Otelcilikte bir dünya markası yaratmak istiyor

Ahmet Oytun Çakır / Ekonomi 2007 / Çakırlar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi

Avrupa ve dünyanın başlıca şehirlerinde hizmet veren suit ve butik otellerden oluşan bir Türk markası yaratmak ve bunu bütün dünyaya yaymak istiyor.

Oytun’un ailesi de 1988 yılında Özal’ın ve devletin verdiği teşvik desteğiyle Bodrum’un 3. tatil köyü olan Kadıkale Resort’u açar. Ailesi tam 26 yıldır hizmet sektöründe faaliyet gösterdiği için Oytun da çocukluğunu otellerde operasyonun tam ortasında geçir, kendini sektörün içinde bulur. Bir Fransız tatil köyü olan ilk otellerinde yazları çeşitli departmanlarda belirli sürelerde çalışarak otelcilik hakkında bilgi almaya ve deneyim kazanmaya başlar. Yurtdışında turizmle ilgili ihtisas yapmak istediği için üniversitede ekonomi bölümünü tercih eder. Üniversite aldığı eğitimin finans sektörü, şirket ekonomisi ve ülke ekonomisi konusunda çok önemli katkıları olur. Üniversitede okurken de yaz dönemlerinde Kadıkale Resort’ta farklı departmanlarda görev alır. Üniversitenin son yılından itibaren yeni bir otel projesi üzerinde çalışmaya başladıklarını söyleyen Oytun, ailenin şirketi Çakırlar’ın ikinci oteli olan Gardens of Babylon, çok detaylı ve farklı bir segmente hitap etiğinden çetin sınavlar ve çok önemli dersler çıkarır. Otelin proje geliştirme aşamasından, inşaat sürecine daha sonra işletmeye geçiş ve işletme sürecinde çalışır. Bu çalışmalarda, A’dan Z’ye bir otel yatırımının nasıl yapıldığını tecrübe edinir.

İsviçre’de MBA programına katıldı

2009 yılının yazında açılan Gardens of Babylon’da operasyon müdürü olarak 1,5 sene görev yapar. Daha sonra kendini ve sosyal çevresini geliştirmek için İsviçre’de turizm alanında en iyi okullardan Glion’da turizm ve servis yönetimi odaklı MBA programını katılır, programı 2010 Haziran 2011 arasında tamamlar. Bu okulda aldığı eğitimin kendisine çok farklı bir vizyon kattığını, içindeki girişimcilik ruhunu tetiklediğini düşünen Oytun, o güne kadar çok farklı kurumlarda çeşitli işler yapar. Üniversitedeyken Istanbul Bilgi University Student Union’da 2006-2007 yılları arasında görev alan Oytun, 2005 yılından itibaren çalışmaya başladığı aile otellerinden Kadıkale Resort’ta çalışmaya devam ederken bir yandan da 2006 yılında birkaç ay Atasay Kuyumculuk’ta satış bölümde çalışır. 2007 yılı Mayıs ayında çalışmaya başladığı Gardens of Babylon’da 2010 yılı haziran ayına kadar operasyon müdürü olarak çalışmayı sürdürür. Bu arada 2011 yılında yine kısa bir süre Atasay Holding’in inşaat ve otelcilik bölümlerinde görev alır, bu arada aile otellerinde çalışmayı sürdürür. 2011 yılı Ekim ayından itibaren bir de yine aile şirketi olan Bors Group’ta çalışmaya başlayan Oytun halen, Gardens of Babylon Suite Hotel ve Kadıkale Resort otellerinin sahibi olan Çakırlar Şirketler Grubunda yönetim kurulu üyeliği ve iş geliştirme görevini sürdürüyor.

Otelleri çeşitli ödüller de aldı

Aynı zamanda İstanbul’da faaliyet gösteren gayrimenkul geliştirme ve farklı bir

segmentte otel işletmeciliği yapan BORS Group şirketinde Yönetim Kurulu Başkanlığını yapan Oytun, Kadıkale Resort Hotel SPA’nın 2007 yılının en iyi SPA ödülüne layık görüldüğünü, Gardens of Babylon Suite Hotel’in de 2009 fuar standı Emitt fuarının en iyi çıkış yapan tesisi ödülünü aldığını açıklıyor. Girişimci yapısından dolayı 6 aydır yeni bir pazarda faaliyet göstermek için kolları sıvayan Oytun, İstanbul’daki eski binaları restore edip Türk turizmine kazandırmaya çalışıyor. Bunu da butik otel ya da özel belgeli otel sınıfında tesisler kazandırarak yapıyor. Hedefi orta vadede Avrupa ve dünyanın başlıca metropollerinde hizmet veren suite ve butik otellerden oluşan bir Türk otel markası oluşturmak. Uzun vadede; turizm ve gayrimenkul sektöründe yenilikçi benzeri yapılmamış projelere imza atmayı hedefleyen Oytun, dünyaya Türk misafirperverliğini tanıtacak bir otel markası yaratmayı ve bunu tüm dünyaya yaymayı da orta vadede hedefliyor.

Bunun dışında bilişim ve enerji sektörlerine özel ilgi duyuyor. Turizm ve teknolojiyi harmanlayan projelere imza atmak istiyor. Ayrıca dünyanın geleceği için yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması gerektiğini düşündüğünden bu alana yatırım yapmayı da istiyor. İş dışında vakit buldukça spor yapan Oytun, aynı zamanda 2 yıldızlı bir dalgıcı. Film izlemek ve bilgisayar oyunları onun tutkusu. Ayrıca fırsat buldukça golf oynuyor.

Powered by Openmedia