MÜZİSYENLER: Türk popunun genç yıldızı

Yalın / Ekonomi 2008

Üniversitede ekonomi okur ama çocukluk aşkı müziği bırakmaz. İlk albümünü 2004’te çıkaran Yalın bugüne kadar tüm söz-bestesi kendisine ait 4 albüm çıkardı yüzlerce konserler verdi.

Yalın’ın müzik aşkı, çocukken akşamları babasının ona gitarıyla çaldığı ‘Gipsy Kings’ melodileriyle başlar. Bugün tamamı kendisine ait şarkılarıyla, Türkiye’de kendi söz ve bestelerini seslendiren en güçlü genç yorumcular arasında yer alan Yalın ilk bestelerini, St. Michel Fransız Lisesi’nde okuduğu yıllarda Yurdaer Doğulu ve Doğan Canku müzik okullarında gitar dersleri alırken yapmaya başlar. Bilgi’yi kazandığı dönemlerde beste çalışmalarını hızlandıran ve ilk albümü için demo çalışmalarına başlayan Yalın’la tüm Türkiye, ilk kez 2004 yılında radyolarda çıkış şarkısı ‘Zalim’le tanışır. Ve o ‘Ellerine Sağlık’ dediği ilk solo albümü ile pop müzik dünyasına başarılı bir giriş yapar. Üç klip çektiği ‘Ellerine Sağlık’ albümünün müzik kanallarında ve radyolarda en çok istek alan şarkıları Zalim, Sonsuz Ol ve Günaydın olur. Üç şarkının da klipleri MTV Wold Chart Express listelerinde 1 numaraya yükselir.
‘Ellerine Sağlık’ adlı albümünün, Türkiye’de kısa süre içinde kazandığı başarı, yurtdışındaki prodüktör ve yapımcıların da dikkatinden kaçmaz. 2005 yılı başında Universal Music’in önemli prodüktörlerinden Martin Kierszenbaum, bu albümde yer alan ‘Değmez’ adlı şarkı için Yalın ile bağlantıya geçer. 2005 yılı başında Grammy ödüllü Shaggy için hazırlanan ‘Değmez’, 2006 yılı başında Japonya’nın R&B Kraliçesi olarak anılan 25 yaşındaki şarkıcı A.I’nin, ‘What’s goin’ on A.I’ adlı albümünde Yalın ve Shaggy’nin katılımıyla yer alır. Yapılan yeni şarkının adı “Famous” olur.

Hep en iyilerle çalılşıyor

Yalın’ın ikinci stüdyo albümü ‘Bir Bakmışsın’ Nisan 2005’te müzikseverlerle buluşur. Birinci albümde olduğu gibi yine bir çok başarılı hit şarkısıyla dikkat çeken albümde Yalın, ‘Küçücüğüm’, ‘Bir Bakmışsın’, ‘Ben Bilmem’ ve şu ana kadar yaptığı en iyi şarkı diye adlandırdığı ‘Keşke’ye klipler çeker. ‘Bir Bakmışsın’ albümü ve şarkılarının kendisinde ödüller kazanma alışkanlığını başlattığını söyleyen Yalın’ın ‘Küçücüğüm’ adlı parçası 2005 yılında POPSAV’ın yılın şarkısı ödülünü alır.
Üçüncü albümü ‘Her Şey Sensin’ 2007 Mart ayında çıkar. Yalın’ın bu albümündeki tüm şarkıları kendi imzasını taşır. Bu albümde de müzikal, konsept ve tasarım anlamında dünyanın en iyi isimleri ile bir araya gelen Yalın, 7 aylık bir çalışma sonucu ortaya çıkan bu albümde; Michael Jackson, Bon Jovi, Eric Clapton, Shakira, Christian Aguilera’nın albümlerinde yer alan dünyanın en önemli gitaristlerinden Tim Pierce, Beatles efsanelerinden Ringo Starr’ın bas gitaristi Matt Bissonette, Hossam Ramzy ve birçok önemli müzisyen ile çalışır.
George Michael, Robbie Williams gibi dünya yıldızlarına ait kliplerin sanat yönetmeni ve stil danışmanı Alexia Somerville ile styling çalışmaları yapan Yalın, albüm kapak tasarımında ise Hollywood’un en önemli filmlerinin kampanyalarını ve afişlerini yapan, uluslararası başarılara sahip Türk grafik sanatçısı Emrah Yücel ile çalışır.

Açık Hava’nın en genci

2009 yılında ‘Ben Bugün’ adlı dördüncü albümü ile müzikseverlerle buluşan Yalın, söz ve müziğin kendisine ait olduğu 12 şarkının bulunduğu ve aranjörlüğünü Alper Erinç’in yaptığı bu özel albümde, özellikle ‘Ah Be Kardeşim’ ve ‘Bit Pazarı’ gibi şarkıların dikkatleri çeken farklı soundu, enerji dolu ve keyifli sözleri büyük beğeni kazandı.

Pop müziğin başarılı ismi Yalın, profesyonel anlamda müzik hayatına atıldığı son 6 sene içinde birbirinden özel 4 albüme imza attı. Dijital ortamda şarkı download’ları 2 milyonu aşan sayılarla rekorlara imza attı. Bu dört albümünün toplam satışı 1 milyonun üzerine çıktı. Bugüne kadar 250’den fazla konser verdi. Harbiye Açıkhava Sahnesinde bugüne kadar sahne alan en genç yıldız unvanını koruyan Yalın bu prestijli müzik arenasında toplam 5 kez sevenleriyle buluştu.

Üniversitede okurken çok düzenli ve planlı bir çalışma stratejisi belirlediği için müzik çalışmalarının derslerini çok etkilemediğini söyleyen Yalın, öğrenciyken okuduğu bölümle ilgili birçok çalışmada yer alır. “Müzikle ilgili en büyük hedefim beni dinleyen herkese ulaşabilmek” diyen Yalın, dinleyici sayısını en üst noktalara taşıyabilmeyi ve ilerde insanlara güzel besteler ve şarkılar bırakabilmeyi amaçlıyor. İş dışındaki zamanlarında evinde vakit geçirmeyi çok seven Yalın, çeşitli konser ve müzikallere gitmekten de büyük keyif alıyor.

Powered by Openmedia