Proje geliştirerek, aile şirketini yurtiçinde büyütüyor

Gökçe Meriçten / Halkla İlişkiler 2002 / Ferko İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Bugüne kadar dünyanın birçok yerinde 1,5 milyar dolarlık iş yapan aile şirketini, yeni projeler geliştirerek büyütmeyi hedefliyor.

Ailesi yaklaşık 30 yıldır inşaat ve turizm alanlarında faaliyet gösterdiği için şantiye ortamında, inşaatların içinde büyür. İnşaat sektörü o zamanlardan itibaren gerek dinamik yapısı gerekse sıfırdan bir yapıt yaratmanın verdiği keyifle hep ilgisini çeker. Üniversitede okurken iki sene kendi otellerinde, bir sene de o döneme yürüttükleri tersane işinde yöneticilik yapar. Mezun olduktan sonra önce askere gider, asker dönüşünde turizm alanındaki yatırımlarından Azerbaycan Bakü’deki Grand Europe Hotel’de 1,5 yıl, ardından Beylerbeyi Bosphorus Palace Hotel’de 3,5 yıl yöneticilik yapar. Daha sonra ağırlıklı olarak yurtdışında bulunan inşaat işleriyle ilgilenmeye başlar. Aile şirketinin son 15 yıldır yurtdışında daha çok büyük taahhüt işler yaptığını fakat Türkiye’de gayrimenkul sektöründeki büyüme ve gelişmeler sonrası yatırımlar yaparak, yurtiçinde de büyüme kararı aldıklarını açıklayan Gökçe, bu kararla birlikte yurtiçindeki inşaat işlerinin başına geçip yeni bir büyüme stratejisi belirler.

Proje geliştirmeye odaklandı

Meslekte mesaisinin çoğunu proje geliştirmeye ayıran Gökçe, hala sektörde proje geliştirme konusunda eksiklik olduğunu, yeteri kadar iyi ve verimli projeler çıkmadığını düşünüyor. Bu düşünce ile yaptığı proje geliştirme çalışmaları sonucu; önce şu an devam eden Kâğıthane’de ki Papirus Plaza projesinin ortaya çıktığını belirten Gökçe, iki senelik bir uğraş sonucunda 27 dönüm içindeki 4 fabrikayı tüm ortaklardan satın alıp 75 bin metrekarelik A sınıfı ofis+perakende bölümünden oluşan bir proje ortaya çıkardıklarını açıklıyor. Projenin başında yaklaşık 14 bin metrekarelik bölümü Metro Cash&Carry firmasına uzun süreli kiraya verdiklerini ifade eden Gökçe, geri kalan bölümlerde ise 41bin metrekareden oluşan kiralık ve satılık ofis alanı inşa ettiklerini söylüyor.

Dudullu İmes’teki inşaat sürüyor

Ferko İnşaat olarak Papirus Plaza projesi dışında devam eden bir projeleri daha olduğunu söyleyen Gökçe, “Yine bir ilk olarak OSB bölgesi içinde bulunan Dudullu İmes’te 23 dönümlük arsa içinde mix-use bir proje geliştirdik. Metro Carry&Cash firmasına 10 bin metrekarelik bir yer yapıp uzun süreli kiraya verdik. Bunun yanında yaklaşık 8 bin metrekarelik bir ticari bölüm yapıyoruz buraları da İmes’in içindeki hali hazırda bulunan 29 adet bankanın bir kısmına kiraya verdik. Birde yaklaşık 370 yataklı 4 yıldızlı bir otel inşa ediyoruz. Burası içinde Dedeman grubu ile anlaşmaya vardık” diye bilgi veriyor.

Yine bu yıl kendi arazileri için projeler geliştirdiklerini de ekleyen Gökçe, Kemerburgaz ve Göktürk’teki arazilerine villa ve town-house’lardan oluşan konut ve mix-use yapacak. Kuzguncuk’ta bulunan arsalarına 4 yıldız bir otel projesi üzerinde çalışıyor. Bu projeyle ilgili uluslararası 2-3 otel grubu ile görüştüklerini açıklayan Gökçe, bir de Kıbrıs’ta büyük bir resort hotel ve devremülklerden oluşan bir projeye başlayacaklarını söylüyor.

Önümüzdeki dönemde daha niş, daha butik proje geliştirerek, karlılığı yüksek işlerle uğraşmak isteyen Gökçe, “Ferko İnşaat olarak bugüne kadar birçok ilklere imza attık. Türki Cumhuriyetlerine giden ilk müteahhit olduk. Azerbaycan, Türkmenistan ve Özbekistan’da ilk iş yapan müteahhitlerdeniz. Yine Afganistan’da inşaat yapan ilk Türk müteahhitlik firmasıyız. Bu ülkeler dışında Libya, Suudi Arabistan, Polonya gibi ülkelerde olmak üzere bugüne kadar dünyanın birçok yerinde 1 milyar 500 milyon USD’lik iş yaptık. Bakü’nün ilk beş yıldızlı otelini yaptık ve işlettik. Türkmenistan’da Coca-Cola fabrikasını yaptık ve aynı zamanda ortağıyız. Türkiye’de ise yine bir ilk olarak Boğazdaki ilk butik otel olan Bosphorus Palace oteli yaptık ve işletiyoruz. Zekariyaköy, Caddebostan, Yeşilköy, Kemerburgaz, Göktürk, Ortaköy, Fulya gibi yerlerde birçok site ve plaza yaptık. Ilgaz Mountain Resort otelin inşaatının bir kısmını yaptık hem de en büyük hissedarlardan biriyiz” diyor. Gökçe iş dışında genellikle seyahat etmeyi çok seviyor. Gökçe’nin vazgeçemediği bir tutkusu da deniz, dalış yapmayı ve zıpkınla avlanmayı çok seviyor, squash yapıyor ve yüzüyor.

Powered by Openmedia