Sabah’ta otomotiv sektörü Ahu’dan sorulur

Ahu Silifke / İşletme-Ekonomi 2004 / Turkuvaz Medya Yazılı Medya Reklam Satış Koordinatörü

Sektörü Akşam gazetesinde öğrenen Ahu bugün; Sabah, Takvim, Fotomaç, Yeni Asır gazeteleri ve 17 derginin otomotiv sektöründen sorumlu reklam satış koordinatörlüğünü yapıyor.

Reklam satış alanına ilk olarak 2006 yılında Çukurova Holding’e bağlı Türk Medya Grubu’nun gerekleştirdiği MT programına katılarak adım atan Ahu, aslında bir meslek seçiminden öte bir alan tercihinde bulunarak, ‘satış’ı seçer. Sonra önüne gelen fırsatları değerlendirerek kendine en yakın olan sektörü belirler ki bulunduğu konum itibariyle doğru bir seçim yaptığını düşünüyor.

Derslerde öğrendiği şeylerin iş hayatındaki uygulamalarını görüp, gelecekte seçeceği iş koluna karar verebilmek amacıyla, üniversitede aldığı dersler doğrultusunda farklı alanlarda faaliyet gösteren firmalarda staj yapmayı tercih eder. 2002 yılında Shell’de muhasebe, 2003 yılında Migros’ta satın alma (tekstil) ve 2004 yılında da İntra Medikal Gereçler Pazarlama’da ihracat departmanlarında stajlarını gerçekleştirir.

Üniversitedeki işletme ve iktisat eğitimi sırasında aldığı dersler sayesinde iki alanın sentezini yapabilen Ahu, seçtiği satış ve pazarlama ile ilgili ek dersler sayesinde de çalıştığı alanı algılama, yorumlama, analitik düşünme, sebep sonuç ilişkisi kurmayı öğrenir. Eğitimini aldığı derslerin ayrıca veri değerlendirme, raporlama, proje geliştirme ve sunma açısından çok büyük katkıları olduğunu düşünen Ahu, BİLGİ’den işletme-ekonomi diplomasının yanı sıra, University of Portsmouth’dan da ayrı bir lisans diploması alır.

Akşam, medyaya ilk adım

 

Üniversite son sınıfta hazırladığı ilaç firmaları ile ilgili tezinin etkisiyle üniversiteden mezun olduktan sonra ilk işi Alman ilaç firması Shering’da satış temsilciliği olur. Bu süreçte farklı insanlarla iletişim kurmanın, bir ofis ortamında sürekli çalışmamanın kendisine keyif verdiğini; kendisini geliştirdiğini görme fırsatı bulur. 2005 yılında iletişim sektöründe faaliyet göstermek üzere kurulan Teknomart Kurumsal Mobile İletişim Servisi’nden aldığı teklifini kabul ederek, burada kurumsal satış takım lideri olarak çalışmaya başlar. Bu süreçte yönetim ve ekip çalışması deneyimini attırır. Sektörde yeni olmasına rağmen ekibiyle birlikte firmanın başarılı projelere imza atmasına katkı sağlar. 2006’da ise kariyerine daha kurumsal bir firmada devam etmeye karar verir ve Türk Medya’nın MT programına katılır, 2 bin 500 kişinin içinden seçilerek programa dahil olur. Gruba bağlı Akşam gazetesinde yaklaşık üç aylık eğitim görerek, sektörün işleyişini öğrenir. Ardından Platin dergisinde emlak, tekstil-aksesuar, alkol, sağlık, eğitim gibi sektörlerden sorumlu satış yöneticisi olarak göreve başlar. 2007 yılı sonundan itibaren mevcut yedi derginin otomotiv ve enerji sektörlerinden sorumlu satış müdürü olur. Temmuz 2009’da gruptan ayrılana kadar bu görevine devam eder. 2009 Ağustos’unda ise Turkuvaz Medya Grubu’nda Fotomaç gazetesinde otomotiv ve enerji sektörlerinden sorumlu reklam satış koordinatörü olarak işe başlar. 2010 yılında şirketin yeniden yapılanması ile Fotomaç gazetesi dışında mevcut diğer mecralarında sorumluluğunu alan Ahu, şu an Çalık Holding bünyesindeki Turkuvaz Medya Grubu’nda, yazılı medya reklam satış koordinatörü olarak görev yapıyor.

Otomotiv sektöründen sorumlu

 

Bugün grup bünyesindeki Sabah, Takvim, Fotomaç, Yeni Asır ve 17 derginin otomotiv sektöründen sorumlu olan Ahu, sürekli satın alma ajansları ve otomotiv sektöründeki müşterilerle iletişim içinde. Yıl içinde gerçekleştirilen tanıtım ve satış kampanyalarını takip ederek, bunlara özel proje geliştiriyor. “Sektördeki rekabet doğrultusunda her an hem dergi hem de gazete özelinde farklılık yaratacak çalışmalar yürütmek işimizin en önemli parçalarından biri” diyen Ahu, kariyerinde emin adımlarla en üst noktaya ulaşmayı hedefliyor.

Dinamik ve rekabetçi bir sektör olan reklam sektöründe başarılı olmanın yolunun hem ajanslar hem de müşteri arasında sağlam ve güvene dayalı ilişkiler kurmaktan geçtiğini düşünen Ahu, iş dışındaki hayatında ailesi ve arkadaşlarıyla vakit geçirmekten, yeni mekanlar keşfetmekten hoşlanıyor. Haftada iki kez pilates yapıyor, film izliyor, işten uzaklaşıp soluk almasını sağladığı için seyahat etmekten zevk alıyor.

Powered by Openmedia