Pazarlama tutkusunu dinamizmle birleştiriyor

Yaklaşık 2 yıl önce Hayat Kimya Pazarlama ekibine katılan İdil Önce, Temizlik Kâğıtları Departmanı’nda Marka Geliştirme Müdürü olarak görev yapıyor.

Üniversite hayatını vizyon sahibi bir eğitim kadrosuyla geçiren Önce, “Geleceğime şekil verirken yanımda olacağını hissettiğim, en kaliteli eğitim kadrosuna sahip okullardan biri BİLGİ’ydi. Bugün dönüp baktığımda ne kadar doğru bir tercih yaptığımı görebiliyorum” diyor.

“BİLGİ hayatımın her alanına katkı sağladı”

“BİLGİ bizleri birer öğrenci olarak değil, geleceğin yöneticileri olarak hayata hazırladı” diyen Önce sözlerine şöyle devam ediyor: “Gerek iş dünyasının önde gelen isimleriyle, gerek akademik imkânlarıyla, gerekse eğitim kalitesi ve sağladığı sosyal olanaklarla BİLGİ bana unutulmaz bir 4 yıl yaşattı. Hayatımın her alanına katkısı oldu diyebilirim.”

BİLGİ’de teoriyi pratiğe aktarmasını öğrendi

BİLGİ’de iş dünyasının içinden gelen, gerçek vakalarla ve örneklerle öğrencilerin vizyonunu geliştiren birçok değerli isimle çalışma imkânı bulan Önce, sektör profesyonelleriyle bilgi paylaşımında bulundu ve kariyer yolunu bu esnada çizdi. Önce, “İş hayatında teorik bilgi ile pratik birbirinden ayrılamaz. Bilgi’nin bana sağladığı en büyük faydalardan biri, teoriyi pratiğe aktarmayı öğretmesidir diyebilirim” dedi.

“Pazarlama bir tutku işi”

Meslek hayatını deneyimlemeye üniversite yıllarında başlayan Önce, birinci sınıfı tamamladıktan sonra her yaz farklı bir şirketin, farklı bir biriminde staj yapmış. Hatta bazı stajlarını yarı zamanlı olarak kış döneminde de devam ettirmiş. Stajlar sırasında birimlerin şirket içindeki rollerini detaylı olarak inceleyen Önce, “Gördüm ki ben o işin mutfağında olmak istiyorum. Pazarlama bir tutku işi ve ben her işimi tutkuyla yapan biriyim. Aldığım Marka Yönetimi, Pazar Araştırma gibi derslerden de bu tutkuyu içimde hissettim ve şimdi, mezuniyetimden yıllar sonra dahi ne kadar doğru bir karar verdiğimi her gün hissediyorum” diyor.

Hevesle çalışmasının sonuçlarını almış

İlk iş deneyimini sorduğumuz Önce, sorumuzu şöyle yanıtlıyor: “İlk iş, ilk heyecan… Stajlarımdan dolayı ilk işim gibi hissetmiyordum ama son derece bilgiye aç ve hevesliydim. Yorulmaya hazırdım ve o tutkuyla, o hevesle çalışmamın sonuçlarını son derece hızlı bir şekilde aldım.”

Öğrencilik hayatındaki çeşitliliği özlüyor

Çok sosyal bir öğrenci olan Önce, “Dersler, sosyal sorumluluk projeleri, okul dergileri, kulüp çalışmaları, stajlar ve bunlar son derece yoğun bir tempo ile giderken bir yandan da fazlasıyla aktif bir sosyal yaşantım vardı. Ben pek uyumazdım, hayatımın her anı doluydu kısacası. Öğrenci olmak belli ölçüde buna izin veriyor ve en çok sanırım bu çeşitliliği özlüyorum” diyor.

Önce için okumak ve deneyim edinmek hayattaki iki önemli öncelik… İmkan yaratıp bolca psikoloji ve antropoloji okumaya ve seyahat etmeye önem veriyor. Bir yandan da spor yapıyor ve “Ancak bunların hiçbirini boş zaman olarak değerlendirmemek gerek. Hepsi beni ben yapan, ruhumu besleyen şeyler” ifadesini kullanıyor.

Öğrencilik günlerinin çok kıymetli olduğuna dikkat çekiyor Önce ve şöyle konuşuyor: “Sevdiğim bir işte son derece mutlu çalışan bir Marka Yöneticisi olarak, söyleyebileceğim en önemli şey, öğrencilik günleri son derece kıymetli, bu dönemi doğru değerlendiren kişilerin iş hayatına birkaç adım önde başladığını ve ne istediklerini bildikleri için daha mutlu çalıştıklarını gördüm. Okulun sağladığı imkanlar çok önemli ancak oradan maksimum fayda sağlamak da sizin elinizde.

 

Powered by Openmedia