canlı yayın sığdırıyoruz. Muhabirlik meşakkatli, özveri isteyen bir meslek. Bu yüzden çevremdekiler, bir yandan hayalimin peşinden gittiğim için ne kadar şanslı olduğumu söylüyor, bir yandan da çalışma temposunun ne kadar yoğun olduğunu dile getiriyorlar tabii ki” diyor.

“Öğrencilik yıllarının bir kısmını santralistanbul Kampüsü’nde geçirebilmek isterdim” diyen Özge, zaman zaman haber için geldiği üniversitede kampüse ayak basar basmaz öğrencilik yıllarına geri döndüğünü söylüyor.

Özge’nin iş dışında yaptıkları arasında bir numarayı müzik alıyor. Flamenko’yu çok seviyor ve yoğunluğuna rağmen kursuna devam etmeye çalışıyor. Özge’nin gelecek planları arasında ise, bu sektörde ilerlemek ve bir şekilde dolaylı olarak da olsa akademiye dönüş yapabilmek yer alıyor.

 

Editör’den not: 18 Mayıs tarihinde evlenen Özge Hanım’a, düğün hazırlıkları sürerken röportajımıza zaman ayırma inceliğini gösterdiği için teşekkür ediyor ve ömür boyu mutluluklar diliyoruz.

Powered by Openmedia