MÜZİSYENLER: Annesinden gizli albüm yaptı

Çağrı Müftüoğlu / Sinema Televizyon 2006

Onu ilk annesi Emel Müftüoğlu’nun kliplerinde gördük. Annesinden gizli hazırlıklarını yaptığı ilk albümünü 2009 yılında çıkardı. Bugünlerde ise ikinci albümünü piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor.

İzmir Karşıyaka’da dünyaya gelen Çağrı, eğitim hayatına dört yaşındayken International British School’da başlar. Ortaokul eğitimine İstek Vakfı Atanur Oğuz lisesinde devam eden Çağrı bir sene Amerika’da eğitim aldıktan sonra liseyi Yüzyıl Işık Okulları’nda bitirir. Türk pop müziğinin sevilen isimlerinden Emel Müftüoğlu’nun  kızı olan Çağrı, küçüklüğünden beri şarkı söylemek istediğini ve daha o yaşlardan itibaren beste yapmaya başladığını söylüyor. Üniversiteden önce aldığı şan eğitimleri ile müzik kariyerine yön vermeye başlayan Çağla, ilk olarak annesinin 1995 yılında çıkan “Hovarda” adlı şarkısının video klibinde rol alır ve ardından 2000 yılında yine annesinin “Mucize” adlı stüdyo albümünde bulunan “Kal Benimle” adlı şarkıda annesi ile bir düet gerçekleştirerek müzikseverlerin dikkatini çeker.
Müzik onun çocukluk hayali olduğu halde üniversitede sinema okuyan Çağrı, bunun sebebini, “Konservatuara gitmek istiyordum, fakat babam beni kandırdı. Daha doğrusu ailemin daha mutlu olacağını bildiğim için başka bir bölüm okumam gerekiyordu. Sinemada bana çok yakın olduğu için bu bölümü seçtim” diye açıklıyor. Üniversiteden mezun olduktan sonra iki sene süren bir çalışmanın ardından 2009 yılında kendi adıyla aynı ismi taşıyan ilk stüdyo albümünü piyasaya süren Çağrı, ilk kilibini aynı zamanda çıkış şarkısı olan ‘Kapıyı Kapat’a, ikinci kilibini de ‘Film Metni’ adlı şarkısına çeker. Bu albümden kilibi çekilen üç şarkının klip yönetmenliğini Teoman Topçu üstlenir. 8 şarkıdan oluşan albümün prodüktörlüğünü İzel, tüm şarkıların aranjmanlarını ise Sinan Akçil yapar. Albümdeki dört şarkının söz ve müziğinin kendisine ait olduğunu söyleyen Çağrı, ikisinin söz ve müziğinin ise Sinan Akçil’e ait olduğunu, albümdeki ‘Film Metni’ adlı şarkıyı Sinan ile birlikte yazdıklarını belirtiyor.

Hem söz yazıyor hem beste yapıyor

Annesi ve babası teşvik etmediği halde müziğe yönelen ve ilk albümünü çıkaran Çağrı, ailesinin haberi olmadan Sinan Akçil ve İzel’le beraber çalışmalara başlar. Albümün her şeyiyle kendisi ilgilenir. Sonunda Sinan Akçil ile her şeyi hazırlayıp bitirir ve şarkılarını annesi ve babasına dinletir. “Dinlediklerinde çok etkilendiler, annem ağladı. Bu kadar istekli olduğumu görünce de bu işi yapmama izin verdiler” diyen Çağrı, özel hayatıyla değil, her zaman yaptığı işlerle ilgili konuşulmak istiyor. Çağrı’nın en büyük ideali, işini en iyi şekilde yapmak. “Sevilen şarkılar yapmak istiyorum, böyle sanatçıların daha çok sevildiğini, sayıldığını düşünüyorum” diyen Çağrı, şarkılarının sözlerini yazıyor, bestelerini kendisi yapıyor. Kimseden beste almak istemediğini söyleyen Çağrı, ilk albümdeki Sinan Akçil’e ait iki şarkıyı ilk dinlediğinde çok sevdiği için, sanki kendisi yazmış gibi hissettiğini ve bu yüzden albüme koyduğunu açıklıyor.

İkinci albümü yakında piyasada

Şu sıralar ikinci albümünü bitirmek için yoğun bir şekilde çalışan Çağrı, bu albümü Ertuğ Ergin’le yaptıklarını açıklıyor. ‘Kapıyı Kapat’ adlı şarkısı ile ayrı bir tarz oluşturarak müzik dünyasına ilk adımını atan Çağrı, annesi Emel Müftüoğlu gibi müzik dünyasında kendinden çokça bahsettirir ve belli bir hayran kitlesi oluşur. Bunu hayatının merkezine müziği koyarak gerçekleştirdiğini söyleyen Çağrı, “Benim hayatımda müzik hep vardı. Liseyi bitirdikten sonra bir kaç kez albüm yapmaya çalıştım fakat hep bir aksilik oldu ve projeler iptal oldu. En sonunda 2009’un Eylül ayında ilk albümümü tamamladım. Ne annem ne de babam istemediler müzik ile uğraşmamı, hala da istediklerini sanmıyorum. Elimdeki imkanlarla yapabileceğim ve kendimi geliştirebileceğim en iyi işti bence, güzel bir iş yaptığımı düşünüyorum. İçim rahat ve ardıma bakmıyorum, mutluyum” diyor.

Müzik dışında oyunculuk yapmayı da düşünen Çağrı, bunun için bir süre oyuncu Zerrin Sümer’den ders alır. İyi olduğunu düşündüğü ve inandığı bir film projesinde rol almayı düşündüğünü söyleyen Çağrı, çocukluğundan beri şiir yazıyor, beste yapıyor. Sanatın bu dalıyla ilgilenmeyi sevdiğini dile getiren Çağrı, gece hayatından nefret ediyor. Evde olmaktan keyif alıyor, resim yapıyor, bilgisayar oyunu oyuyor, kitap okuyor, film izliyor, senaryo yazıyor.

Powered by Openmedia