MÜZİSYENLER: İnsanların kalbine dokunmak istiyor

Jülide Özçelik / Müzik-Vokal performans 2004

Mezun olmadan evlenir ve çocuk sahibi olur ama müziğe hiç ara vermez. İstanbul 12 orkestrasında birçok defa sahne alır. İki sene önce ilk albümünü çıkaran Jülide, bugün ikinci albümüne hazırlanıyor.

Çocukluğundan beri müziğe ilgi duymasına rağmen ailesinde müzisyen olmadığı için müzikle ilgilenmesi ancak liseden sonra mümkün olur. O zamana kadar ailesini ikna etmek için uğraşan Jülide, liseden sonra Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nin (MSM) sınavlarına girer, hafif batı müziği ve klasik Türk musikisi bölümlerini kazanır. Hafif batı müziği bölümünü tercih ederek, dört yıl MSM’de eğitim alır. MSM’den mezun olduğu yıl, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin müzik bölümünde okuyan bir arkadaşının tavsiyesi üzerine müzik bölümünün tam burslu sınavına girer ve kazanır. Bilgi’yi tercih etmesinin sebebini; “Klasik şan eğitimi almak istiyordum. Diğer konservatuarlarda kısıtlayıcı bir zihniyetin olduğunu arkadaşlarımdan duyardım ve bana garip gelirdi. Klasik eğitim alan birinin caz, Türk müziği ya da pop müzik dinlemesi yasaktı. ‘Yasak’ kelimesi beni çok ciddi bir şekilde diğer konservatuarlardan uzaklaştırdı” şeklinde açıklıyor.

“Bence sanatın hiçbir dalında yasak ya da kısıtlama olamaz, olmamalı. Bilgi’den arkadaşlarla yaptığım görüşmelerde orada böyle bir zihniyetin olmadığını almadım. Açıkçası Bilgi’nin en cazip tarafı bu oldu” diyen Jülide, zihniyete çok önem veriyor, projeler üretebilmek için kafaların rahat ve özgür olması gerektiğine inanıyor.

Üniversitede okurken aldığı derslerin kendisine çok büyük katkısının olduğunu söyleyen Jülide, bu dersler sayesinde; sadece iyi bir müzisyen olmanın yetmediği, saygının, ego kontrolünün ve insani özelliklerin de çok önemli olduğu mesajını aldığını belirtiyor. “Müzik bölümü zaten canlı sahneydi bizim için. Çoğu dersimiz performansa yönelik olduğundan bizim müzikal gelişimimize çok katkı sağladı. Okuldaki performanslarımız olmasaydı belki de şimdi ki konserlerimizde bu kadar rahat olamayabilirdik” diyen Jülide, dördüncü sınıfa geçtiği yaz evlenir. Çünkü dördüncü sınıfın ilk dönemi hamiledir ve doğuma denk geleceği için ikinci dönemini dondurmak zorunda kalır. Bir seneyi kızı Nisan’ı büyüterek geçirir ve 2004 yılında okula kaldığı yerden devam ederek mezun olur.

İstanbul 12 Orkestrası’nın solisti

“Mezuniyet konserimiz bahçede oldu. Kızım yeni yürüyordu ve sahneye çıkmak, yanıma gelebilmek için ağlamıştı. Enteresan bir gündü benim için” diyerek bu güzel anıyı bizimle paylaşan Jülide’nin, 2008 yılının başında Kadıköy Müzik Yapım’dan ‘Jazz İstanbul Volume 1’ adlı albümü çıkar. Albümü çıktığında ikinci kızı Zeynep’e hamiledir. Bir sene kadar kızını büyüttükten sonra, albümüyle ilgili konserlerine başlar.

Eğitimi sırasında da farklı projelerde yer alan Jülide, halen kendi albüm projesiyle konserlerine devam ediyor. Ayrıca 16 kişilik ‘İstanbul 12 Orkestrası’nın solistlerinden biri olan Jülide, burada da çok farklı stillerde şarkılar söylüyor. Albümündeki ‘Kendinle kalırsın’, ‘Nisan valsi’, ‘Sıradan bir gün’ adlı parçaların kendisine, ‘Bugün neden gelmedin’ adlı parçanın Erhan Gündem’e ait olduğunu söyleyen Jülide, albümde altı tane de türkünün yer aldığını belirtiyor. Konserlerde albümü olduğu gibi çaldıklarını söyleyen Jülide, “Bazen Özdemir Erdoğan’dan birkaç parça eklediğimiz de oluyor. Albüm çıkalı yaklaşık 3 yıl olacak. Zaman içinde etkilerini daha da çok hissetmeye başladık” diyor.

Bugün düzenli olarak ayda bir Beyoğlu Hayal Kahvesi’nde, bazen Nardis’te, bazen üniversitelerde, Kanyon AVM ‘de konserler veren Jülide, bu yaz Temmuz ayında 17. İstanbul Caz Festivali’nde sahne alır. Popüler kültüre hizmet etmediği için birçok insana ulaşmakta zorlandığını düşünen Jülide, zararlı görünse de internetin dinlenmelerinde etkili olduğunu belirtiyor. Alternatif yapımların ve yapımcıların bu ülkede işlerinin zor olduğunu düşünüyor. “Eğer yaptığınız işin altına içiniz rahat bir şekilde imzanızı atabiliyorsanız, o zaman su yolunu buluyor. Yaptığım proje önce benim içime sinmeli, tutar mı tutmaz mı diye düşünmek sizi kısıtlar ve belli şablonlara oturtur. Sadece iyi müzisyenlik de yeterli değil bence. Samimiyet, duruş, eylem ve söylemin tutması, kısacası ayrıntılar önemli” diyor.

Seneye ikinci albümü çıkacak

İkinci albümüyle ilgili çalışmalara başlayan Jülide, 2011 yılında yeni albümünü çıkarmaya niyetli. Gelecekte daha çok konser verip, daha çok dinleyiciye ulaşabilmek, Türkiye’deki müzikal gelişime katkı sunmak, yurtdışı konserlerde Türkiye’yi temsil etmek isteyen Jülide, bir de yaptığı albümlerin etkili ve kült albümler olmasını istiyor. “Çünkü insanların kalbine dokunmak ciddi bir iş diyen” Jülide, seneler sonra da insanlar onun şarkısını dinlediğinde mutlu olduklarında başarmış olduğunu hissedeceğini belirtiyor.

Ailesi ve arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi çok seven Jülide’nin müzikten sonra en sevdiği şey ise yemek yapmak. Bu konuda kendini geliştirmek istediği için profesyonel eğitim de almak istiyor. Şener Şen ve Kemal Sunal’ın bir arada olduğu tüm filmleri tekrar tekrar izliyor.

Powered by Openmedia